more_horiz
Wiadomości

Zamrażanie i konfiskata majątków rosyjskich oligarchów. Jest propozycja Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 12:30
Komisja Europejska zaproponowała dodanie naruszeń sankcji wobec Rosji do wykazu przestępstw UE. Ma to zapewnić, że majątek osób i podmiotów naruszających środki ograniczające będą mogły być skutecznie skonfiskowane w przyszłości.
KE: naruszenie unijnych sankcji wobec Rosji powinno kończyć się konfiskatą majątku oligarchów
KE: naruszenie unijnych sankcji wobec Rosji powinno kończyć się konfiskatą majątku oligarchówFoto: Hadrian/ Shutterstock

Komisja zaproponowała nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odzyskiwania i konfiskaty mienia, które pozwolą wyegzekwować unijne środki. Przyszła dyrektywa ma określić, że przestępstwem będzie angażowanie się w działania, które mają na celu bezpośrednie lub pośrednie obejście sankcji, w tym ukrywanie mienia czy angażowanie się w handel towarów objętych restrykcjami.

Ponadto Komisja ma przestawić dyrektywę ws. odzyskiwania i konfiskaty mienia. Dzięki temu mają być ograniczone finansowe zdolności oligarchów. Przepisy mają się odnosić także do sankcji i ich naruszania - skuteczne mają stać się zamrożenie czy konfiskata dóbr.

"Ci, którzy podtrzymują machinę wojenną Putina, muszą zapłacić cenę"

"Ci, którzy podtrzymują machinę wojenną Putina, muszą zapłacić cenę. Należy przestrzegać sankcji UE" - czytamy na Twitterze Komisji Europejskiej. Na te propozycje zgodę muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie. Po niej Komisja określi, co ma stanowić złamanie sankcji.

- Musimy zapewnić, aby osoby lub firmy, które omijają restrykcje UE, są pociągnięte do odpowiedzialności. Takie działanie jest przestępstwem, które powinno być surowo karane w całej UE. Obecnie rozbieżne definicje kryminalne i kary za naruszanie sankcji mogą nadal prowadzić do bezkarności. Potrzebujemy zlikwidować luki i zapewnić organom sądowym odpowiednie narzędzia do ścigania naruszeń unijnych sankcji - powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

dn

Zobacz także

Zobacz także