more_horiz
Wiadomości

Rosjanie zniszczyli bloki mieszkalne. Trwają poszukiwania uwięzionych pod gruzami [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 20:00
Zakończyła się 138. doba wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis poniedziałkowej relacji.
Wojna na Ukrainie. Relacja live
Wojna na Ukrainie. Relacja liveFoto: PAP/Abaca

Nową relację można śledzić TUTAJ.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis poniedziałkowej relacji:

22:35
22:08

"Mówiąc o "denazyfikacji" Ukrainy, Kreml wypacza prawdę o Holokauście i zakłamuje historię" - napisano na stronie internetowej Departamentu Stanu USA. Jak zaznaczono, Rosja ucieka się do antysemityzmu, by oczerniać Ukrainę na arenie międzynarodowej.

21:54

Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wniesiony tego dnia do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Polski na Ukrainie. Zaapelował do deputowanych o maksymalnie sumienne podejście do skierowanego projektu.

21:43
21:31

Zmierzenie się z historią doprowadzi do upamiętnienia ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Przez prawdę i dialog Polakom i Ukraińcom uda się dojść do prawdziwej przyjaźni - powiedział dr Karol Nawrocki w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

21:23

W Pradze można oglądać zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy. Wystawę przygotowaną przez ukraińskie instytucje otworzył czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan wraz z unijną komisarz Ylvą Johansson. W otwarciu wzięło udział wielu Ukraińców mieszkających w stolicy Czech.

O Szczegółach z Pragi korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba:

Posłuchaj
00:53 11836889_1.mp3 Relacja Wojciecha Stobby (IAR) 
21:20

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun powiedział, że od wybuchu wojny "przez miasto przewinęło się ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy". - Natomiast co najmniej 300 tys. osób spędziło u nas co najmniej jedną noc - przyznał. 

Biuro prezydenta Ukrainy podało, że Wołodymyr Zełenski nadał miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika.

Jak zaznaczył prezydent Przemyśla, "od 24 lutego wszyscy pomagamy obywatelom Ukrainy uciekającym z kraju objętego wojną". - Dzieje się to do tej pory. W większości miast w Polsce sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Przemyśl z racji swojego położenia przygranicznego ciągle jest na linii ruchu uchodźców - powiedział Bakun.

Według niego "nie ma wątpliwości co do tego, że mieszkańcom Przemyśla należy się takie wyróżnienie". Podkreślił, że pomoc jest udzielana "dzień i noc, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu". - Absolutnie każda forma docenienia tego zaangażowania jest tego warta - podkreślił.

Czytaj więcej:

21:11

Nadanie Polakom na Ukrainie takich samych praw, jakie mają Ukraińcy w Polsce to wielka rzecz, to gest pokazujący, jak bardzo zbliżyła się Polska z Ukrainą - powiedział szef BPM Jakub Kumoch, odnosząc się do projektu ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Polski na Ukrainie.

21:05

Prezydent Ukrainy podziękował premierowi Królestwa Niderlandów za uzbrojenie i poparcie dla ukraińskiej kandydatury do Unii Europejskiej. Wołodymyr Zełeński spotkał się z Markiem Rutte w Kijowie. Rozmowa dotyczyła między innymi odbudowy Ukrainy.

20:53

Ponadto według ukraińskiego sztabu armia rosyjska koncentruje główne wysiłki na "przejęciu ostatecznej kontroli" nad obwodem ługańskim, próbach okrążenia ukraińskich sił obrony w obwodzie donieckim oraz m.in. na utrzymaniu korytarza lądowego z anektowanym Krymem.

Sztab wskazał, że ukraińskie siły odbiły szturm przeciwnika na kierunku Krasnopola, zmusiły też rosyjskie siły do ucieczki podczas podjętej przez nie próby ofensywy w kierunku Marjinki.

20:43

W rosyjskim wojsku coraz częściej odnotowywane są przypadki dezercji i niepodporządkowywania się dowództwu - napisano na facebookowym profilu Sztabu Generalnych Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:29
20:20
20:13

Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim do konsultacji projekt nowych zasad dotyczących pomocy państwa w czasie kryzysu. Mają one wspierać gospodarkę w czasie inwazji Rosji na Ukrainę.

20:03

"Co najmniej 30 osób zginęło w ostrzelanym przez sił rosyjskie bloku mieszkalnym w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy" - przekazał wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.

"Ratownicy wydobyli spod gruzów dziewięć rannych osób i 30 zabitych. Pracownicy Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) przeszukali dotąd 65 proc. gruzowiska. Przerzucili 170 ton gruzów. Na miejscu pracuje 56 ratowników oraz dziewięć jednostek sprzętu, w tym dwie ładowarki, dwa dźwigi i równiarka. Są też dwie karetki pogotowia ratunkowego" - napisał Tymoszenko 

19:47

Ministerstwo Zdrowia jest w stałym kontakcie z producentami leków, na które w ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie. Wśród takich medykamentów są m.in. leki na cukrzycę, część antybiotyków dla dzieci oraz leki do terapii hormonalnych.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że ministerstwo monitoruje sytuację i prowadzi rozmowy z producentami. Nie da się jednak wszystkich medykamentów od razu wyprodukować. Stąd też - jak wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz - powstaje lista antywywozowa, która ma być uaktualniana co dwa miesiące. 

19:43
19:40

Czytaj więcej:

19:33

Prezydent Ukrainy chce, aby Polacy w jego kraju mieli szczególne prawa i przywileje. Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Szczegóły zna nasz korespondent Maciej Jastrzębski:

Posłuchaj
00:44 11836803_1.mp3 Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
19:29
19:24

Stany Zjednoczone poparły decyzję Kanady o przekazaniu Niemcom rosyjskiej turbiny do gazociągu Nord Stream 1, czyniąc wyjątek od sankcji nałożonych na Rosję. Według amerykańskich władz, decyzja ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Europy i utrudni szantaż ze strony Rosji.

O szczegółach z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski:

Posłuchaj
00:50 11836697_1.mp3 Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 
19:15

Tak armia ukraińska stawia opór na froncie rosyjskiej wojny. Żołnierze pokazali nagranie, na którym korzystają z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. 

19:11

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie do Rumunii napływają z terytorium Mołdawii obywatele Rosji udający uchodźców wojennych - przekazano na łamach bukareszteńskiego dziennika "Romania Libera".

18:58

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy.

W komunikacie podkreślono, że tytuł przyznano za "bezprecedensową solidarność miejscowych władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z ukraińskim narodem, wszechstronną ogromną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny wskutek zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej oraz silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności".

18:49

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że dekret prezydenta Rosji Władimira Putina, ułatwiający wszystkim Ukraińcom dostęp do narodowości rosyjskiej, jest "nowym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". Kułeba podkreślił, że Ukraina "zdecydowanie potępia" decyzję rosyjskiego prezydenta.

18:35

Rinat Achmetow, uważany za najbogatszego mieszkańca Ukrainy, ogłosił, że jego holding SCM opuszcza biznes medialny, a licencje będą przekazane państwu. Miliarder zaznaczył, że decyzja związana jest z wejściem w życie tzw. ustawy o oligarchach. Oświadczył, że "nie był, nie jest i nie będzie oligarchą".

Podkreślił, że przewidziany w ustawie termin sześciu miesięcy na sprzedaż aktywów i wojna Rosji przeciwko Ukrainie uniemożliwia zbycie na warunkach rynkowych. "Holding obejmuje 10 kanałów telewizyjnych, zasobów internetowych i drukowanych (to np. kanały Ukraina i Ukraina 24). Inwestycje w ten biznes przekroczyły 1,5 mld USD" - przekazał Achmetow.

18:16

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie dotyczące historii wyzwolenia Wyspy Węży.

18:10

Ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk przyznał, że pod koniec swojej kadencji popełnił kilka błędów. Dwa dni temu władze w Kijowie poinformowały o odwołaniu go z berlińskiej placówki. Według niemieckich mediów ukraiński dyplomata naraził się wcześniej na zarzut "ignorancji historycznej".

O szczegółach z Berlina Wojciech Osiński:

Posłuchaj
01:00 11836702_1.mp3 Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 
18:03

W niedzielę Rosjanie ostrzelali dwa bloki mieszkalne w miejscowości Czasiw Jar. Zginęło co najmniej 26 osób. Kontynuowane jest przeszukiwanie gruzowiska. Dotychczas spod gruzów uratowano 9 osób. Sztab Generalny Ukrainy opublikował nagranie pokazujące tragedię miasta. 

17:55

Siły Zbrojne Ukrainy podziękowały Polskiemu Radiu dla Ukrainy za systematyczne, obiektywne, kompletne i merytoryczne przedstawienie ich działań w obronie swojego kraju oraz rozwój stosunków dwustronnych, w szczególności w sferze wojskowej.

W poście opublikowanym na Facebooku Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych napisano, że Ukraińcy są wdzięczni wszystkim polskim obywatelkom i obywatelom za otwarte, szczere serca i domy dla milionów ukraińskich kobiet i dzieci, które znalazły schronienie w Polsce. "Dzięki temu w czasie inwazji rosyjskiej ludność cywilna Ukrainy w Polsce jest chroniona przed licznymi zbrodniami wojennymi popełnianymi przez rosyjskie wojsko - atakami na osoby cywilne, infrastrukturę oraz szpitale, zabójstwami i okaleczeniami, werbowaniem i wyzyskiem, gwałtami i innymi formami przemocy seksualnej, porwaniami, odmową dostępu do pomocy humanitarnej, rusyfikacją, przymusowymi deportacjami na czasowo okupowane terytoria Ukrainy lub do Rosji oraz przymusowym uzyskaniem rosyjskiego obywatelstwa" - podkreślono we wpisie.

17:53
17:43
17:36

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o wyrażenie zgody na przedłużenie mechanizmu transgranicznego, umożliwiającego ONZ dostarczanie pomocy humanitarnej do Syrii na obszary niekontrolowane przez władze w Damaszku.

17:20

Odsiadujący wyrok dziewięciu lat pozbawienia wolności, osadzony w kolonii karnej Aleksiej Nawalny poinformował o utworzeniu Międzynarodowej Fundacji do Walki z Korupcją. W zarządzie fundacji znaleźli się między innymi Francis Fukuyama i Guy Verhofstadt.

17:11

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret upraszczający procedurę nadania rosyjskiego obywatelstwa wszystkim obywatelom Ukrainy. Wcześniej taki tryb był przeznaczony dla mieszkańców samozwańczych republik w Donbasie i okupowanych terytoriów na południu Ukrainy.

17:00

Rosjanie ostrzeliwują z artylerii Charków, Bachmut, Rubiżne, wsie Bazaliwka, Ruskie Tyszki i Prudzianka. Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy podał wcześniej, że bomby beczkowe spadły w rejonie Słowiańska, Siewierska i Bachmutu. W mediach społecznościowych pojawiło się również nagranie.

16:46
Posłuchaj
00:43 11836564_1.mp3 W Rosji są zaostrzane represje wobec przeciwników wojny. Organy ścigania zatrzymują każdego, kto krytykuje tak zwaną "specjalną operację wojskową" prowadzoną przez Władimira Putina na terytorium Ukrainy. Według rosyjskich obrońców praw człowieka można przyjąć, że prześladowania przeciwników polityki Kremla mają masowy charakter - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
16:41

Jak podał portal "Ukraińska prawda", na Ukrainie odnotowano nowy atak hakerski na instytucje państwowe.

16:34
Ta wojna może trwać dłużej, niż wszyscy się spodziewaliśmy lub oczekiwaliśmy. Ale to nie znaczy, że możemy siedzieć i biernie patrzyć, jak się rozwija. Musimy nadal wspierać Ukrainę w każdy możliwy sposób”- powiedział Mark Rutte podczas spotkania Ta wojna może trwać dłużej, niż wszyscy się spodziewaliśmy lub oczekiwaliśmy. Ale to nie znaczy, że możemy siedzieć i biernie patrzyć, jak się rozwija. Musimy nadal wspierać Ukrainę w każdy możliwy sposób”- powiedział Mark Rutte podczas spotkania
16:29
 Krzyczałam do ratowników: ja żyję! - relacjonuje 74-letnia Wałentyna Popowiczuk, którą uratowano z ostrzelanego przez rosyjskie siły bloku mieszkalnego w Charkowie na wschodzie Ukrainy. Kobieta mówi o sobie, że jest w czepku urodzona Krzyczałam do ratowników: ja żyję! - relacjonuje 74-letnia Wałentyna Popowiczuk, którą uratowano z ostrzelanego przez rosyjskie siły bloku mieszkalnego w Charkowie na wschodzie Ukrainy. Kobieta mówi o sobie, że jest w czepku urodzona
16:18
Posłuchaj
00:19 11836517_1 (1).mp3 Wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ostrzału bloków mieszkalnych w miejscowości Czasiw Jar. Zginęło 26 osób. Kontynuowane jest przeszukiwanie gruzowiska. Dotychczas spod gruzów uratowano 9 osób. O wzroście liczby ofiar poinformował szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko - (IAR)
16:01

 - Rosja może spróbować przyłączyć obwody ługański i doniecki Ukrainy do swojego terytorium, a następnie wykorzysta to, by w przypadku ukraińskiej kontrofensywy ogłosić w kraju powszechną mobilizację - powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

- Ich plan jest następujący: zajmują obwody ługański i doniecki (na wschodzie Ukrainy), od razu przeprowadzają referendum, podejmują decyzję o wejściu tych terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej, a następnie, kiedy Ukraina będzie już prowadzić kontrofensywę i wyzwalać okupowane terytoria, Putin po prostu ogłosi, że Ukraina rozpoczęła wojnę przeciwko Rosji i dlatego należy ogłosić pełną mobilizację - zaznaczył urzędnik w wywiadzie dla portalu Liwyj Bereh.

15:50

Francuski filozof i dziennikarz Bernard-Henri Levy wskazał w wywiadzie dla magazynu "L'Express", że zawarcie na Ukrainie pokoju z prezydentem Rosji Władimirem Putinem to "gwarancja jeszcze bardziej przerażającej wojny".

Levy zdecydowanie sprzeciwił się opiniom pojawiającym się w niektórych francuskich środowiskach, zgodnie z którymi należy dążyć do rozwiązania konfliktu na Ukrainie poprzez negocjacje z Kremlem - podkreślono na łamach "L'Express".

- Putin na niczym nie zna się lepiej niż na wojnie - ocenił filozof, który od 2014 roku ostrzegał, że groźbę rosyjskiej inwazji należy traktować poważnie.

