Rosyjska ropa płynie do Chin. Pekin zwiększył import do rekordowego poziomu

Chiński import ropy naftowej z Rosji wzrósł o 55 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym do rekordowego poziomu w maju, wypierając Arabię Saudyjską jako głównego dostawcę, gdyż chińskie rafinerie skorzystały z przecenionych dostaw w obliczu sankcji nałożonych na Moskwę za jej inwazję na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera.

2022-06-20, 07:36

Rosyjska ropa płynie do Chin. Pekin zwiększył import do rekordowego poziomu
Norwegia dzięki swoim złożom na Morzu Północnym jest dziś największym dostawcą gazu dla Europy. Foto: shutterstock/ ZRyzner

Import rosyjskiej ropy, w tym dostawy pompowane rurociągiem "Wschodnia Syberia-Ocean Spokojny" (ESPO) oraz transport morski z rosyjskich portów europejskich i dalekowschodnich, wyniósł prawie 8,42 milionów ton, zgodnie z danymi chińskiej Głównej Administracji Celnej. Odpowiada to w przybliżeniu 1,98 milionów baryłek dziennie (bpd), co oznacza wzrost z poziomu 1,59 milionów w kwietniu.

Chińskie firmy, w tym państwowy gigant rafineryjny Sinopec i Zhenhua Oil, zwiększyły zakupy rosyjskiej ropy, skuszone dużymi rabatami po tym, jak zachodnie firmy naftowe i domy handlowe wycofały się z rynku z powodu sankcji.

Arabia Saudyjska jest drugim co do wielkości dostawcą, a majowe ilości wzrosły o 9 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły 7,82 milionów ton, co oznacza 1,84 milionów baryłek dziennie. Jest to spadek w porównaniu z kwietniowym wynikiem 2,17 mln bpd.

Rosja odzyskała pozycję lidera po 19 miesiącach przerwy. Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej.

Szczyty jeszcze przed nami

Minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednego z głównych producentów ropy w OPEC, ocenił, że ceny ropy jeszcze "nie są blisko szczytu", ponieważ zbliżające się odbicie chińskiego popytu na paliwa - po epidemii Covid-19, przyniesie coraz większą konsumpcję ropy.

Al-Mazrouei ostrzegł, ze bez większych inwestycji w sektor naftowy na całym świecie, kraje OPEC+ nie są w stanie same zagwarantować wystarczającej podaży ropy, ponieważ popyt na paliwa w pełni zaczyna się odradzać na świecie po pandemii Covid-19.Przedstawiciel ZEA ocenił, że ceny ropy mogą osiągnąć "niewidziany" do tej pory poziom, jeśli z rynku zostanie całkowicie wycofana rosyjska ropa i gaz ziemny.

Czytaj także:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej