more_horiz
Wiadomości

Atom w unijnej taksonomii. Premier Czech: decyzja PE jest kluczowa dla przyszłości Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 21:46
Czołowi czescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Parlamentu Europejskiego o uznaniu atomu i gazu za "zielone" źródła energii. Premier Petr Fiala określił wynik głosowania w tej sprawie jako kluczowy dla przyszłości Europy - relacjonuje korespondent IAR w Pradze Wojciech Stobba. 
Czechy z zadowoleniem przyjęły decyzję o uwzględnieniu atomu w taksonomii
Czechy z zadowoleniem przyjęły decyzję o uwzględnieniu atomu w taksonomiiFoto: Shutterstock/elmar gubisch

Atom stanowi ponad 40 procent czeskiego miksu energetycznego, dlatego Praga zabiegała w ostatnich latach o uwzględnienie energii nuklearnej w procesie transformacji energetycznej.

Premier Petr Fiala stwierdził, że decyzja Parlamentu Europejskiego otwiera drogę do samowystarczalności energetycznej. - Cieszę się z wyniku głosowania, który jest dobry nie tylko dla Republiki Czeskiej, ale też szeregu innych państw europejskich - powiedział czeski premier.

Atom w taksonomii

Czeski minister przemysłu i handlu Jozef Sikela napisał na Twitterze, że unijna taksonomia pomoże zbudować zrównoważoną i bezpieczną energetykę przyszłości.

Zadowolenie wyraził też Karel Havliczek, były minister w rządzie Andreja Babisza. Stwierdził on, że decyzja Europarlamentu jest wynikiem ogromnego wysiłku, który Czechy podjęły wraz z Francją i innymi państwami. - Z atomu, który był prawie spisany na straty, uczyniliśmy ostatecznie kluczowe bezemisyjne źródło energii - podkreślił Havliczek.

Posłuchaj
00:09 11829260_1.mp3 Petr Fiala: cieszę się z wyniku głosowania, który jest dobry nie tylko dla Republiki Czeskiej, lecz także szeregu innych państw europejskich (IAR) 

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także