15:49

Prokuratura generalna Rumunii ogłosiła wszczęcie śledztwa w sprawie możliwych zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Rosję na Ukrainie - podała AFP. Decyzja ta może mieć wartość jedynie symboliczną.

W komunikacie prasowym biuro rumuńskiego prokuratora generalnego wyjaśniono, że działa na podstawie prawa karnego, które ma zastosowanie do przestępstw popełnionych przeciwko każdemu obywatelowi rumuńskiemu na obcym terytorium.

15:35

W Odessie zatrzymano rosyjskiego agenta, który prowadził rozpoznanie pozycji systemów przeciwokrętowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

15:29

Prezydent Ukrainy - po ostrzale budynków mieszkalnych w mieście Czasiw Jar na południu Ukrainy - oskarżył Rosję o celowe zabijanie ludności cywilnej.

15:16

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz wziął udział w warszawskich obchodach upamiętniających ofiary Zbrodni Wołyńskiej. Przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa złożył wieniec w imieniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

To pierwszy raz, gdy ambasador Ukrainy uczestniczy w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

Czytaj więcej:

15:11

Miasta Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim w Donbasie na wschodzie Ukrainy będą głównymi celami sił rosyjskich w najbliższych tygodniach - ocenił doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko. Jak zaznaczył, tam będą toczyć się najostrzejsze walki. Przed wojną Słowiańsk liczył ponad 100 tys. mieszkańców, a Kramatorsk - ok. 150 tys.

15:09
 Szef holenderskiego gabinetu Mark Rutte złożył  niespodziewaną wizytę na Ukrainie, informują niderlandzkie media. Premier odwiedził m.in. miejscowość Bucza oraz spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
Szef holenderskiego gabinetu Mark Rutte złożył niespodziewaną wizytę na Ukrainie, informują niderlandzkie media. Premier odwiedził m.in. miejscowość Bucza oraz spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
15:06

W rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 26 osób; dziewięć osób uratowano, lecz pod gruzami wciąż mogą znajdować się cywile - podała w poniedziałek po południu ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

W godzinach porannych informowano o 18 zabitych cywilach.

15:05

- Ponad 7 tysięcy członków ukraińskich struktur militarnych uważa się za zaginionych bez wieści - powiedział ukraiński rzecznik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko.

- Mówiąc o przedstawicielach struktur militarnych, muszę wyjaśnić, kogo mam na myśli. Są Siły Zbrojne Ukrainy, jest Służba Graniczna, jest Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, a to są różne instytucje. Siły Zbrojne Ukrainy informują o dwóch tysiącach zaginionych żołnierzy, nie wliczają zaginionych członków innych struktur siłowych. My mamy dane o miej więcej 7200 osobach. Na przykład pułk "Azow" - to Gwardia Narodowa (podporządkowana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych) i wśród nich też są zaginieni bez wieści. Nie kontaktowali się z krewnymi, kiedy wyszli z Azowstalu - mówił Kotenko.

15:04
Posłuchaj
00:53 11836283_1.mp3 W Pradze trwa nieformalne spotkanie unijnych ministrów do spraw wewnętrznych. Biorą w nim udział także przedstawiciele Ukrainy i Mołdawii. Jest to pierwszy szczyt organizowany przez czeską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a jego głównym tematem jest wpływ wojny na Ukrainie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Unii - relacja Wojciecha Stobby (IAR)
14:14
Zastępca szefa kancelarii prezydent Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że jeden z pocisków spadł na odeski budynek (fot. OLEKSANDR GIMANOV/AFP/East News) Zastępca szefa kancelarii prezydent Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że jeden z pocisków spadł na odeski budynek (fot. OLEKSANDR GIMANOV/AFP/East News)
13:59

Rano na Mikołajów spadło 6 rosyjskich rakiet. W ciągu dwóch ostatnich dni Rosjanie ostrzelali to miasto 10 takimi pociskami.

00:29 mikolajow - setka - ukr.mp3 Szef mikołajowskiej administracji obwodowej Witalij Kim: nie zmieniają prawie intensywności, strzelają od 6 do 12 rakiet dziennie. Ostrzał trwa w 2 rejonach, w rejonie mikołajowskim i basztańskim. Rosjanie ostrzeliwują te tereny z artylerii. Jeśli chodzi o miasto Mikołajów, naszym zdaniem wystrzeliwują przerobione rakiety różnego rodzaju i dlatego chybiają celu (IAR)

Od początku wojny w Mikołajowie ponad 900 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych w wyniku ostrzałów, niektóre z nich zostały całkowicie zniszczone i nie ma możliwości ich odnowienia- powiedział szef mikołajowskiej administracji obwodowej Witalij Kim.

