more_horiz
Wiadomości

Cywilne ofiary rosyjskiego bestialstwa. "Wciąż znajdujemy ciała" [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 18:15
W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas 1346 ciał cywilów zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformował szef policji obwodu Andrij Niebytow. Kilkaset osób uważa się za zaginione. Na bieżąco śledzimy wydarzenia na Ukrainie.
W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas 1346 ciał cywilów zabitych przez rosyjskich wojskowych
W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas 1346 ciał cywilów zabitych przez rosyjskich wojskowychFoto: shutterstock/David Peinado Romero

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, Twitter/
04:57

O dalszej pomocy i sankcjach wobec Rosji rozmawiali w niedzielę premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. To pierwsza rozmowa obu liderów po decyzji Kanady o zwrocie turbin do Niemiec, której szczegóły podano.

"Rozmawialiśmy o trwałym i nieustającym wsparciu Kanady dla Ukrainy, potwierdziłem nasze zobowiązanie, by przekazać mieszkańcom Ukrainy i rządowi pomoc i wyposażenie, którego potrzebują" - napisał Trudeau na Twitterze.

03:34

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj nie zaakceptuje decyzji Kanady o zwrocie do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream. Takie stanowisko ukraiński przywódca przedstawił premierowi Kanady Justinowi Trudeau.


00:27 zelensky -- setka 2 .mp3 Wołodymyr Zełenski: to nie jest tylko kwestia turbiny. To jest kwestia utrzymania sankcji. Jeśli nastąpi jedno naruszenie, tylko kwestią czasu będą kolejne naruszenia. Rosja celowo stosuje szantaż gazowy i prowokuje naruszenia sankcji. Istnieje dość szlaków dostaw gazu z Rosji do Europy i każdy kraj powinien trzymać się zasad (IAR)

 

02:59

Odmowa uznania przez NATO Krymu za rosyjski może doprowadzić do "bezpośredniego ataku" - ostrzegł były prezydent i premier Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew, o czym informuje na Twitterze NEXTA.

00:17

Duża liczba rosyjskich okrętów wojennych została przegrupowana z Sewastopola na okupowanym Krymie do rosyjskiego portu w Noworosyjsku - poinformował w niedzielę wieczorem portal Ukrinform, cytując szefa odeskiej administracji wojskowej Siergieja Bratczuka.

Zdaniem Bratczuka Rosjanie nadal kontrolują żeglugę na Morzu Azowskim, by nielegalnie wywozić produkty zagarnięte w obwodach donieckim i zaporoskim.

23:23

Rosjanie przeprowadzili ostrzał Wyspy Węży. Jak informuje strona ukraińska, był to atak rozpoznawczy, aby sprawdzić, czy na wyspie są rozlokowane wojska. 

22:28

Ponad 60 pracowników ukraińskich organów prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zostało na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z wrogiem - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak przekazał, na Ukrainie dotychczas zarejestrowano ponad 650 postępowań karnych wobec pracowników organów ścigania w związku ze zdradą stanu i kolaboracjonizmem. Ok. 200 osób poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa. Ponad 60 pracowników organów prokuratury i SBU zostało na ukraińskim terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z przeciwnikiem - kontynuował szef państwa.

21:52

"Prawda jest jednak taka, że gospodarka światowa stoi przed wyzwaniem niespotykanym od dziesięcioleci" - napisał kanclerz Niemiec Olaf Scholz w gościnnym artykule dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W Niemczech już teraz wielu obywateli odczuwa skutki wojny, ale od początku było jasne, że sankcje wobec Rosji mogą trwać długi czas.

"Wspieramy Ukrainę - tak długo, jak tego wsparcia potrzebuje: ekonomicznie, humanitarnie, finansowo i poprzez dostawy broni" - zapewnił Scholz.

"Wreszcie kończymy naszą zależność energetyczną od Rosji. Udało nam się to już osiągnąć w przypadku węgla. Chcemy zatrzymać import rosyjskiej ropy do końca roku. W przypadku gazu udział importu z Rosji spadł już z 55 do 30 proc." - napisał kanclerz w FAZ.

"Ta droga nie jest łatwa, nawet dla kraju tak silnego i zamożnego jak nasz" - podkreślił Scholz. "Już teraz wielu obywateli odczuwa skutki wojny, zwłaszcza z powodu wysokich cen benzyny i żywności. Wielu z niepokojem patrzy na kolejne rachunki za prąd, olej czy gaz. Rząd niemiecki uruchomił więc pomoc finansową w wysokości znacznie przekraczającej 30 mld euro, aby wesprzeć obywateli".

