more_horiz
Wiadomości

Cichanouska: w Warszawie zrobimy Kongres Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 14:45
W sierpniu odbędzie się Kongres Białorusinów - zjazd organizacji i aktywistów działających na rzecz demokratyzacji Białorusi i wprowadzenia w tym kraju niezależnej, sprawiedliwej władzy.
Liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska (L) i białoruski polityk Paweł Łatuszka (P) na konferencji prasowej w Domu Białoruskim w Warszawie
Liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska (L) i białoruski polityk Paweł Łatuszka (P) na konferencji prasowej w Domu Białoruskim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Na briefingu prasowym w Warszawie liderka białoruskiej opozycji, była konkurentka dyktatora Alaksandra Łukaszenki na wyborach prezydenckich w 2020 roku powiedziała, że jednym z celów kongresu będzie podsumowanie działań, które udało się przeprowadzić w trakcie dwóch ostatnich lat. Będą także dyskusje o tym, jak zmienić strategię sił demokratycznych. "Ponieważ rozumiemy, że teraz walczymy nie tylko o nowe, wolne wybory w naszym kraju, lecz także o niepodległość, suwerenność Białorusi. Dlatego możliwe, że wniesiemy zmiany do naszej strategii" - powiedziała Swiatłana Cichanouska.

Celem: "zakończenie represji"

Lider Narodowego Zarządu Antykryzysowego, były białoruski minister kultury i dyplomata stwierdził, że kongres jest jedynym organem, który będzie mógł w demokratyczny sposób wyrazić stanowisko białoruskiego społeczeństwa. Dodał, że zjazd będzie też platformą wymiany idei dotyczących działania po osiągnięciu podstawowych celów demokratycznej społeczności białoruskiej, czyli zakończeniu represji, uwolnieniu więźniów politycznych i doprowadzeniu do demokratycznych wyborów na Białorusi. "Myślę, że jedną z kwestii poniesionych na kongresie będzie utworzenie Ruchu Narodowo-Wyzwoleńczego. Miałby to być organ tranzytowy przy zmianie władzy. To będzie poddane dyskusji, decyzje będą zależeć od delegatów" - podkreślił polityk.

Paweł Łatuszka ma nadzieję, że w Kongresie Białorusinów weźmie udział jak najszersze grono przedstawicieli różnych społeczności i organizacji.

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także