13:57

Z Mariupola należy uciekać, póki czas, ponieważ jesienią okupacyjne władze miasta planują rozpocząć tam powszechną mobilizację na wojnę z Ukrainą; na front pójdą wszyscy bez wyjątku - ostrzegł na Telegramie lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

13:56

Na początku czerwca Aleksandr Łukaszenka polecił utworzyć jednostki wojskowe w obwodzie homelskim na granicy z Ukrainą. Mobilizowani do tych jednostek musieli nauczyć się posługiwania się bronią i w razie potrzeby przejść do partyzanckich metod walki.

Mobilizowani mieszkańcy wsi powiedzieli Radiu Swaboda, że nie otrzymali broni, ani umundurowania. Kilka razy zebrano ich w budynku rady kołchozowej i przydzielono im funkcje. Jeden ze świadków powiedział o ćwiczeniach: to był cyrk.

13:55

W Pradze trwa nieformalne spotkanie unijnych ministrów do spraw wewnętrznych. Biorą w nim udział także przedstawiciele Ukrainy i Mołdawii. Jest to pierwszy szczyt organizowany przez czeską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a jego głównym tematem jest wpływ wojny na Ukrainie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Unii.

13:55

W nocy nad Białorusią odbyły się ćwiczenia rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Powiadomiła o tym agencja UNIAN, powołując się na grupę monitoringową "Biełaruski Hajun".

13:16
1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier Morawiecki: nie spocznę, dopóki nie odnajdziemy ostatniego miejsca pochówku ofiar rzezi wołyńskiej
13:15

- Dlatego, też nie będzie żadnego pojednania opartego o fałsz, opartego o zapomnienie, opartego o kłamstwo. I to musi być punkt wyjścia i to jest punkt wyjścia do pojednania - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

13:13

- To jest moje zobowiązanie: nie spocznę dopóki nie odnajdziemy ostatniego grobu, miejsca pochówku zamordowanych z Wołynia i całych kresów wschodnich. Ta rzeczywistość musi zostać w całości odkryta - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

13:12

Premier Mateusz Morawiecki o rzezi wołyńskiej: ta zbrodnia ludobójstwa jest wyjątkowo barbarzyńska. Zmowa milczenia o niej musi być przerwana. Nie spocznę, dopóki nie odnajdziemy ostatniego miejsca pochówku ofiar rzezi wołyńskiej.

13:10
13:10

1200 duda.jpg
Prezydent Duda: nie chcemy zemsty na narodzie ukraińskim. Pokazuje to pomoc, którą dziś niesiemy
13:03

- Chcemy prawdy - chcemy grobów na Ukrainie. Chcemy zaoferować to samo w Polsce. Na prawdzie niech się zbuduje nowa relacja pomiędzy narodami i społeczeństwami - powiedział prezydent Andrzej Duda.

13:02

- Prawda o rzezi wołyńskiej, tym ludobójstwie, musi być jasno i mocno wypowiedziana, ale nie chodzi o zemstę czy odwet. To, co się dzieje dzisiaj między Polakami a Ukraińcami, jest tego najlepszym dowodem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów rocznicy rzezi wołyńskiej.

13:01

Dzisiaj prezydent Ukrainy skierował do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy o nadaniu specjalnego statusu Polakom na Ukrainie - poinformował prezydent Andrzej Duda.

12:58
12:55

Na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim, a także w zajętych przez wroga Chersoniu i Melitopolu na południu Ukrainy działa ruch oporu pod nazwą "Żółta wstążka"; podziemna organizacja zajmuje się m.in. rozpowszechnianiem proukraińskich ulotek i plakatów - oznajmiło przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy na Krymie.

12:48

Papież Franciszek w przesłaniu do europejskiej młodzieży oświadczył, że słuszny jest "bunt” przeciwko "potworności wojny". Wojnę na Ukrainie nazwał "absurdalną”. - Teraz musimy zaangażować się wszyscy, by położyć kres tej potworności wojny, gdzie zwykle kilku możnych decyduje i wysyła tysiące młodych ludzi do walki i na śmierć - stwierdził.

12:47
W poniedziałkowym ostrzale Charkowa zginęły co najmniej trzy osoby, rannych zostało 28, w tym dziecko (fot. Reuters/ FORUM) W poniedziałkowym ostrzale Charkowa zginęły co najmniej trzy osoby, rannych zostało 28, w tym dziecko (fot. Reuters/ FORUM)
12:46

Kadencja ambasadora Ukrainy w RFN Andrija Melnyka formalnie "prawdopodobnie skończy się za kilka tygodni" - przyznał to sam Melnyk w rozmowie z gazetą "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wtedy on i jego rodzina wyjadą na Ukrainę. - Niemcy pozostają w naszych sercach - stwierdził Melnyk. - Trudno jest nam się pożegnać - dodał.

12:45

Jeśli rosyjskie siły utrzymają tak dużą intensywność ostrzałów na Ukrainie, to można zakładać, że zasoby starych sowieckich pocisków rakietowych wystarczą im do końca tego roku - ocenił w poniedziałek ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Koczetkow.

12:45

Urząd Dozoru Technicznego wydał zgodę na eksploatację ostatniego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce - Niechorze-Płoty - poinformowały Gaz-System i UDT. Odcinek ma długość 41 km i łączy gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym.

