more_horiz
Wiadomości

Coraz gorsza sytuacja w Donbasie. Walki o Siewierodonieck [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 21:45
Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki - poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego. Serhij Hajdaj zaznaczył, że ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut jest pod nieustannym ostrzałem sił rosyjskich i przemieszczanie się nią jest niebezpieczne. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie. 
Miasto Siewierodonieck jest atakowane przy użyciu artylerii i lotnictwa
Miasto Siewierodonieck jest atakowane przy użyciu artylerii i lotnictwaFoto: Twitter/Nexta_tv

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/Facebook/Twitter

Zapis relacji:

00:44

Ukraińska cerkiew prawosławna wezwała do potępienie i zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla za popełnione przez niego "duchowe zbrodnie" - informuje agencja Ukrinform.

00:36

Wołodymyr Zełenski: w miastach i wsiach obwodu donieckiego i ługańskiego, położonych bliżej granicy, Rosjanie zabierają kogo tylko mogą, aby zastąpić zabitych i rannych żołnierzy armii okupacyjnej. To wszystko, łącznie z deportacją naszych obywateli i masowymi zabójstwami cywilów, to oczywista polityka ludobójstwa, jaką prowadzi Rosja.

00:31

W swoim najnowszym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o ludobójstwo w Donbasie. 

00:17

ISW publikuje najnowszą mapę frontu w Donbasie.

23:57

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podziękował Kanadzie za udzielone wsparcie.

23:21

Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przesłaniu podkreślił, że "nacisk na Rosję to dosłownie kwestia ratowania życia". Przypomniał m.in. że Unia Europejska nie jest w stanie uzgodnić szóstego pakietu sankcji, nie zablokowano też rosyjskiego systemu bankowego. 

22:49

Jak donosi Nexta, luksusowy jacht należący do rosyjskiego oligarchy Leonida Mikhelsona - dyrektora generalnego i głównego udziałowca rosyjskiego koncernu Novatek - przepłynął już 10 tys. km, uciekając przed sankcjami i zatrzymaniem. 

Teraz ma kierować się stronę Egiptu.

22:30

54 300 złotych - taka suma trafi do Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie, w którym leczone są najmłodsze ofiary wojny na Ukrainie. Podczas aukcji w Programie Pierwszym Polskiego Radia słuchacze licytowali przedmioty podarowane m.in. przez znanych sportowców i artystów.

22:16

Posłuchaj
00:54 buszkkk.mp3 Dziewięć ofiar i 19 rannych - to najnowszy bilans rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego Charkowa - drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Wśród ofiar jest kilkumiesięczne dziecko. Korespondencja Pawła Buszki (IAR)

 

21:53

Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki – poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

21:47

Rozmowy pokojowe z Rosją tak naprawdę nie mają miejsca - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na żywo z użytkownikami Twittera.

21:45

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że wygrana w wojnie z Rosją będzie wspólnym ukraińsko-polskim zwycięstwem. Podczas czatu na żywo na Twitterze podkreślił, że po wojnie Ukraina będzie zawierać dowolne sojusze międzynarodowe.

- Po wszystkim, co Polska zrobiła dla Ukrainy, i po tym, jak razem wygramy wojnę, Ukraina i Polska znajdą się wśród kluczowych graczy tworzących nową architekturę bezpieczeństwa w Europie - powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Dmytro Kułeba zaapelował również o dalsze wspieranie Ukrainy - militarnie i na arenie politycznej. Dodał, że obecnie nie toczą się rozmowy pokojowe z Rosją, jego kraj liczy na gwarancje bezpieczeństwa ze strony społeczności międzynarodowej.

21:18

Dwanaście ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

Jak podano, siły rosyjskie ostrzelały prawie 50 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, niszcząc i uszkadzając 60 obiektów cywilnych, w tym 55 budynków mieszkalnych.

21:00

W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło w czwartek 5-miesięczne niemowlę i jego ojciec – poinformował komendant policji ukraińskiej Ihor Kłymenko na Facebooku.

"Kiedy zaczął się ostrzał, na ulicy spacerowała młoda rodzina: żona i mąż, który trzymał na rękach 5-miesięczne maleństwo. Mężczyzna poniósł śmierć od razu, kobieta została hospitalizowana w ciężkim stanie. Potem policjant z obwodu charkowskiego znalazł ciało dziecka" – napisał Kłymenko.

Jak dodał, fala wybuchu wyrzuciła dziecko na dach klatki schodowej.

20:37

Wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu żołnierze ukraińscy nie są torturowani przez Rosjan – zapewnił w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow w telewizji Kanał 24.

- Mogę potwierdzić, że na dzień dzisiejszy nie ma tortur czy obelżywego zachowania wobec naszych żołnierzy. Jak będzie dalej, zobaczymy. Obserwujemy tę sprawę – oznajmił Daniłow.

20:25

Ukraina zaproponowała konfiskatę mienia białoruskiego reżimu. Projekt ustawy w tej sprawie został przedłożony Radzie Najwyższej. Jako powód podano współudział Białorusi w rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

20:25
20:24

Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że podczas czwartkowej telefonicznej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie wyczuł z jego strony sygnałów świadczących o szansie na pokój na Ukrainie. Szef rządu mówił, że próbował przekonać Putina do odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.

