more_horiz
Wiadomości

Mocne słowa szefa polskiego MSZ podczas sesji OBWE. "Rosjanie nie szanują ludzkiego życia i godności"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:50
- Odpowiedzialni za zbrodnie wojenne przeciw państwu i narodowi ukraińskiemu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Myliliśmy się, że barbarzyńskie prowadzenie wojny należy do przeszłości - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.
Birmingham, Wielka Brytania, 04.07.2022. Przewodniczący OBWE, minister spraw zagranicznych RP Zbigniew  w drodze na rozmowy plenarne delegacji w trakcie 29. Dorocznej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Birmingham w Wielkiej Brytanii
Birmingham, Wielka Brytania, 04.07.2022. Przewodniczący OBWE, minister spraw zagranicznych RP Zbigniew w drodze na rozmowy plenarne delegacji w trakcie 29. Dorocznej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Birmingham w Wielkiej BrytaniiFoto: PAP/Marcin Obara

Dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) odbywa się w Birmingham w Wielkiej Brytanii

Rau mówił na niej o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podkreślił, że świat był zszokowany skalą brutalności sił najeźdźcy. - Ataki na infrastrukturę cywilną, wykorzystanie nielegalnej broni, kradzież, plądrowanie, gwałty, morderstwa i egzekucje, to wszystko było robione z zimną krwią. Myśleliśmy, że to niemoralne i barbarzyńskie zachowanie oraz te instrumenty do prowadzenia wojny już przecież należą do przeszłości, niestety myliliśmy się - powiedział Rau.

Podkreślił, że Bucza, Irpień, Borodzianka, Krzemieńczuk i inne miejsca w Ukrainie na pewno przejdą do historii jak obraz brutalności agresora, który w żaden sposób nie szanuje ludzkiego życia i godności. - Pamiętamy o ofiarach, będziemy też pamiętać o ofierze jaką ponieśli, co wyznawali i za co zginęli - podkreślił Rau.

Odpowiedzialność Rosji za zbrodnie wojenne

- Zbrodnie popełnione przeciwko państwu i narodowi ukraińskiemu zasługują na nasze najsilniejsze potępieni, ci którzy są odpowiedzialni za te zbrodnie wojenne zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Podkreślił, że obecnie jesteśmy w punkcie zwrotnym historii. - Musimy pamiętać, że będziemy osądzeni przez przyszłe pokolenia nie przez to co zidentyfikowaliśmy jako problem, ale będziemy oceniani w oparciu o to jak odpowiedzieliśmy na wyzwania - powiedział Rau.

29. doroczna sesja ZP OBWE, organizowana przez parlament Wielkiej Brytanii, rozpoczęła się w sobotę 2 lipca.

Posłuchaj
00:30 Rau.mp3 Podczas wystąpienia na sesji OBWE, które ma miejsce w Birmingham, Zbigniew Rau zaznaczył, że sprawcy zbrodni wojennych zasługują na potępienie (IAR)

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także