12:25

W najbliższy piątek Komisja Europejska ma przesłać krajom członkowskim propozycje dotyczące siódmego pakietu sankcji wobec Rosji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Posłuchaj
00:49 sankcje - spec - plomecka .mp3 Propozycja KE w zakresie nowych restrykcji ma być wstępnie omówiona na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
12:20

Rosjanie wystrzelili 4 rakiety na Odessę. Zastępca szefa kancelarii prezydent Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że jeden z pocisków spadł na budynek. Ustalane są informacje, czy ostrzał spowodował ofiary lub zniszczenia.

12:19

- Zachodnia broń na froncie już zaczęła zmieniać bieg wojny z Rosją - ocenił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Jednocześnie władze w Kijowie nie przestają apelować o zwiększenie i przyspieszenie dostaw, zwłaszcza wyrzutni rakietowych typu HIMARS.

12:02

Liczba Ukraińców przekraczających granice krajów Unii Europejskiej powróciła do poziomu sprzed inwazji Rosji na ten kraj - poinformowała unijna komisarz ds. migracji Ylva Johansson.

- Jeśli chodzi o przepływ uchodźców, sytuacja jest teraz stabilna. Na przejściach między UE a Ukrainą liczby są na poziomie przedwojennym, przed COVID, więc wracamy do normalnej liczby ludzi przekraczających granice - powiedziała komisarz dziennikarzom.

11:58

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w poniedziałek, że rząd federalny zrobi wszystko, aby dalsze niedobory rosyjskiego gazu nie prowadziły do podziałów w społeczeństwie.

- Jeśli będziemy mieli mniej energii, jeśli będziemy mieli mniej ciepła, zatroszczymy się, aby wszystko odbywało się sprawiedliwie - powiedziała Baerbock po spotkaniu ze swoim japońskim odpowiednikiem Yoshimasą Hayashi w Tokio.

11:57

Od początku agresji na Ukrainę rosyjscy żołnierze i kolaboranci popełnili ponad 22 500 zbrodni wojennych. Poinformowało o tym biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

11:56
Posłuchaj
00:55 kontratak - spec - dabrowski .mp3 Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że Kijów przygotowuje się do kontrataku. W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Times" szef ukraińskiego MON powiedział, że jego kraj zbiera siły, które odzyskać mają tereny na południu kraju - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
10:57

Liczba ofiar bombardowania w Czasiw Jarze wzrosła - poinformowała ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News) Liczba ofiar bombardowania w Czasiw Jarze wzrosła - poinformowała ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News)
10:56

Wojska rosyjskie okupujące obwód ługański ostrzeliwują miejscowości na granicy z obwodem donieckim i bezskutecznie próbują atakować, do walki wysyłani są mieszkańców zajmowanych terenów - powiadomił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

10:55

Mieszkańcy okupowanego Mariupola pracują w upale przy rozbiórce gruzów pozostałych po zrujnowanych budynkach; jedyna gwarantowana zapłata to talerz kaszy i butelka wody dziennie, bowiem pieniądze dla robotników albo są rozkradane, albo jest ich bardzo niewiele - zaalarmował lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

10:54

Prawda historyczna na temat rzezi wołyńskiej, ekshumacja i pochówek ofiar ludobójstwa oraz wznoszenie mostów w oparciu o wydarzenia, które nas łączą - to warunki do pojednania polsko-ukraińskiego, które postulował szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

00:36 jan józef kasprzyk setka .mp3 . Jan Józef Kasprzyk powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że Polska i Ukraina są w ważnym momencie przyszłych relacji (IAR)
10:41

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 28 zostało rannych w poniedziałkowym ostrzale Charkowa - powiadomił wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Celem ostrzału były dzielnice mieszkalne. - Ucierpiało 28 osób, wśród nich dziecko w wieku 16 lat. Trzy osoby zginęły. Informacja jest aktualizowana, na miejscu trwa akcja służb ratowniczych - powiadomił Tymoszenko na Telegramie.

10:35

Ukraina gromadzi liczące milion żołnierzy siły, wyposażone w zachodnią broń, aby odzyskać okupowane przez Rosję tereny na południu kraju - ujawnił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla poniedziałkowej edycji dziennika "The Times".

10:35

Wojsko ukraińskie wyzwoliło wioskę Iwanówka w obwodzie chersońskim. Kontrolę nad osadą przejęli żołnierze 60. Samodzielnej Brygady Piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:45

Brytyjskie ministerstwo obrony podało, że Rosjanie bombardują północny Donbas. Z opublikowanego w mediach społecznościowych raportu brytyjskiego wywiadu wojskowego wynika, że niedzielne ataki Rosjan prawdopodobnie nie przyczyniły się do zajęcia większych obszarów.