20:23

Rosyjski portal niezależny „Mediazona” przeprowadził śledztwo w sprawie kradzieży dokonywanych przez armię Władimira Putina na terytorium Ukrainy. Dziennikarze portalu ustalili, że z miejscowości leżących w pobliżu ukraińskiej granicy rosyjscy żołnierze wysłali w głąb Rosji około 58 ton przesyłek pocztowych. Już wcześniej ukraińskie władze informowały, że agresor rabuje dobytek mieszkańców okupowanych miejscowości.

19:49

W Kijowie z przyczyn technicznych zatrzymano pociągi na "czerwonej" linii metra.

19:49
19:46

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przed parlamentem Łotwy podkreślił, że na Ukrainie rozstrzyga się los wszystkich Europejczyków.

Wołodymyr Zełenski zauważył, że na wojnie jaką rozpoczęła Rosja siły zbrojne rozstrzygają jaka zasada zdominuję Europę w nadchodzących dekadach. - Albo będzie to sprawiedliwość dla każdego narodu, albo Rosja uczyni najważniejszymi zasadami słowa "okupacja", "deportacje" i "represje" - mówił.

Prezydent Ukrainy dodał, że próby zignorowania przez niektóre państwa zasady "sprawiedliwości dla wszystkich narodów" będą miały druzgocące konsekwencje. - W przeszłości, a nawet w bardzo niedawnej przeszłości, ten brak szacunku dla niektórych narodów prowadził do strasznych i podstępnych paktów, które pozbawiały państwowości, niszczyły granice i zaostrzały apetyt na wojnę. Zginęły z tego powodu miliony ludzi. Życie całych pokoleń zostało zatrute" - powiedział ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski zaapelował o jedność narodów europejskich. Jeśli ona zadziała - mówił - to Rosja nie będzie miała szans na podbój Ukrainy ani żadnego innego państwa europejskiego.

19:23

Wykonano siedem misji powietrznych z dostawami broni i żywności do obleganego przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal w Mariupolu – poinformował szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) gen. brygady Kyryło Budanow w wywiadzie dla portalu The War Zone.

W misjach uczestniczyło w sumie 16 śmigłowców Mi-8, z których siłom rosyjskim udało się zestrzelić dwa - napisał portal w środę. Do Azowstalu, który był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, oprócz broni, amunicji i żywności dostarczono leki oraz 72 żołnierzy pułku Azow – przekazał Budanow.

Szef wywiadu wojskowego nie powiedział, ile osób poniosło śmierć podczas tych misji ani kiedy do nich doszło. Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie z okazji 3. rocznicy objęcia urzędu powiedział, że w ich trakcie zginęło „bardzo wielu lotników”.

”Wszystkie dostawy były udane” – podkreślił Budanow. Oznajmił jednak, że podczas 5. I 7. misji siły rosyjskie zestrzeliły dwa ukraińskie śmigłowce, a także trzeci, który wyleciał im na pomoc.

19:05

Do ukraińskiego arsenału dołączyły haubice 155-mm, FH70 - podaje na Twitterze sztab obrony Ukrainy.

19:04
18:57

Zdecydowaną większością głosów, na dorocznym zgromadzeniu, państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia przyjęły rezolucję, w której potępiły wojnę prowadzoną przez Rosję na Ukrainie i ataki na placówki służby zdrowia.

W oficjalnej deklaracji stwierdzono, że wojna poważnie utrudnia dostęp do opieki zdrowotnej na Ukrainie i ma szersze konsekwencje zdrowotne w całym regionie. Wezwano w niej Rosję do poszanowania i ochrony całego personelu medycznego i humanitarnego, a także chorych i rannych, zgodnie z prawem międzynarodowym. W rezolucji apelowano także o zapewnienia bezpiecznego, szybkiego i niezakłóconego dostępu do osób potrzebujących pomocy oraz swobodnego przepływu podstawowych leków i sprzętu.

18:47

"Nasi amerykańscy przyjaciele, wszyscy ludzie, którzy wierzą w zwycięstwo dobra nad złem, dążą do tego tak szybko, jak tylko mogą. Oto jeden ze snajperów, którzy właśnie dojechali do Ukrainy. Już służy na linii frontu".

18:47
18:34

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat sytuacji na Ukrainie i wysiłków na rzecz rozwiązania kryzysu żywnościowego. O tematach rozmowy poinformowała kancelaria szefa rządu w Rzymie.

W wydanym komunikacie podano, że rozmowa Draghiego i Putina dotyczyła "rozwoju sytuacji na Ukrainie i wysiłków na rzecz znalezienia wspólnego rozwiązania trwającego kryzysu żywnościowego i jego ciężkich reperkusji dla najbiedniejszych krajów świata".

Włochy są jednym z krajów, które podejmują działania dyplomatyczne w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Temu ma służyć włoski plan pokojowy, przewidujący kolegialną inicjatywę międzynarodową, która miałaby przygotować zawieszenie broni, a następnie doprowadzić do rozmów pokojowych.

Wcześniej włoskie media przytoczyły słowa szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, który ocenił, że włoski plan pokojowy nie jest "poważny". Zaznaczył zarazem, że nie został on wysłany do Moskwy.

18:22

Na Ukrainie prowadzone jest obecnie prawie 14 tys. śledztw w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie, a każdego dnia dochodzi 100-200 nowych - poinformowała w czwartek prokurator generalna tego kraju Iryna Wenediktowa.