21:31

Jak przypomina portal Hromadske, w czerwcu Politico pisało, że Bakanow rzekomo może stracić stanowisko w związku z ujawnionymi zdrajcami w SBU. Sam prezydent powiedział jednak później, że gdyby chciał zwolnić Bakanowa, to już by to zrobił. Zaznaczył, że po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie rozpoczęto kontrole w organach ścigania i na ich podstawie mają być podejmowane decyzje kadrowe.

21:19

Prokurator generalna Iryna Wenediktowa i szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow zostali zdymisjonowani przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - podaje NEXTA.

21:17

Atak Rosjan w rejonie bachmuckim. Rannych jest 6 osób w tym troje dzieci.

21:10

Rosyjscy żołnierze kontraktowi, którzy odmawiają walki na Ukrainie są przetrzymywani są w garażu i areszcie pod Ługańskiem - pisze w niedzielę portal Mediazona, powołując się na wypowiedzi wojskowych z Buriacji.

20:06

Pracę w Polsce podjęło już milion Ukraińców, którzy płacą podatki, płacą na nasze emerytury, płacą na nasze drogi. My dzisiaj, jako państwo polskie nie dokładamy do nich - zapewnił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Opolszczyzny w Kędzierzynie-Koźlu.

20:05

"Porozmawiałem z (premierem Kanady - red.) Justinem Trudeau. Podziękowałem za stałe, silne wsparcie obronne. Znów podkreśliłem, że międzynarodowe stanowisko w sprawie sankcji ma być zasadnicze" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

"Po zamachach terrorystycznych w miastach Winnica, Mikołajów, Czasiw Jar etc. nacisk trzeba wzmacniać, a nie osłabiać" - zaapelował.

19:37

Na południu Ukrainy jest wysokie ryzyko przeprowadzenia przez siły rosyjskie ostrzałów rakietowych - ostrzega w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:30

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że jest zaniepokojone informacjami o przetrzymywaniu przez prorosyjskich separatystów z Donbasu kolejnego obywatela brytyjskiego.

Wcześniej w niedzielę stacja BBC poinformowała, że w rosyjskiej telewizji wyemitowano nagranie, na którym pochodzący z Sunderlandu John Harding jest przepytywany przez reportera telewizyjnego oraz apeluje do premiera Borisa Johnsona o pomoc. W materiale powiedziano, że może mu grozić kara śmierci. Rodzina i przyjaciele zatrzymanego przez separatystów mężczyzny potwierdzili BBC jego tożsamość.

18:58

W Niemczech zaczęto szkolić ukraińskich wojskowych z obsługi samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard - podał w niedzielę portal RBK-Ukraina, powołując się na niemieckie media.

Szkolenia rozpoczęły się na poligonach niemieckich sił zbrojnych w landzie Szlezwik-Holsztyn. Według mediów uczestniczy w nich ponad 100 ukraińskich wojskowych.

18:32

W nowym odcinku emitowanej na YouTubie kreskówki Masyanya Chiny najeżdżają Rosję, by uwolnić ją od faszyzmu.

Tym samym pretekstem Kreml argumentował rozpoczętą 24 lutego agresję przeciwko Ukrainie. - Odcinek jest skierowany do Rosjan, którzy popierają wojnę na Ukrainie - powiedział, cytowany przez Radio Wolna Europa, autor sitcomu, Oleg Kuvaev. - To, co dzieję się w ich głowach, jest zupełnie niezrozumiałe - dodał.

"Celem odcinka jest skrytykowanie wojny przeciwko Ukrainie i wyśmianie bezpodstawnych oskarżeń użytych przed jej rozpoczęciem" - wyjaśniło Radio Wolna Europa.

W odcinku przedstawiono m.in. nawiązujące do obecnej sytuacji na Ukrainie bombardowanie miast, ukrywanie się cywilów w schronach i masowe ewakuacje z objętych działaniami zbrojnymi obszarów.

18:13

Rosja opłaca antyukraińskie demonstracje w Izraelu - oświadczyła w niedzielę ambasada Ukrainy w Tel Awiwie. Według placówki takie akcje odbywają się w Hajfie, Netanji i przed ambasadą.

17:56

Blisko dwie i pół godziny protestowali głównie Ukraińcy pod ambasadą Rosji w Warszawie na ulicy Belwederskiej. Zgromadzenie miało charakter pokojowy. Nie doszło do żadnych incydentów - podała stołeczna policja.

17:55

Mogę powiedzieć, że to nie jest ostateczna liczba, bo codziennie pracujemy i niestety na pozycjach, w których rozlokowywana była armia Federacji Rosyjskiej, wciąż znajdujemy kolejne ciała pochowanych ludzi, tymczasowo pochowanych - podkreślił Andrij Niebytow.