09:45

Rozpoczęło się wstrzymanie dostaw gazu do Niemiec przez Nord Stream 1. Rosja od dawna zapowiadała prace konserwacyjne rurociągu. Niemieccy politycy obawiają się, że po ich zakończeniu przepływ gazu będzie nadal wstrzymywany.

09:45

Rosja zmniejszyła przesył gazu przez Ukrainę na zachód. Według Gazpromu, przez jedyny obecnie punkt, przez który przesyła surowiec na zachód - Sudzha na wysokości ukraińskiego miasta Sumy pompowane jest 39.4 miliona m3 dziennie, o 2-3 mln mniej niż w ostatnich dniach i znacznie mniej, niż pozwalają na to możliwości techniczne. Tłocznia ma przepustowość ponad 77 mln m3 dziennie.

08:16

Mieszkańcy Chersonia informują, że Rosjanie budują w mieście punkty oporu w ramach przygotowań do odparcia ukraińskiego natarcia na miasto (fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News) Mieszkańcy Chersonia informują, że Rosjanie budują w mieście punkty oporu w ramach przygotowań do odparcia ukraińskiego natarcia na miasto (fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News)
08:00

W rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 18 osób; sześć osób uratowano, lecz pod gruzami wciąż może znajdować się około 20 cywilów - podała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Wcześniej informowano o 15 zabitych cywilach.

07:59

Rosyjskie wojska na Ukrainie mają przerwę operacyjną, ale wciąż prowadzą ciężkie ostrzały artyleryjskie na kluczowych obszarach, by przygotować grunt pod przyszłą ofensywę - ocenili analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

07:58

W przeprowadzonym w sobotę 26. ataku na rosyjskie zgrupowanie w okupowanej Czornobajiwce na południu Ukrainy zginęło 12 wyższych rangą oficerów wroga, w tym generałowie i pułkownicy - poinformował w niedzielę wieczorem na Facebooku doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz.

07:58

O odparciu rosyjskiego szturmu pod miejscowością Krasnopilla na północ od Słowiańska i nieudanej próbie ataku przeciwnika w rejonie Marjinki na południowy zachód od Doniecka przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:57

Rosyjski atak rakietowy częściowo zniszczył sześciopiętrowy blok mieszkalny w centrum Charkowa. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, spod gruzów budynku wyciągnięto starszą kobietę.

07:25

O odparciu rosyjskiego szturmu pod miejscowością Krasnopilla na północ od Słowiańska i nieudanej próbie ataku przeciwnika w rejonie Marjinki na południowy zachód od Doniecka powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:25

- Musimy pomagać naszym wojskowym - naszym mężom, braciom i ojcom. W ciągu trzech miesięcy dołączyło do nas 2,5 tys. kobiet, których cały wysiłek i poświęcenie są dziś skoncentrowane na wschodzie Ukrainy - oceniła Alona Danyłowa, założycielka organizacji Batalion Kobiet (Women’s Battalion).

07:25

Norwesko-amerykański system obrony powietrznej NASAMS strzeże nieba nad Waszyngtonem i instalacjami w wielu państwach świata. Niedługo będzie chronił też miasta Ukrainy. Zdaniem ekspertów, jego główną rolą będzie powstrzymywanie rosyjskich pocisków manewrujących.

07:24

"Przeciętny Łotysz" wie, że w Polsce są dobre drogi, jesteśmy dużym graczem w UE, dobrze wykorzystujemy unijne fundusze i bardzo pomagamy Ukrainie - ocenił ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn.

07:24

Militarne groźby białoruskiego dyktatora wobec Ukrainy, Polski, czy Litwy są tylko próbą przypodobania się Rosji - tak ocenił niedawne wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz. W jego ocenie, armie Rosji i Białorusi już pokazały, że są na znacznie niższym poziomie, niż zachodnie siły zbrojne.

06:58
Wołodymyr Zełenski: ostrzał miasta Czasiw Jar to wynik świadomego rozkazu (fot. PAP/EPA/National police press service / HANDOUT) Wołodymyr Zełenski: ostrzał miasta Czasiw Jar to wynik świadomego rozkazu (fot. PAP/EPA/National police press service / HANDOUT)
06:31

"Władze szkockiego regionu North Lanarkshire zdecydowały o wyremontowaniu na koszt państwa 200 lokali które zostaną następnie udostępnione ukraińskim uchodźcom" - napisano na profilu "The Kyiv Independent" za "Guardianem".

06:25

Pod Chersoniem Rosjanie przenoszą wojskowe magazyny dalej od linii frontu - poinformował doradca szefa lokalnej ukraińskiej administracji Sergij Hlań. Rosyjskie dowództwo wycofuje swe składy na lewą stronę Dniepru, co znacząco komplikuje dostawy paliwa i amunicji walczącym i osłabia ich pozycję.

W samym Chersoniu Rosjanie zwiększyli liczbę posterunków ulicznych i punktów kontrolnych. Mieszkańcy donoszą też o zakładaniu umocnionych punktów oporu, świadczącym o przygotowaniach do obrony miasta przed natarciem ukraińskim.