Wenediktowa przyjechała tego dnia do Londynu, gdzie spotkała się z brytyjską prokurator generalną Suellą Braverman i innymi urzędnikami, by przedyskutować, co Wielka Brytania i inne zachodnie mocarstwa mogą zrobić, aby wesprzeć dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych. Jest to pierwsza podróż zagraniczna Wenediktowej od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę.

"Dzisiaj mamy blisko 14 tys. spraw, tylko dotyczących zbrodni wojennych, i blisko 6 tys. spraw, które są z tym powiązane. Oznacza to, że mamy ogromną liczbę spraw i każdego dnia mamy ich więcej i więcej: kolejne 100, kolejne 200, zależy od dnia" - powiedziała Wenediktowa stacji BBC.

Sprecyzowała, że najczęściej zarzucaną zbrodnią wojenną jest ostrzeliwanie budynków cywilnych, zwłaszcza szpitali i szkół. Ogółem - jak powiedziała - zniszczono ponad 1000 budynków służby zdrowia i edukacyjnych. Inne sprawy dotyczą zabijania cywili, grabieży i gwałtów.

18:18

W Charkowie liczba ofiar śmiertelnych ostrzału centralnej części miasta wzrosła do siedmiu, a 17 zostało rannych" - podaje Ukrinform, powołując się na szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Olega Sinegubowa.

18:18
18:09

W regionie połtawskim trwa rozprawa w sprawie zbrodni wojennych żołnierzy Aleksandra Bobykina i Aleksandra Iwanowa. W pierwszych dniach wojny strzelali w budynki mieszkalne w rejonie Charkowa. Prokuratur żąda d la nich 12 lat więzienia.

18:09
18:06

Posłuchaj
00:51 11760804_1.mp3 Rosjanka Anna Netrebko, uważana za czołową sopranistkę świata, potępiła rosyjski atak na Ukrainę i dzięki temu wystąpi jutro w „La Scali”. W marcu została zmuszona do odwołania występów w Mediolanie i Nowym Jorku, ponieważ nie chciała zająć stanowiska wobec wojny. (Relacja Piotra Kowalczuka/IAR)

 

17:41

Co najmniej 22 tys. osób zostało zabitych w Mariupolu przez trzy miesiące wojny - poinformował doradca burmistrza miasta.

17:41
17:29

Premier Finlandii Sanna Marin odwiedziła Ukrainę - Kijów, gdzie rozmawiała z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, oraz Irpień i Buczę, zniszczone w czasie rosyjskich ataków.

Spotkanie z Sanną Marin skomentował w mediach społecznościowych prezydent Zełenski. Dziękował za fińską pomoc militarną. "Uzbrojenie, polityka sankcji i jedność naszych partnerów w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej - to może dać siłę w obronie naszej ziemi" - mówił ukraiński prezydent.

Według relacji Wołodymyra Zełenskiego, Sanna Marin pochwaliła Ukrainę za bohaterstwo w czasie trwającej wojny.

17:15

 - Głównym celem rosyjskiej agresji był i nadal pozostaje Kijów, serce naszego państwa - powiedział w czwartek w Davos mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko podczas debaty na Światowym Forum Ekonomicznym, zatytułowanej "Kijów po ataku".
Mer zaznaczył, że w jego kraju "bronione są nie tylko ukraińskie domy i rodziny, ale również życie wszystkich zgromadzonych na tym spotkaniu". "Wszyscy podzielamy te same wartości, ta wojna dotyczy nas wszystkich, a nikt nie wie, jak daleko może posunąć się Rosja" - dodał Kliczko.

16:50

Kijów zawsze będzie zagrożony rosyjskim atakiem – oceniła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Jak podkreśliła, wojska rosyjskie atakują obecnie na Ukrainie z kilku kierunków.

„Powinniśmy mieć świadomość, że Kijów zawsze będzie zagrożony, bo zniszczenie Kijowa to unicestwienie władzy ukraińskiej. To najszybsza metoda podbicia Ukrainy. Dlatego powinniśmy żyć z myślą, że to zagrożenie będzie zawsze” – oznajmiła Malar na briefingu.

16:39

Prezydent Czech wierzy, że wojna na Ukrainie nie zakończy się "zgniłym kompromisem", lecz zwycięstwem Ukrainy. Milosz Zeman mówił o tym po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem, który złożył dziś wizytę w Czechach.

Milosz Zeman zaznaczył, że oba państwa - Czechy i Szwajcaria - prezentują spójne stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. "Obie strony mają nadzieję, że konflikt nie zakończy się zgniłym kompromisem, ale zwycięstwem Ukrainy" - powiedział prezydent Czech.

16:27

Rosyjscy okupanci wydali rozkaz znalezienia pracownika Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Serhija Szweca, a następnie najeźdźcy ciężko go postrzelili w jego własnym mieszkaniu - poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Załatwiliśmy Szweca - relacjonował jeden z żołnierzy wroga w rozmowie przechwyconej i opublikowanej przez HUR.

16:12

Premier Finlandii Sanna Marin odwiedziła w czwartek Buczę w obwodzie kijowskim, gdzie podczas okupacji sił rosyjskich doszło do masowych zabójstw mieszkańców – poinformowała sekretarz rady miejskiej pobliskiego Irpienia Anżeła Makiejewa na Telegramie.

16:03

Rosjanie udają "troskę" o ukraińskie dzieci. Nie wspominają jednak o zabitych w wyniku ich bombardowań rodziców. 