17:55

W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas 1346 ciał cywilów zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformował szef policji obwodu Andrij Niebytow, cytowany w niedzielę przez Ukrifnorm. Ok. 300 osób uważa się za zaginione.

17:05

"(Minister obrony Rosji Siergiej) Szojgu, który stoi z ołówkiem obok mapy i wydaje rozkazy wzmocnienia działań sił zbrojnych Rosji na wszystkich kierunkach, to dla mnie jako dla wojskowego wygląda trochę dziwnie. Rosja dziś nie jest w stanie eskalować konfliktu" - powiedział ekspert.

Według niego Moskwa nie ma potrzebnych do tego sił i środków.

17:05

Obecnie Rosja nie jest w stanie zaktywizować swoich działań bojowych na Ukrainie, bo nie ma pozwalających na to sił ani środków - uważa ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow, cytowany w niedzielę przez serwis Unian.

16:57

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, była premier Beata Szydło powiedziała, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej będzie korzystne zarówno dla Polski, jak i całej Wspólnoty.

W Programie 1 Polskiego Radia zaznaczyła, że polski rząd na arenie międzynarodowej mocno podkreśla konieczność poszerzania granic Unii Europejskiej.

16:26

Rosja rozpoczęła tę inwazję z ambicją zajęcia całej Ukrainy, Rosja miała ambicję zajęcia miast w pierwszych 30 dniach, Rosja miała ambicję stworzenia pęknięć i wywarcia presji na NATO - czym rzuciłaby wyzwanie dla porządku światowego. Rosja przegrywa we wszystkich tych ambicjach i Rosja jest mniej znaczącym krajem niż była na początku lutego - stwierdził Radakin.

16:26

Od początku inwazji na Ukrainie zginęło, bądź zostało rannych 50 tys. żołnierzy rosyjskich, co powoduje, iż ukraińskie siły zbrojne absolutnie wierzą w możliwość wygrania wojny - powiedział dowódca brytyjskich sił zbrojnych, admirał Tony Radakin.

16:16
16:15

Rosja nadal sieje na ukraińskiej ziemi smutek i śmierć - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, kiedy mija osiem lat od zestrzelenia nad Donbasem samolotu Malaysia Airlines rejsu MH17. Zginęło 298 osób 17 różnych narodowości.

15:31

Dowódca estońskich sił zbrojnych generał Martin Herem powiedział, że zmagania Ukrainy w wojnie z Rosją są bezcennym doświadczeniem dla państw NATO. Estonia natomiast jest jednym z państw, które zawsze wspierały Ukrainę, a jej armia w szczególności pomagała w profesjonalnym szkoleniu kadr.

15:30

Delegacja Sił Zbrojnych Estonii pod dowództwem generała Martina Herema złożyła dziś wizytę na Ukrainie. Wojskowi spotkali się z ukraińskim dowództwem wojskowym oraz odwiedzili zniszczone przez Rosjan miasta w obwodzie kijowskim.

14:51

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak udostępnił nagranie pokazujące skuteczność HIMARS-ów. Widać na nim uderzenie w rosyjski skład amunicji na okupowanej części ukraińskiego terytorium.

14:05

Szef MSZ Zbigniew Rau w poniedziałek będzie uczestniczył w spotkaniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli. Główne tematy spotkania, to m.in. agresja Rosji przeciwko Ukrainie i relacje Unii Europejskiej z Ameryką Łacińską i Karaibami - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

14:05

Papież po raz kolejny wezwał do przerwania walk na Ukrainie. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu świętego Piotra.

Posłuchaj
00:54 11846157_1.mp3 Apel Franciszka o przerwanie walk na Ukrainie. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 
13:09

Siły rosyjskie w obwodzie chersońskim wobec udanych ataków wojska ukraińskiego na ich magazyny amunicji przemieszczają się w pobliże skupisk cywilnych w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

12:36

Aktorzy ze zniszczonego przez Rosjan teatru w Mariupolu wystawili wczoraj sztukę w Użhorodzie na zachodzie Ukrainy. Był to dramat Wasyla Stusa "Krzyk narodu".

12:30

Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne na Ukrainie. Do ataków za pomocą artylerii i rakiet dochodzi w Donbasie, ale też w obwodzie charkowskim i na południu kraju.

11:53

Pożary trawią uprawy zbóż na Ukrainie, które i bez tego trudno byłoby zebrać i wyeksportować w warunkach rosyjskiej inwazji. Według ukraińskich władz Rosjanie celowo bombardują pola pociskami zapalającymi, by wywołać globalny kryzys żywnościowy – opisuje stacja CNN.

11:14

Od początku wojny na Ukrainie zginęło tam 353 dzieci. Poinformowało o tym biuro ukraińskiego prokuratora generalnego, według którego 662 dzieci zostało rannych.