06:17

17-letni Wadim, który bohatersko uratował matkę z płonącego autobusu podczas ucieczki z Ukrainy i uległ ciężkim oparzeniom, został z nich wyleczony w szpitalu w Rzymie. Był pierwszym ukraińskim rannym, któremu udzielono pomocy w centrum leczenia oparzeń w stolicy Włoch.

Gdy nastolatek zobaczył, że jego matka nie jest w stanie wyjść z palącego się po bombardowaniu autobusu, rzucił się w płomienie, by ją stamtąd wyciągnąć.

Do Wiecznego Miasta Wadim trafił w bardzo ciężkim stanie, przywieziony specjalnym samolotem włoskiej Gwardii Finansowej, która zorganizowała loty, by ewakuować rannych i chorych z Ukrainy. Miał poparzone 50 proc. ciała.

05:48
05:01

Rosyjska armia straciła wczoraj na południowym odcinku frontu 38 żołnierzy, 10 sztuk sprzętu bojowego, a także dwa magazyny. Poinformował o tym rzecznik Dowództwa Operacyjnego "Południe" ukraińskiej armii, Władysław Nazarow.

04:15

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że armia dobrze wykorzystuje systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu, otrzymane od Stanów Zjednoczonych. W wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" minister podkreślił, że Ukraina potrzebuje nowych dostaw uzbrojenia, w tym dronów.

03:10

W niedzielnym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt" była szefowa sztabu planowania strategicznego NATO Stefanie Babst stwierdziła, że jednym z celów rosyjskiej armii jest sterroryzowanie ukraińskiej ludności cywilnej, a odnosząc sie do zamiarów prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedziała, że nie spodziewa się, aby chciał kontynuować swoją "operację specjalną" w nieskończoność, jednak nawet gdyby Rosja zrobiła sobie "przerwę", to i tak będzie chciała zniszczyć Ukrainę jako niezależne państwo.

02:33

Rozpoczęła się coroczna konserwacja gazociągu Nord Stream 1, która spowoduje tymczasowe wstrzymanie dostaw gazu ziemnego z Rosji do Niemiec. Prace mają potrwać do 21 lipca, jednak zarówno rząd Niemiec jak i tamtejsze firmy obawiają się, że dostawy mogą zostać wstrzymane na dłużej w związku z wojną na Ukrainie. Mogłoby to dodatkowo wywindować ceny gazu ziemnego na europejskim rynku.

01:55

Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Mustafa Dżemilew stwierdził, że "zwycięstwo w wojnie doprowadzi do deokupacji Krymu".

01:17

W ciągu dnia w Sumach doszło do pięciu eksplozji. Nie ma rannych.

00:55

"Polska czeka na napływ ukraińskich uczniów. W nadchodzącym roku szkolnym ponad 200 tys. ukraińskich dzieci, poza tymi, które już uczą się w kraju, pójdzie do polskich szkół".

00:49

Jak poinformował portal Nexta, "Niemcy blokują przyznanie 9 miliardów euro pomocy dla Ukrainy z Unii Europejskiej".

00:17

"Mobilne kompleksy do wydawania paszportów Ukrainy będą działać nie tylko w Polsce".

23:42

"Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że rosyjskie siły zbrojne zestrzeliły 70 ukraińskich samolotów Su-25. Najwyraźniej zapomnieli, czym jest arytmetyka, ponieważ na Ukrainie było ich tylko 24. Su-25 są wyłączone z produkcji, więc Ukraina po prostu nie mogła zdobyć 46 nowych samolotów podczas wojny" - NEXTA. 

23:39

"Reznikow przewidział upadek Federacji Rosyjskiej".

23:38

Reznikow: APU "przetestowało" zachodnią broń i potrzebuje więcej zapasów - przekazała agencja Ukrinform.

23:36

W nagraniu opublikowanym na Facebooku Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Rosjanie z premedytacją ostrzelali cele cywilne.

- To był atak rakietowy. Każdy, kto wydaje rozkaz do takiego ataku, oraz każdy kto atakuje miasta i dzielnice mieszkaniowe, zabija celowo. Po takim ataku, sprawcy nie mogą powiedzieć, że czegoś nie wiedzieli, czy nie rozumieli. Wszyscy, którzy przeprowadzają takie ataki, zostaną odnalezieni - powiedział prezydent Ukrainy.

Ukraiński przywódca dodał, że od początku rosyjskiej inwazji zbierane są dowody zbrodni popełnianych przez Rosjan na terenie Ukrainy. Biorą w tym udział również instytucje międzynarodowe.

23:35

Przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o ostrzale miasta Czasiw Jar.

23:31

Miasto Czasiw Jar w obwodzie donieckim zostało ostrzelane w sobotę wieczorem. Pociski spadły na blok mieszkalny. Zginęło 15 osób, a pod gruzami nadal pozostaje ponad 20 mieszkańców. Trwa akcja ratunkowa.

Zobacz także

Zobacz także