more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Rau z wizytą w Kosowie. Chwalił współpracę władz z OBWE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 02:05
- OBWE docenia ponad dwudziestoletnie silne partnerstwo z władzami lokalnymi Kosowa - oświadczył w Prisztinie minister spraw zagranicznych Polski, obecny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Prisztinie z władzami tego kraju, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz liderami misji OBWE w Kosowie.
Szef MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że, OBWE docenia współpracę z władzami Kosowa
Szef MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że, OBWE docenia współpracę z władzami KosowaFoto: PAP/Rafał Guz

Zbigniew Rau podkreślił, że celem jego wizyty było uzyskanie informacji na temat trwających w Kosowie reform w dziedzinie sądownictwa, walki z korupcją i zwiększania wolności mediów.

- Poprzez swoje działania w terenie OBWE przyczynia się do dalszego rozwoju demokratycznego i wieloetnicznego społeczeństwa. Mam szczerą nadzieję, że doprowadzi to również do wzmocnienia stabilności i pojednania w Europie Południowo-Wschodniej - powiedział Zbigniew Rau.

Seria spotkań szefa MSZ na Bałkanach

Wizyta w Kosowie to pierwsza tego typu podróż polskiego ministra spraw zagranicznych od wielu lat. Szef polskiej dyplomacji w tym tygodniu odwiedził też Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę.

Podczas wspólnej konferencji prasowej minister Zbigniew Rau ocenił, że oba państwa mają wspólne perspektywy w sprawie integracji Bośni ze społecznością euroatlantycką. - W naszym interesie jest utrzymanie Bośni i Hercegowiny zorientowanej na stabilną i bezpieczną przyszłość. My też staramy się doprowadzić do pełnej integracji tego kraju z Unią Europejską i współpracy z NATO - podkreślił i dodał, że wierzy, iż jest jeszcze wiele przestrzeni na intensyfikację naszych kontaktów, w szczególności w dziedzinach ekonomii, edukacji i kultury.

Następnie minister Rau spotkał się z członkami bośniackiej Izby Zgromadzenia Parlamentarnego. Zapewnił o zaangażowaniu OBWE we współpracę z tamtejszymi władzami oraz o gotowości Misji OBWE w Bośni i Hercegowinie do dalszego wsparcia procesu reform.


00:21 rau w kosowie .mp3 Zbigniew Rau: poprzez swoje działania w terenie OBWE przyczynia się do dalszego rozwoju demokratycznego i wieloetnicznego społeczeństwa. Mam szczerą nadzieję, że doprowadzi to również do wzmocnienia stabilności i pojednania w Europie Południowo-Wschodniej (IAR)

 

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także