10:37

Płonie budynek sądu w Rosji.

10:02
09:55

Cztery osoby poniosły śmierć w rosyjskich ostrzałach obwodu mikołajowskiego w sobotę – poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Witalij Kim na Telegramie.

09:44

W nocy w Charkowie jedna osoba została ranna wskutek rosyjskiego ostrzału rakietowego. Poinformował o tym szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Synegubow.

09:33

Od początku wojny rosyjska armia straciła na Ukrainie 38 tysięcy 300 żołnierzy. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii, według którego w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 160 ludzi.

Siły rosyjskie miały też stracić 1684 czołgi, 3879 pojazdów pancernych, 846 systemy artyleryjskie, 248 wyrzutni rakietowych, 220 samolotów, 188 śmigłowców, 688 dronów, 15 okrętów i 2746 samochodów.

09:15

Rosja wzmacnia swoje pozycje obronne na całym okupowanym południu Ukrainy w związku ze spodziewanymi operacjami ofensywnymi Ukrainy w celu odbicia tych terenów - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:00

Okupacyjne władze w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy grożą mieszkańcom deportacją za proukraińską postawę – poinformował mer miasta Malitopol w tym obwodzie Iwan Fedorow na Telegramie.

08:47

Brytyjski wywiad wojskowy twierdzi, że Rosjanie umacniają swoje pozycje obronne na okupowanych terenach południowej Ukrainy.

08:30

Siły ukraińskie odbiły w ciągu ostatniej doby rosyjski szturm na kierunku słowiańskim – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:25

Na południu Ukrainy wojska Rosji popełniają zbrodnie przeciwko cywilom, ale nie odnoszą sukcesów w walkach; siły ukraińskie zniszczyły tam dwa kolejne rosyjskie czołgi i wyeliminowały 36 żołnierzy – ogłosiło w niedzielę ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

07:55

"Zachód myli się, oczekując, że może doprowadzić do upadku współczesnej Rosji na wzór upadku Związku Sowieckiego. Państwo Putina jest o wiele bardziej odporne niż Gorbaczowa czy Jelcyna" - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs".

- Jestem daleka od szukania analogii z upadkiem ZSRR, ponieważ tym od czego Putin stroni są zmiany wewnętrzne - wskazuje zaś w rozmowie z PAP Agnieszka Legucka, analityczka ds. Rosji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

07:46

Ukraińskie uderzenia z systemów HIMARS na rosyjskie magazyny amunicji i punkty dowodzenia zapewne osłabiły ostrzały artyleryjskie wojsk rosyjskich – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

07:37

- Od męża dostaję SMS-a dziennie, ale bywa i tak, że nie dostaję go wcale. Dzwoni rzadko, coraz rzadziej. Od miesięcy funkcjonuję jedynie dzięki środkom uspokajającym; codziennie rozpaczam nad sytuacją, w jakiej znalazła się moja rodzina i mój naród – mówi Adrianna, żona wojskowego kierowcy dostarczającego na front amunicję i prowiant.

07:36

Rosjanie ostrzeliwują siły ukraińskie i prowadzą ataki w Donbasie. Bombardują też pozycje ukraińskiej armii na południowym odcinku frontu i w obwodzie charkowskim.

06:49

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że minionej doby Rosjanie ostrzelali wiele pozycji ukraińskich wojsk na pograniczu obwodów czernihowskiego i sumskiego. Ataki sięgają także miejscowości znajdujących się w pobliżu linii frontu.

06:08

"Amerykańskie rakiety HIMARS w działaniu":

06:07

Udało się ewakuować grupę cywilów z jednego z klasztorów w rejonie donieckim - pisze NEXTA.

05:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zapewnił w sobotę wieczorem, że rosyjskie rakiety i artyleria nie złamią ukraińskiego ducha i przyjętego przez kraj proeuropejskiego kierunku. W wieczornym wystąpieniu przekonywał, że pomimo agresji udało się zachować jedność i ciągłość istnienia państwa.


Posłuchaj
00:34 zelenski - setka 1 .mp3 Wołodymyr Zełenski: Ukraina oparła się brutalnym ciosom Rosji. Udało nam się już wyzwolić część terytorium, które było okupowane. Udało nam się uzyskać status kandydata do przystąpienia do Unii Europejskiej. Udało nam się utrzymać stabilność instytucji państwowych. Przebudowaliśmy system energetyczny do współpracy w europejskiej kontynentalnej sieci energetycznej. Przekierowaliśmy wszystkie procesy logistyczne w kraju - wojskowe i gospodarcze. A co najważniejsze, utrzymaliśmy wewnętrzną jedność, przezwyciężając konflikty i sprzeczności, które hamowały nas w przeszłości (IAR)

 

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także