more_horiz
Wiadomości

"Rosja pozostanie ważnym elementem Europy. Trzeba się dogadywać". Skandaliczne słowa b. szefa MSW Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 14:05
- Musi być jasne, że trzeba żyć z sąsiadami, w tym z Rosją. Obie strony mają interesy, które należy brać pod uwagę. Trzeba znaleźć sposób na współistnienie z Rosjanami - powiedział Otto Schily (SPD), były szef MSW Niemiec. Jak dodał, polityka Niemiec wobec Ukrainy i Rosji jest "zbyt wojownicza".
Wojna Rosja-Ukraina. Według Schilyego polityka Niemiec jest zbyt wojownicza
Wojna Rosja-Ukraina. Według Schily'ego "polityka Niemiec jest zbyt wojownicza"Foto: PAP/EPA/KAY NIETFELD

- Z sąsiadami, w tym z Rosją, trzeba się dogadywać - przekonuje Schily w wywiadzie opublikowanym na portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

90-letni Schily pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w latach 1998-2005 podczas kadencji kanclerza Gerharda Schroedera (SPD). W udzielonym wywiadzie Schily przestrzega przed "zbyt jednostronną" polityką Niemiec wobec Ukrainy, szczególnie ze strony polityków partii Zielonych. - W Niemczech szerzy się gloryfikowanie wojny, co jest ryzykowne - stwierdza.

Wojna na Ukrainie. Schily: perspektywy poza dostarczaniem broni Ukrainie

- Za mało zastanawiamy się nad tym, jak możemy wyjść z konfliktu. Ale dobrze, że Olaf Scholz (SPD) o tym myśli - ocenia podejście obecnego kanclerza. Potępia "bez zastrzeżeń morderczą wojnę", ale jego zdaniem potrzeba "konstruktywnych pomysłów" i postawienia sobie pytania, "jakie są perspektywy poza dostarczaniem broni i przekazywaniem pieniędzy Ukrainie".

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Ukraina chce pozostać niezależna i to trzeba przyznać. Ale jednocześnie musi być jasne, że trzeba żyć z sąsiadami, w tym z Rosją. Obie strony mają interesy, które należy brać pod uwagę - ocenia Schily. Podkreśla, że Rosja zawsze pozostanie ważnym elementem wobec Europy. - Trzeba znaleźć sposób na współistnienie z Rosjanami - stwierdza.

Napaść Rosji na Ukrainę. B. szef MSW Niemiec o "neutralności militarnej Ukrainy"

- Wielojęzyczność, w tym język rosyjski, jest faktem bezspornym - ocenia Schily Ukrainę, zwracając uwagę na jej "etniczną, językową i kulturową różnorodność". Dlatego proponuje, że najlepszym rozwiązaniem chroniącym "interesy wszystkich stron", byłaby "neutralność militarna Ukrainy na wzór Szwajcarii". Z tego powodu Schily odrzuca koncepcję przystąpienia Ukrainy do NATO, a także do UE. Były minister wyraża też nadzieję, że "rozmowy między Ukrainą a Rosją nie zostały zerwane", podobnie jak możliwość rozmów między USA i Rosją.

- Rezygnacja z energii jądrowej postawiła nas w sytuacji wysokiego ryzyka. Teraz stało się oczywiste, że całkowite porzucenie technologii jądrowej było nierozsądne - ocenił. Jak dodaje, "całkowite pożegnanie z technologią jądrową stawia Niemcy w bardzo ryzykownej sytuacji ekonomicznej", ponieważ w wyniku jednoczesnego wycofywania energii atomowej i węglowej Niemcy stały się uzależnione od gazu - podsumowuje Schily.

Czytaj także:

Zobacz: Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu 24

pb

Zobacz także

Zobacz także