more_horiz
Wiadomości

Beata Szydło: część członków KE szuka sposobów, by zablokować środki z KPO dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 16:55
Europoseł PiS Beata Szydło przyznała, że wypowiedź wiceprzewodniczącej KE Very Jourvoej jest bardzo niepokojąca. Oznacza to - według niej - że część członków KE szuka sposobów, by za wszelką cenę zablokować środki z KPO dla Polski.
Szydło: wypowiedź komisarz Jourovej jest bardzo niepokojąca
Szydło: wypowiedź komisarz Jourovej jest bardzo niepokojącaFoto: Twitter/Duda2020

Jak podaje portal tvn.24.pl, wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy.

- Nie, nie wypełnia - odparła Jourova. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

"Konsensualne postępowanie Polski nie ma dla nich znaczenia"

"Wypowiedź wiceprzewodniczącej Komisji Very Jourovej, nawet jeśli nie jest opinią całej Komisji, jest bardzo niepokojąca. Oznacza bowiem, że część członków KE szuka sposobów, by za wszelką cenę zablokować środki z KPO dla Polski. A konsensualne postępowanie Polski nie ma dla nich znaczenia" - oceniła była premier, europoseł PiS Beata Szydło w czwartek na Twitterze.

Rzecznik KE, proszony przez korespondenta TVN24 o komentarz do słów Jourovej, powiedział: "Nie rozpoczęliśmy jeszcze oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych". "Nie jesteśmy na tym etapie, by dokonywać takiej oceny, to dopiero przed nami. Dziś nie możemy więc powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe, czy też nie - zaznaczył" - rzecznik cytowany przez portal tvn24.pl.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że KE nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska. - To wyłącznie wypowiedź jednej komisarz UE w czasie komisji w PE - zauważył. - Wniosek o płatności oraz opis zmian w polskim prawie, które zostały przyjęte w Polsce dopiero będzie przedmiotem dyskusji w Komisji Europejskiej - dodał Müller.

Czytaj także:

Zobacz także: Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

dn

Zobacz także

Zobacz także