15:44

Turcja prowadzi negocjacje z Rosją i Ukrainą w sprawie utworzenia korytarza przeznaczonego do eksportu zboża z Ukrainy - poinformował agencję Reutera anonimowy przedstawiciel tureckich władz.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainie Moskwa zablokowała ukraińskie porty Morza Czarnego. Blokada spowodowała zamrożenie światowych dostaw. Prawie 20 milionów ton zboża utknęło w silosach. Na Rosję i Ukrainę przypada prawie jedna trzecia globalnej podaży pszenicy, a brak eksportu płodów rolnych przyczynia się do narastającego światowego kryzysu żywnościowego.

15:34

Pomimo wojny i okupacji rosyjskiej, mieszkańcy Kijowa starają się prowadzić w miarę normalne życie. Władze stolicy Ukrainy poinformowały, że w ciągu 90 dni wojny pobrało się 3847 par, urodziło się 2484 dzieci. 

15:23

Rosja zmienia sposób działania w wojnie z Ukrainą; przeciwnik próbuje destabilizować sytuację w naszym kraju poprzez sieć agentów wpływu, podających się za ukraińskich patriotów - ocenił w środę wieczorem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow na antenie telewizji ICTV.

"Aktualnie trwa operacja specjalna pod kryptonimem +kameleon+, której celem jest umiejscowienie na Ukrainie rosyjskich agentów pod przykrywką osób z rzekomo patriotycznym nastawieniem" - poinformował Daniłow.

15:11

Prezydent Ukrainy spotkał się z premier Finlandii. Ta zaraz obok Szwecji złożyła wniosek o dołączenie do struktur NATO.

15:02

Włochy odebrały wysokie odznaczenia czterem pierwszym przedstawicielom władz i biznesu z Rosji, w tym premierowi Michaiłowi Miszustinowi. W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek dekrety Urzędu Prezydenta. Decyzje zostały podjęte jako konsekwencja napaści Rosji na Ukrainę.

Ordery zostały odebrane na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Rzymie. Szefa rosyjskiego rządu pozbawiono Krzyża Kawalerskiego z gwiazdą.

14:50

Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa. Co najmniej 4 osoby nie żyją.

14:34

Chcąc przyczynić się do zagwarantowania, że osoby winne przestępstw popełnionych na Ukrainie odpowiedzą za swoje czyny, UE przyjęła nowe przepisy umożliwiające unijnej agencji Eurojust zabezpieczanie, analizowanie i przechowywanie dowodów dotyczących przestępstw międzynarodowych, takich jak zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.

Nowe przepisy przewidują, że Eurojust będzie mógł: przechowywać i zabezpieczać dowody zbrodni wojennych, w tym zdjęcia satelitarne, fotografie, nagrania wideo i audio, profile DNA i odciski palców oraz przetwarzać i analizować te dowody, w ścisłej współpracy z Europolem, i udostępniać je odpowiednim krajowym i międzynarodowym organom sądowym, w tym Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.

14:20

Zgodnie z najnowszymi badaniami, ponad 90 proc. Ukraińców ma negatywne nastawienie do Rosjan. 

14:03

Komisja Europejska ogłosiła przyjęcie drugiego rocznego programu prac Europejskiego Funduszu Obronnego. Proponuje przeznaczenie łącznie do 924 mln euro finansowania w 2022 r.

14:02

- Z maskotką zwycięstwa idziemy nakłonić parlamenty europejskie do przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE! 🇵🇱Polska stała się już siedzibą Ukrainy w UE. Z Warszawy zaczynam podróżować do krajów UE - oświadczyła wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk cytowana przez oficjalny profil twitterowy ukraińskiego parlamentu.

14:01

- Rosyjska agresja nie może być ugłaskana. Trzeba na nią odpowiedzieć siłą. Nie możemy dopuścić do tego, by na Ukrainie rozwijał się długotrwały i coraz bardziej bolesny konflikt. Musimy być stanowczy, by poprzez pomoc wojskową i sankcje zapewnić, że Ukraina zwycięży. Teraz nie możemy już zdjąć nogi z pedału gazu - powiedziała szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie.

14:00

Rosja oficjalnie mówi, że nie ograniczy swoich agresywnych działań do Ukrainy - ostrzegł ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przed parlamentem Łotwy. Zełenski zaznaczył, że powodem, dla którego niektóre kraje dalej tolerują Rosję są powiązania finansowe z tym państwem.

14:00

Według najnowszych danych, w Holandii zarejestrowanych jest obecnie 59 610 ukraińskich uchodźców - informuje ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Dwie trzecie z nich zostało przyjętych w ośrodkach przygotowanych przez gminy, natomiast reszta zatrzymała się w domach prywatnych.

13:53

Rosjanie demolują pomniki architektury na Krymie - informuje NEXTA. "Okupanci w dalszym ciągu niszczą dziedzictwo kulturalne Ukrainy. 9 maja w Jałcie zburzyli dom zbudowany przez słynnego architekta Nikołaja Krasnowa" - pisze NEXTA.

13:42

Pomimo zachowania statusu kraju neutralnego, Mołdawia w najbliższym czasie planuje zwiększyć swoje wydatki na siły zbrojne - zapowiedziała premier tego kraju Natalia Gavrilita - W obliczu rosnących zagrożeń musimy być lepiej przygotowani do obrony - dodała.

13:38

Ukrainki, które trafiły do ośrodka Galaxen w Olofstroem w południowej Szwecji, przekonywane są do zakrywania ramion, aby nie prowokować mężczyzn uchodźców z innych kultur - podała publiczna rozgłośnia Szwedzkie Radio.

Według kierownika ośrodka kobiety nie powinny również odsłaniać dekoltu oraz nosić krótkich spodenek. Zasady mają przeciwdziałać konfliktom w miejscu, w którym zamieszkują przedstawiciele różnych kultur.

13:37
W Siewierodoniecku w obwodzi ługańskim na wschodzie Ukrainy niszczone są dzielnice mieszkanowe i obiekty użyteczności publicznej - informuję władze miasta (fot. Drop of Light/ Shutterstock) W Siewierodoniecku w obwodzi ługańskim na wschodzie Ukrainy niszczone są dzielnice mieszkanowe i obiekty użyteczności publicznej - informuję władze miasta (fot. Drop of Light/ Shutterstock)
13:36

Holenderskie gminy mają czas do 10 października na zmianę dostawcy gazu z rosyjskiego Gazpromu na innego - poinformował minister klimatu i energii Rob Jetten. Część samorządów narzeka na tę decyzję.

Stowarzyszenie Gmin Holenderskich (VNG) poinformowało, że rozpoczęło przygotowania w celu pomocy tym samorządom, które korzystają z usług rosyjskiego giganta. - Mamy mało czasu i niewielki wybór - powiedział gazecie rzecznik organizacji. Wyraził on także nadzieję, że ministerstwo klimatu i energii pomoże samorządom w znalezieniu alternatywnych dostawców gazu.

13:35

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w czwartek w Davos, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie.

Czytaj więcej

12001.jpg
Kanclerz Scholz w Davos: przejęcie całej Ukrainy przez Rosję jest dziś odleglejsze, niż na początku wojny
13:32

29 maja o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze - Dzieciom".

W programie wieczoru m.in. "Melodia” ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy oraz występ zespołu Krajka z Przemyśla - z udziałem dzieci uchodźców z Ukrainy.

Transmisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia, na stronie internetowej stacji oraz w mediach społecznościowych. Honorowy patronat nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych.

13:28

W Dniu Matki na antenie Programu 1 Polskiego Radia trwa charytatywna licytacja na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Akcja "Matki Matkom" to wspólna inicjatywa Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR i Polskiego Radia.

Czytaj więcej: ↓

1200x660_licytacja-01.11 – 2.jpg
Akcja "Matki Matkom". Trwa licytacja na rzecz chorych dzieci z Ukrainy
13:25

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.

- Planowany korytarz otworzy drogę dla ukraińskich produktów, które przez Turcję trafią do docelowych rynków - poinformowało źródło Reutera. - Negocjacje wciąż trwają - dodano.

13:22

Kierownictwo MON planuje rozbudowę programu dla artylerii o kryptonimie "Homar". Minister obrony narodowej Marusz Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania około 500 wyrzutni HIMARS, które zasilą ponad 80 baterii systemu "Homar".

13:20

Odbudowa Ukrainy po wojnie to jeden z tematów omawianych podczas spotkania przedstawicieli polskich miast, które mają miasta partnerskie w Ukrainie, z wiceministrem rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy Wiaczesławem Nehodą. Spotkanie zorganizowano w siedzibie ministerstwa funduszy i polityki regionalnej.

13:15
Minionej doby w atakach na dwa tylko obwody na wschodniej Ukrainie zginęło sześciu cywilów (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV) Minionej doby w atakach na dwa tylko obwody na wschodniej Ukrainie zginęło sześciu cywilów (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)
13:14

Od 9 do 25 maja liczba osób wracających na Ukrainę przez zachodnią granicę przekroczyła liczbę osób wyjeżdżających z kraju; napływ netto obywateli wyniósł w tym okresie 120 tys. osób, co stanowi najwyższy wskaźnik od początku rosyjskiej inwazji - podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, cytowana przez agencję Interfaks-Ukraina.

12:47

W Siewierodoniecku pozostało około 12-13 tys. mieszkańców, którzy kryją się w piwnicach i schronach - poinformował szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk.

Jak dodał, "połączenie drogowe z Lisiczańskiem wciąż funkcjonuje, ale komunikacja jest utrudniona, ponieważ rosyjskie wojska ostrzelały most na tej trasie". - W szpitalu wielospecjalistycznym w Siewierodoniecku medycy udzielają wyłącznie pierwszej pomocy, ranni muszą być ewakuowani do Bachmutu, Lisiczańska i innych regionów kraju - informował Struk.

12:46

Zabudowa mieszkalna w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy została w 90 proc. zniszczona przez rosyjskie wojska; wróg ostrzeliwuje cywilne cele w mieście nieustannie od półtora tygodnia - poinformował za pośrednictwem radia NW szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk

12:44
12:42

Władze Mariupola informują o planach wynarodowienia ukraińskich dzieci w okupowanym przez Rosjan mieście.

"Głównym celem przedłużenia roku szkolnego jest deukrainizacja uczniów i przygotowanie ich do (właściwego) trybu nauczania według rosyjskiego programu. Przez całe lato będą dzieciom wbijać do głów rosyjski język i literaturę, historię Rosji i matematykę po rosyjsku" - napisał w Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

12:04

Bojownicy samozwańczych donieckiej i ługańskiej republik ludowych, w przypadku zajęcia całego terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego, będą chcieli przeprowadzić "referendum" w sprawie przyłączenia się do Rosji - pisze "Ukrainska Pravda" w internecie.

