more_horiz
Wiadomości

W Europarlamencie debata nad KPO. Ursula von der Leyen mówiła o korzyściach dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 19:12
- W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska po roku negocjacji dała zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy Polski - oświadczyła podczas debaty w PE przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Jak przekonywała, "plan ten wesprze Polaków na ich drodze do bardziej zrównoważonej, cyfrowej i odpornej przyszłości". 
Szefowa KE: KPO wesprze Polaków na ich drodze do bardziej zrównoważonej, cyfrowej i odpornej przyszłości
Szefowa KE: KPO wesprze Polaków na ich drodze do bardziej zrównoważonej, cyfrowej i odpornej przyszłościFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

- W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska po roku negocjacji dała zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy Polski, po dokładnej ocenie. Teraz Rada musi o tym zadecydować. Plan ten wesprze Polaków na ich drodze do bardziej zrównoważonej, cyfrowej i odpornej przyszłości - powiedziała von der Leyen.

Von der Leyen przypomina o "kamieniach milowych" 

Podkreśliła jednocześnie, że zatwierdzenie tego planu wiąże się w szczególności z wyraźnymi zobowiązaniami Polski w zakresie niezawisłości sądownictwa.

- Zobowiązania te mają na celu spełnienie trzech elementów, które przedstawiłam wam na sesji plenarnej w październiku zeszłego roku. I przedstawiłam je ponownie, kiedy byłam w Warszawie w zeszłym tygodniu - wskazała szefowa KE.

Jak zaznaczyła, chodzi o likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN oraz zastąpienie jej przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą, reformę systemu dyscyplinarnego. Co więcej, jak wskazała, wszyscy sędziowie w Polsce, których dotyczą orzeczenia Izby Dyscyplinarnej, muszą mieć prawo do rozpatrzenia ich sprawy przez nową Izbę w jasnym terminie i na podstawie nowego reżimu.

Posłuchaj
00:21 11779945_1.mp3 Ursula von der Leyen przypomniała o "kamieniach milowych" w ramach KPO (IAR)

Czytaj także:

Zobacz również: Beata Kempa w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także