more_horiz
Wiadomości

Reakcja na działania Litwy? Rosyjskie manewry w obwodzie kaliningradzkim

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 17:00
Jak podała rosyjska agencja informacyjna "RIA Nowosti", marynarka i armia Federacji Rosyjskiej rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim - enklawie na granicy z Litwą i Polską. 
Portal ukraiński Jewropejska Prawda kojarzy ćwiczenia z decyzją władz Litwy o wstrzymaniu od 18 czerwca tranzytu niektórych rosyjskich produktów
Portal ukraiński "Jewropejska Prawda" kojarzy ćwiczenia z decyzją władz Litwy o wstrzymaniu od 18 czerwca tranzytu niektórych rosyjskich produktówFoto: Shutterstock/bibiphoto

Poza wojskowymi w ćwiczeniach bierze udział także artyleria i oddziały rakietowe.

Portal ukraiński "Jewropejska Prawda" kojarzy ćwiczenia z decyzją władz Litwy o wstrzymaniu od 18 czerwca tranzytu niektórych rosyjskich produktów przez swoje terytorium w związku z nałożeniem unijnych sankcji na Rosję.

"Jewropejska Prawda" przytacza wypowiedzi polityków rosyjskich po ogłoszeniu decyzji władz Litwy. Członkowie Rady Federacji - izby wyższej rosyjskiego parlamentu - oświadczyli, że Moskwa 'będzie miała rozwiązane ręce dla rozstrzygnięcia problemu w dowolny sposób", jeśli nie zostanie zniesiona "blokada Kaliningradu".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał powstałą sytuację "bezprecedensową" i dodał, że Rosja jeszcze udzieli odpowiedzi na te działania władz Litwy.

Czytaj także: 

W sobotę Litwa zablokowała przewóz dużej części dóbr do i z Kaliningradu w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Moskwę za agresję na Ukrainę. Litewskie koleje poinformowały o zaprzestaniu tranzytu dużej części towarów pomiędzy rosyjskimi regionami a Obwodem Kaliningradzkim. Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Anton Alichanow powiedział, że ograniczenie wpłynie na od 40 do 50 procent przesyłu towarów.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

kmp

Zobacz także

Zobacz także