Portal przywołuje wypowiedź przywódcy bojowników Denisa Pushilina, który w komentarzu dla kremlowskich RIA Novosti zapowiedział, że "wyniki referendum są dość oczywiste, całkiem zrozumiałe. Ale wskazane będzie podejście do nich w kategoriach praktycznych po dotarciu do konstytucyjnych granic" tzw. republik.

11:57

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w Davos, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie.

- Przejęcie całej Ukrainy przez Rosję wydaje się dziś bardziej odległe, niż na początku wojny. Bardziej niż kiedykolwiek Ukraina podkreśla swoją europejską przyszłość - powiedział Scholz w przemówieniu na zakończenie dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

11:39

Były amerykański sekretarz Stanu Henry Kissinger oświadczył, że trzeba oddać Rosji fragment Ukrainy, aby nie zniszczyć związków Moskwy z Europą; widocznie u niego w kalendarzu wciąż jest rok 1938, a nie 2022 i wydaje mu się, że przemawiał w Monachium, a nie w Davos - ocenił w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej: ↓

zelensky 1200 (1).jpg
"Zbyt wielu nadal ogląda się na Rosję". Zełenski reaguje na słowa Kissingera
11:37

Ponad 676 dzieci ucierpiało na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - przekazało biuro do spraw nieletnich ukraińskiej prokuratury. Według oficjalnych danych, 243 dzieci zginęło, a 436 zostało rannych.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim - 151, kijowskim - 116, Charkowie - 105, Czernihowie - 68, Ługańsku - 50, Chersoniu - 49, Mikołajowie - 45, Zaporożu - 28, Sumach - 16, Kijowie - 16, Żytomierzu - 15. Dane te nie są ostateczne, ponieważ prace nad ustalaniem liczby ofiar trwają w miejscach aktywnych działań bojowych na terytoriach czasowo okupowanych lub niedawno wyzwolonych.

11:32

Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA.

11:29

Sąd Najwyższy Rosji nie rozpatrzył dziś wniosku Prokuratury Generalnej o uznanie pułku Azow za organizację terrorystyczną. Posiedzenie przeniesiono na 29 czerwca i będzie odbywało się przy drzwiach zamkniętych.

Rosja prowadzi kampanię nienawiści w stosunku do ukraińskich żołnierzy - alarmują rosyjscy obrońcy praw człowieka. Dla Ukrainy żołnierze azowa są bohaterami, którzy przez prawie 3 miesiące bronili Mariupola przed rosyjską agresją, a dla świata symbolem niezłomności i poświęcenia dla ojczyzny.

11:15
Rosjanie ostrzeliwują z artylerii i systemów rakietowych, a także moździerzy i czołgów miejscowości w obwodach donieckim i charkowskim - informuje ukraińska armia (fot. TASS/ FORUM) Rosjanie ostrzeliwują z artylerii i systemów rakietowych, a także moździerzy i czołgów miejscowości w obwodach donieckim i charkowskim - informuje ukraińska armia (fot. TASS/ FORUM)
11:15

- Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest tym rozwiązaniem, które położy fundament pod posiadanie 300 tysięcznej armii - mówił w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak. - Naszym celem jest stworzenie tak silnego Wojska Polskiego, aby ewentualny agresor nie ważył się napaść na naszą ojczyznę - podkreślał.

Jak dodał, "tylko pierwszego dnia podczas organizowanych w Polsce 32 pikników, do nowego rodzaju służby zgłosiło się 1600 osób".

11:12

Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca.

11:11

Stosunki między Polską a Ukrainą naznaczone były sporami dotyczącymi historii; teraz jednak "inwazja Rosji zbliżyła do siebie sąsiadujące kraje bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ku niezadowoleniu Moskwy" - komentuje w czwartek niemiecki dziennik "Welt".

Philipp Fritz i Pavel Lokshin zauważają na łamach gazety, że "prawie cały skład czołowych ukraińskich polityków przyłącza się do hymnu pochwalnego na cześć Polski", a "wypowiedzi ukraińskich polityków odzwierciedlają nastroje społeczne".

10:53
10:51

Odcięcie dwóch głównych tras do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, wiodących z kierunku zachodniego, jest priorytetem operacji Rosji na wschodzie Ukrainy.

Okrążenie ukraińskich wojsk w Donbasie może jednak wymagać ofensywy na Siewiersk i Bachmut - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

10:50

Jak przekazano w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, siły wroga zaatakowały 41 miejscowości w Donbasie, niszcząc 52 budynki mieszkalne (wielopiętrowe bloki i prywatne domy) oraz miejsca użyteczności publicznej - obiekty Kolei Ukraińskich i linię kolejową w mieście Pokrowsk, skąd prowadzona jest ewakuacja cywilów, a także m.in. szkołę, dom kultury i ośrodek wypoczynkowy.

"W ciągu ostatniej doby obszar aktywnych działań bojowych opuściło niemal 760 mieszkańców" - dodał sztab wschodniego zgrupowania wojskowego.

10:50

Sześć osób cywilnych zginęło, a 12 zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim i ługańskim - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

09:57
09:56

Od początku inwazji na Ukrainę wojska Rosji straciły blisko 29,6 tys. żołnierzy - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosji na dzień 26 maja, to według ukraińskich danych: około 29,6 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1315 czołgów, 3235 bojowych pojazdów opancerzonych, 617 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2225 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 114 pocisków manewrujących.

