more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii. Weźmie udział w sesji OBWE

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 12:52
W poniedziałek Zbigniew Rau, szef MSZ, rozpoczął wizytę w Birmingham w Wielkiej Brytanii, gdzie weźmie udział w dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Szef MSZ rozpoczął wizytę w Birmingham; weźmie udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE
Szef MSZ rozpoczął wizytę w Birmingham; weźmie udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWEFoto: ANDREW KELLY/Reuters/Forum

Jak poinformował rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina, Zbigniew Rau, który w 2022 r. przewodniczy OBWE, otworzy sesję Komitetu ds. Politycznych i Bezpieczeństwa, która będzie poświęcona agresji Rosji na Ukrainę oraz kryzysowi humanitarnemu.

Podczas wizyty w Birmingham szef polskiej dyplomacji spotka się również z przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margaretą Cederfelt oraz z polskimi parlamentarzystami. 29. doroczna sesja ZP OBWE, organizowana przez parlament Wielkiej Brytanii, rozpoczęła się w sobotę 2 lipca.

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE

Jak podało wcześniej Centrum Informacyjne Sejmu, delegację Sejmu i Senatu RP do ZP OBWE reprezentowali posłowie: Barbara Bartuś (przewodnicząca delegacji), Agnieszka Pomaska (wiceprzewodnicząca delegacji), a także Joanna Lichocka, Radosław Fogiel oraz Rafał Adamczyk. W sesji weźmie również udział senator Grzegorz Bierecki.

Jest to pierwsza od 2019 r. doroczna sesja z osobistym udziałem członków Zgromadzenia. Ze względu na pandemię COVID-19 doroczną sesję w 2020 r. odwołano, a w 2021 r. została ona zorganizowana w formule zdalnej.

Według MSZ głównym zadaniem Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, powstałego w 1992 roku, jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego, umacnianie bezpieczeństwa, a także współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim.

Czytaj także:

Zobacz także: Zbigniew Rau w Polskim Radiu 24

ng

Zobacz także

Zobacz także