more_horiz
Wiadomości

Przerażające doniesienia ukraińskich służb. Tysiące niezidentyfikowanych ciał cywilów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:22
Wiceszefowa MSW Ukrainy Kateryna Pawliczenko, cytowana przez Ukrinform poinformowała, że od początku inwazji Rosji, ukraińskie służby zarejestrowały 1600 niezidentyfikowanych ciał cywilów. Wiele zwłok rosyjscy żołnierze spalili. Według wiceminister robili to, by zatrzeć ślady innych przestępstw. 
Od początku rosyjskiej napaści zarejestrowano 1600 niezidentyfikowanych ciał - poinformowały ukraińskie służby
Od początku rosyjskiej napaści zarejestrowano 1600 niezidentyfikowanych ciał - poinformowały ukraińskie służbyFoto: PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

"Na terytorium Ukrainy - według danych policji - obecnie mamy ponad 1600 niezidentyfikowanych ciał. Ale pewne terytoria jeszcze znajdują się pod okupacją i zdajemy sobie sprawę, że to nie jest pełny obraz" - przekazała wiceminister. Według niej najwięcej ciał zakatowanych cywilów znaleziono dotychczas w obwodzie kijowskim. 

"I tam w każdym przypadku ciało było oglądane i było kierowane na ekspertyzę, ustalano przyczynę śmierci. Ale chcę powiedzieć, że nie w każdym przypadku można przeprowadzić ekspertyzę pod kątem przemocy seksualnej" - zaznaczyła Kateryna Pawliczenko. 

W obwodzie kijowskim wiele zwłok było spalonych. Według wiceminister rosyjscy żołnierze palili ciała, by zatrzeć ślady innych przestępstw.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Sytuacja na froncie

Tymczasem jak poinformował w mediach społecznościowych Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych Rosjanie ostrzeliwują z artylerii Charków i okolice przy wsparciu lotnictwa wojskowego. Okupant próbuje zakłócić systemy sterowania i komunikacji Wojsk Obronnych. Zacięte walki trwają także w okolicach Słowińska, Bachmutu, Nowopawliwek i Zaporoża. Na tamtejsze osiedla mieszkalne spadają pociski z czołgów i moździerzy.
Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował w raporcie w 131. dniu wojny, że w obwodzie donieckim Rosjanie, przy wsparciu artylerii, sforsowali rzekę Siewierski Doniec. Zajęli też rejony Lisiczańska i Biłohoriwki. Rosjanie ostrzeliwują tam infrastrukturę cywilną.

Według informacji Sztabu Generalnego, ukraińskie lotnictwo i jednostki artylerii rakietowej ostrzeliwują magazyny amunicji i sprzętu wojskowego rosyjskich okupantów.

Czytaj także:

Zobacz także: Katarzyna Ueberhan, wiceszefowa Klubu Lewicy w Programie 1 Polskiego Radia o inwazji Rosji na Ukrainę

ASP


Zobacz także

Zobacz także