09:53

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę funkcjonriusze graniczni odprawili na naszych przejściach z Ukrainą 3,613 miliona osób wjeżdżających do Polski - informuje Straż Graniczna na Twitterze.

W środę z Ukrainy do Polski wjechało 21 700 osób - o 3,7 proc. więcej niż dnia poprzedniego. W czwartek do godz. 7 wjechało do naszego kraju 5 900 osób.

Od wybuchu wojny z Polski na Ukrainę wyjechało 1,584 miliona osób.

09:52

Minionej doby, w rosyjskich ostrzałach 13 osiedli zginęli cywile - poinformowała na Twitterze ukraińska policja.

09:49

W rosyjskim ataku w Lisiczańsku zginęły trzy osoby - informuje Unian.

09:48

Mural zatytułowany "Św. Javelin", powstały na jednym z bloków Kijowa, wzbudził oburzenie środowisk kościelnych. Hierarchowie uznali go za pseudo-sztukę i stwierdzili, że obraża uczucia religijne wierzących - pisze NEXTA.

09:42

Wojska powietrznodesantowe Rosji (WDW) uczestniczyły w kilku znaczących porażkach w czasie inwazji na Ukrainę, ponosząc ciężkie straty, co było efektem niewłaściwego wykorzystania ich potencjału - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjska doktryna przewiduje włączenie WDW do niektórych z najbardziej wymagających operacji. Liczące 45 tys. żołnierzy WDW składają się głównie z zawodowych żołnierzy kontraktowych. Mają oni elitarny status i otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. WDW były wykorzystywane w misjach, do których lepiej nadaje się cięższa piechota pancerna, i poniosły ciężkie straty podczas kampanii" - podano w komunikacie.

09:41

Czeski rząd planuje budowę wojskowego centrum logistycznego. Baza ma powstać w sąsiedztwie portu lotniczego w Mosznowie koło Ostrawy. W przyszłym miesiącu zostanie podpisane memorandum pomiędzy ministerstwem obrony a samorządem kraju morawsko-śląskiego w sprawie przekazania działek pod budowę.

09:31
09:27

Siły rosyjskie zwiększają swą liczebność na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy, a także budują tam już trzecią linię umocnień; te działania wroga wskazują, że zamierza pozostać tam na długo - ocenił w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

08:48

Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach - poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

Według stacji, w mariupolskim porcie ma znajdować się sześć statków handlowych pod obcą banderą. Zdjęcia satelitarne pokazują, że te jednostki przemieściły się do miejsc, gdzie zwykle odbywa się załadunek.

08:47

UE, USA i W. Brytania utworzą specjalny mechanizm ds. okrucieństw wojennych na Ukrainie, by zapewnić koordynację i wsparcie w terenie dla wysiłków na rzecz rozliczenia zbrodni popełnianych w czasie rosyjskiej inwazji - ogłoszono we wspólnym komunikacie.

08:11

Serhij Hajdaj: 95 proc. terytorium obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zostało zajęte przez wojska rosyjskie (fot. PAP/EPA/ROSYJSKIE MINISTERSTWO OBRONY SERWIS PRASOWY/Ulotka Ulotka) Serhij Hajdaj: 95 proc. terytorium obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zostało zajęte przez wojska rosyjskie (fot. PAP/EPA/ROSYJSKIE MINISTERSTWO OBRONY SERWIS PRASOWY/Ulotka Ulotka)
07:59

Wojska rosyjskie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk - podał ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej w serwisie Facebook.

"Wróg próbuje poprawić swoją sytuację taktyczną w rejonie Iziumu (w obwodzie charkowskim) i wznowić ofensywę na miasto Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Ostrzelał z artylerii, systemów rakietowych, moździerzy i czołgów miejscowości Czepil, Dowheńske, Kurulka, Bohorodyczne i Studenok" - czytamy w komunikacie.

07:56

Rosja szykuje prowokację w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Chce z przejętego ukraińskiego okrętu ostrzelać cywilne statki, wybrzeże Ukrainy albo innego państwa - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

"Jeden z małych, opancerzonych okrętów artyleryjskich ukraińskiej marynarki wojennej, przejęty przez raszystów (Rosjan) w Berdiańsku na początku inwazji, został zauważony w pobliżu Wyspy Węży” - napisano w komunikacie.

07:53

Rosja chce się zemścić na obrońcach Mariupola za ich heroiczną obronę miasta. Dziś Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej ma podjąć decyzję w sprawie uznania ukraińskiego pułku Azow za organizację terrorystyczną.

Wcześniej wiceminister rosyjskiego MSZ Andriej Rudienko zapowiedział, że wzięci do niewoli obrońcy Mariupola zostaną w Rosji osądzeni i dopiero wtedy Moskwa przystąpi do negocjacji w sprawie ich wydania Ukrainie.

07:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj nie odda swej ziemi za rosyjskie obietnice pokoju. W wywiadzie, opublikowanym w internecie odniósł się w ten sposób do propozycji części polityków w Davos, by zgodzić się na ustępstwa terytorialne wobec Kremla. Ukraiński przywódca podkreślił, że jego kraj będzie walczył o odzyskanie obszarów, zajętych przez Rosję.

