Wojna uderzy w rosyjską naukę? "To katastrofalne. Wszyscy są w szoku"

2022-07-26, 07:05

Wojna uderzy w rosyjską naukę? "To katastrofalne. Wszyscy są w szoku"
Wojna na Ukrainie. Uderzy rykoszetem w rosyjską naukę?. Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Reakcją międzynarodowych instytucji naukowych na inwazję na Ukrainę jest odcięcie Rosji od międzynarodowych badań. Może to cofnąć naukę w kraju o 10 lub 20 lat i spowodować ogromny drenaż mózgów młodych rosyjskich naukowców.

Międzynarodowe instytucje naukowe zrywają współpracę z rosyjskimi naukowcami. Cofnie to rosyjską naukę o 10 lub 20 lat - czytamy w Nature. Ale ucierpią również ważne europejskie projekty naukowe.

Reakcją międzynarodowych instytucji naukowych na inwazję na Ukrainę jest odcięcie Rosji od międzynarodowych badań. Wiele osób już wyjechało z tego kraju w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Organizacje europejskie i amerykańskie zerwały więzi z nauką rosyjską, w tym anulowały wspólne projekty.

- Ludzie byli tak zniesmaczeni działaniami Rosji, że zwykłe hasła o międzynarodowym charakterze nauki i badaczach współpracujących w każdych okolicznościach przestały działać - mówi Loren Graham, amerykański historyk nauki w Rosji i emerytowany profesor w Instytucie w Massachusetts. Technology w Cambridge, który utrzymywał kontakt z rosyjskimi naukowcami. - Morale rosyjskiej inteligencji jest bardzo niskie - dodaje.

Wojna na Ukrainie. Uderzenie w rosyjską naukę

Wielu rosyjskich naukowców podpisało listy potępiające wojnę, chociaż oficjalne organy, takie jak Rosyjski Związek Rektorów (który reprezentuje setki rektorów rosyjskich uniwersytetów), poparły inwazję.

- Jeden naukowiec, który sześć lat temu opuścił stanowisko w Europie, aby zbudować laboratorium w Petersburgu, mówi, że kluczowe dostawy odczynników i sprzętu zostały odcięte, współpraca z zachodnimi kolegami jest napięta, a większość jego młodych naukowców chce odejść. Próbuję im w tym pomóc. To katastrofalne. Wszyscy są w szoku - powiedział Nature naukowiec, który poprosił o nieujawnianie nazwiska z powodu obaw o represje polityczne.

Rosyjska fundacja naukowa zasugerowała w kwietniu, aby naukowcy szukali "nowych partnerstw finansowych" z narodami - w tym z Chinami, Indiami i RPA, które nie zerwały publicznie powiązań badawczych z tym krajem. Loren Graham uważa, że taka zmiana jest prawdopodobna, ale rosyjscy badacze wciąż mają nadzieję na przywrócenie powiązań z kolegami z USA i Europy.

Nieprzerwanie od 2011 r. Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania były w czołówce międzynarodowej współpracy z rosyjskimi instytucjami naukowymi. Na uwagę zasługuje fakt, że przez ostatnie 10 lat mocno zacieśniała się współpraca Rosji z Chinami na polu nauki. Znacznie chętniej współpracowały też z Rosją Włochy.

Izolacja rosyjskich naukowców. Potrwa wiele lat?

Niektórzy naukowcy przewidują, że izolacja rosyjskich naukowców będzie trwać jeszcze przez jakiś czas, cofając naukę w ich kraju o 10 lub 20 lat i powodując ogromny drenaż mózgów młodych rosyjskich naukowców.

- Nie widzę opcji, aby wznowić pracę z tym krajem - zwłaszcza z instytucjami, które wspierały wojnę - mówi Robert Feidenhans'l, fizyk w Instytucie Nielsa Bohra na Uniwersytecie w Kopenhadze.

Rosja znajduje się na peryferiach większości międzynarodowych sieci naukowych, co ułatwiło krajom zachodnim zerwanie współpracy, ale jednocześnie wciąż odgrywa ważną rolę w niektórych globalnych badaniach. Zerwanie współpracy na terenie Europy, dotyczącej wielkoskalowych projektów badawczych z dziedziny fizyki - wpłynie osłabiająco na wiele lat.

Czytaj także:

Zobacz: Paweł Jabłoński w Polskim Radiu 24

pb

Polecane

Wróć do strony głównej