more_horiz
Wiadomości

Ukraina przegrywa wojnę na wschodzie. Niemieckie media pytają o odpowiedzialność Scholza

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:01
Portal dziennika "Bild" przypomina, że sytuacja w Donbasie jest dramatyczna, a żołnierzom od tygodni brakuje ciężkiej broni i amunicji. Zauważa: "Nie dość, że samo opóźnianie dostaw broni na Ukrainę jest czymś złym, to kanclerz - celowo lub nieumyślnie - wprowadza chaos komunikacyjny, który psuje wizerunek Niemiec w świecie".
Bild: czy Ukraina przegrywa wojnę na wschodzie kraju z winy kanclerza Scholza, który dostarcza za mało broni?
"Bild": czy Ukraina przegrywa wojnę na wschodzie kraju z winy kanclerza Scholza, który dostarcza za mało broni?Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL

W piątek kanclerz Olaf Scholz (SPD) zastanawiał się na Twitterze: "Wojna rodzi wiele pytań, takich jak: Czy przemoc można zwalczać przemocą? Czy można stworzyć pokój bez broni? Powinniśmy przedyskutować obydwa z szacunkiem. Ale jedno jest jasne: wspieramy Ukrainę, aby przemoc nie stała się normą".

"Biorąc pod uwagę krwawą agresywną wojnę, prowadzoną przez zbrodniarza wojennego Putina przeciwko Ukrainie, w jaki sposób kanclerz może stawiać tak naiwne pytania, na które z łatwością da się odpowiedzieć (…) w centrum debaty?" – zauważa "Bild".

"Kanclerzu, tak nie może być!"

Jak przypomina "Bild", Kanclerz unika wyjazdu do Kijowa, nie chce potwierdzić, że to Ukraina musi wygrać tę wojnę, a teraz dodatkowo "dyskutuje o sprawach, które na Ukrainie, a zwłaszcza w Europie Wschodniej, można odczytywać jako prowokację".

"Kanclerzu, tak nie może być!" – ostrzega "Bild" i podkreśla, że "Scholzowi grozi przejście do historii w oczach świata jako szefowi niemieckiego rządu, który przez wahania w sprawie dostaw broni i wypowiedzi wykorzystywane przez rosyjską propagandę nie udzielił właściwej pomocy broniącej się i ciężko poturbowanej Ukrainie". 

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także