00:24 zelensky setka 1 .mp3 Wołodymyr Zełenski: "wielcy geopolitycy” często nie widzą zwykłych ludzi - nie widzą milionów Ukraińców, mieszkających na terytorium, które oni chcą oddać w zamian za iluzję pokoju. A przecież przede wszystkim trzeba pamiętać właśnie o ludziach. A także o tym, że prawdziwą wartość mają nie słowa, lecz to, co robimy (IAR)

 

07:39

Posłuchaj
00:58 ataki rosji w donbasie spec buszko .mp3 Rosyjska armia kontynuuje szturm ukraińskich pozycji w Donbasie. Intensywne walki trwają w rejonie Siewierodoniecka. Rosjanie atakowali też na południowym odcinku frontu. Trwa 92 doba wojny na Ukrainie - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

06:50

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły 10 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie - poinformował w czwartek rano w komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

"W ciągu ostatnich 24 godzin na kierunku donieckim i ługańskim odparto 10 ataków wroga, zniszczono cztery czołgi, dwa systemy artyleryjskie, transporter opancerzony i pojazd kołowy (...). Jednostki obrony przeciwlotniczej zniszczyły pięć bezzałogowców Orłan-10" - czytamy.

06:40

Minionej doby, w obwodzie ługańskim, siły ukraińskie zniszczyły dwa czołgi T-64 należące do sił separatystów - informuje na Twitterze dziennikarz @Osinttechnical.

06:33

Rosjanie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk i masowo ostrzeliwują osady w różnych kierunkach - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:23

Po raz pierwszy zobaczyłem co oznacza panika - ludzie chodzili jeden po drugim - powiedział mieszkaniec Lwowa Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, który był świadkiem bombardowania miasta 26 marca przez rosyjskie rakiety.

- Byłem 500 metrów od miejsca, gdzie wybuchła rakieta, akurat odbierałem z naprawy komórkę, i wtedy usłyszeliśmy szum, a ściany zaczęły drżeć. Wśród ludzi zapanowała panika, zaczęli wybiegać. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłem co oznacza panika - ludzie chodzili jeden po drugim, wybiegali na zewnątrz, bo nie wiedzieli, czy budynek się nie zawali" - powiedział Janusz Balicki.

05:42

Na okupowanym Krymie nauka języka angielskiego zostanie usunięta ze szkolnego programu nauczania - informuje rosyjska agencja TASS.

05:29

Czwartek to ostatni dzień Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na dziś zaplanowano m.in. wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza i mera Kijowa Witalija Kliczki.

05:06

- Dla większości Polaków solidarność nie jest pustym słowem. Jest naszą dumą, ale też obowiązkiem - mówił na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej w Waszyngtonie ambasador Marek Magierowski. Były one poświęcone wsparciu dla uchodźców z Ukrainy. Ambasador zaznaczył, że "solidarność jako geopolityczna koncepcja jest jednym z kluczowych filarów polskiej polityki zagranicznej".  

04:21

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną sugeruje, że w najbliższych dniach Rosjanie mogą rozpocząć ofensywę lądową w celu zdobycia Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim.

03:36

Według "Kyiv Independent" członkowie NATO nieformalnie uzgodnili, by nie dostarczać Ukrainie samolotów i czołgów.

Powołując się na swoje źródła w NATO, niemiecka agencja dpa donosi, że członkowie Sojuszu obawiają się, iż Rosja może postrzegać takie dostawy jako przystąpienie do wojny.

01:42

"Rosja porywa ukraińskie dzieci i wywozi je na swoje terytorium w celu zniszczenia narodu ukraińskiego" - o tym czytamy w oświadczeniu ukraińskiej delegacji przy ONZ, które odczytał w środę doradca ambasady ONZ Serhij Dwornyk podczas otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa na temat ochrony ludności cywilnej.

01:41

- Musimy zrobić wszystko, aby świat nabrał trwałego nawyku liczenia się z Ukrainą. Aby interesy Ukraińców nie były przykrywane przez interesy tych, którzy spieszą się na kolejne spotkanie z dyktatorem - powiedział prezydent Ukrainy. 

01:41

W nagraniu Wołodymyr Zełenski wskazał również "rozczarowujące" wystąpienia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Prezydent Ukrainy skrytykował także byłego szefa amerykańskiej dyplomacji Henry'ego Kissingera, który powiedział, że Ukraina, jeśli chce osiągnąć pokój, powinna oddać Rosji część swojego terytorium.

01:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał społeczność międzynarodową do bardziej zdecydowanego opowiedzenia się po stronie jego kraju, odpierającego rosyjską agresję.

W wystąpieniu wideo w środę wieczorem podkreślił, że nadal zbyt wielu ogląda się na Rosję i własne interesy. - Bez względu na to, co robi państwo rosyjskie, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie: weźmy pod uwagę jego interesy. W tym roku w Davos znów to usłyszeliśmy. Mimo tysięcy rosyjskich rakiet uderzających w Ukrainę. Mimo dziesiątek tysięcy zabitych Ukraińców. Mimo Buczy, Mariupola itd. - mówił Wołodymyr Zełenski.

01:40

W obwodzie chmielnickim wrogi pocisk został zestrzelony przez ukraińskie siły obrony powietrznej - informuje "Ukraińska Prawda". 

01:40

W obwodzie ługańskim, siły ukraińskie niszczą dwa czołgi T-64, które należą do prorosyjskich separatystów. 


Zobacz także

Zobacz także