more_horiz
Wiadomości

Kolejne miejscowości pod ostrzałem Rosjan. Według MSW 16 osób nie żyje [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 21:00
W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 30 miejscowości na Ukrainie, wskutek czego zginęło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych - poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin. Jak mówił, najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie donieckim, intensywnie ostrzeliwane są obwody: mikołajowski, charkowski, sumski, czernihowski i chersoński. Śledzimy doniesienia z Ukrainy,
Ukraińska policja poinformowała o ostrzałach 30 miejscowości, w których zginęło 16 osób
Ukraińska policja poinformowała o ostrzałach 30 miejscowości, w których zginęło 16 osóbFoto: AP/Associated Press/East News
  • Środa to 161. dzień inwazji Rosji na Ukrainę
  • Armia ukraińska odparła kilka prób szturmu wojsk rosyjskich w dwóch rejonach w Donbasie - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku w środę wieczorem.
  • Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że rozpoczęła się obowiązkowa ewakuacja mieszkańców nieokupowanych terenów obwodu donieckiego, która ma się zakończyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
  • Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał, że Ukraina "nadal nie może zniwelować przewagi armii rosyjskiej w artylerii i liczebności żołnierzy"
  • Ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś w rozmowie z portalem TSN ocenił, że Rosja nie odstąpi od planów zajęcia całego Donbasu, ponieważ uzyskanie kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim pozostaje kluczowym celem politycznym Kremla. Bez tego Putin nie ogłosi choćby częściowych rezultatów "operacji na Ukrainie" - zaznaczył ekspert. 

»ROSYJSKI ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień rosyjskiej wojny na Ukrainie:

22:38

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że rosyjski terror może zostać powstrzymany jedynie przez wspólną, nieposkromioną siłę. W cowieczornym wystąpieniu ukraiński przywódca podkreślił, że z Kremla popłynęła w ostatnim czasie nowa fala antyukraińskiej propagandy.

21:24

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o odparciu kilku ataków Rosjan w Donbasie (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV) Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o odparciu kilku ataków Rosjan w Donbasie (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)
21:06

W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska ostrzelały 30 miejscowości na Ukrainie. Poinformowała o tym ukraińska policja, według której zginęło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

19:56

Sekretarz generalny ONZ Antonio Gueterres powiedział, że zainicjuje misję w sprawie ataku na obóz w Ołeniwce, gdzie w wyniku wybuchu zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców wojennych, przetrzymywanych przez prorosyjskich separatysów.

19:39

Szef ukraińskiej administracji wojskowej okręgu siewerodonieckiego, Roman Własenko, powiedział, że Rosjanie nie są w stanie w pełni kontrolować obwodu ługańskiego, a jego niewielka część jest nadal w posiadaniu ukraińskich sił zbrojnych.

19:38

Pierwszy statek, wiozący ukraińskie zboże do Libanu, przeszedł kontrolę w Stambule i płynie przez cieśninę Bosfor.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja sprowokowała kryzys wokół transportu zboża przez Morze Czarne, aby wymusić ustępstwa polityczne.

19:37

Ukraiński ekspert: zajęcie całego Donbasu jest dla Kremla celem politycznym (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV) Ukraiński ekspert: zajęcie całego Donbasu jest dla Kremla celem politycznym (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)
19:04

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że rozpoczęła się obowiązkowa ewakuacja mieszkańców nieokupowanych terenów obwodu donieckiego. Ma się ona zakończyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

18:57

Armia ukraińska odparła kilka prób szturmu wojsk rosyjskich w dwóch rejonach w Donbasie - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku w środę wieczorem.

18:56

Rząd Mołdawii rozpoczął magazynowanie rezerw gazu ziemnego na wypadek nasilenia się kryzysu energetycznego spowodowanego wojną na Ukrainie - poinformował w środę wicepremier rządu w Kiszyniowie Andrei Spinu.

17:16

Antony Blinken przypomniał Federacji Rosyjskiej o jej zobowiązaniach dotyczących bezpieczeństwa eksportu ukraińskiego zboża

17:12

Ukraina zwiększyła prognozy tegorocznych zbiorów zbóż z 60 do 65-67 milionów ton.
Poinformował o tym na Telegramie premier Denys Szmyhal. Podziękował też rolnikom, którzy pracują przy żniwach mimo wojny, także na terenach ostrzeliwanych przez Rosjan.

16:48

Armia rosyjska ostrzelała rakietami Czuhujew na wschodzie Ukrainy. Według miejscowej policji, zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. 

Według wstępnych ustaleń, siły rosyjskie użyły rakiet typu "Huragan" z głowicami kasetowymi. W trakcie ataku uszkodzony został blok mieszkalny.

16:46

SBU zdemaskowała sieć szpiegowską, która gromadziła dane o obiektach wojskowych na terenie całej Ukrainy

16:32

Świat musi uznać Rosję za kraj terrorystyczny - apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wystąpił on dziś zdalnie przed studentami australijskich uczelni. Jak zaznaczył, Rosja od 161 dni dokonuje w jego kraju zbrodni.

Posłuchaj
00:57 11873457_1.mp3 Prezydent Zełenski : świat musi uznać Rosję za kraj terrorystyczny. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)
16:31

Rosja nasiliła ostatnio próby przekonania światowej opinii publicznej, że jest chętna do negocjacji pokojowych z Ukrainą. 

Kreml wykorzystuje w propagandowy sposób wypowiedzi zachodnich polityków - zaalarmowało ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD)

Nawiązując na przykład do słów żony prezydenta Irlandii, rosyjskie media donoszą, że "konflikt na Ukrainie będzie trwał, dopóki Moskwa i Kijów nie zgodzą się na wstrzymanie ognia".

13:43

Rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z toczącą się tam wojną z Rosją. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju.

13:41

Większość Polaków (60 proc.) uważa, że walkę z Rosjanami w Ukrainie należy kontynuować i nie iść wobec nich na żadne ustępstwa - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS.

13:38

W nocy Rosjanie ostrzelali Mikołajów na południu Ukrainy. Jedna z rakiet zniszczyła supermarket, druga uderzyła w szkołę jazdy konnej. Wskutek ostrzału wybuchło również kilka pożarów. W miejscowości pracują służby ratownicze, nie ma informacji o ofiarach.

13:30

Mieszkańcy okupowanego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu Ukrainy otrzymali siedmiopunktowy poradnik, dotyczący postępowania cywilów podczas ukraińskiej kontrofensywy; miejscowej ludności zaleca się m.in. zgromadzenie zapasów żywności i pozostanie w domach - powiadomił w środę rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

13:24

Od początku wojny na Ukrainie niemieckie organy bezpieczeństwa zarejestrowały 31 wyjazdów "osób o powiązaniach ekstremistycznych" z Niemiec na Ukrainę, a 52 takie osoby miały "zamiar podróży" - podaje portal tygodnika "Spiegel".

13:10

Moskiewski sąd nałożył grzywnę 500 tysięcy rubli, czyli około 8 tysięcy euro na Związek Dziennikarzy. Działaczom tej organizacji zarzucono naruszenie przepisów dotyczących cenzury wojennej. Już wcześniej rosyjska prokuratura złożyła w sądzie wniosek o likwidację Związku.

12:29

Rosja wykorzystuje terytorium Białorusi do przerzutu dywersantów na Ukrainę, poinformował Sztab Generalny Ukraińskiej Armii.

Rzecznik sił zbrojnych Ukrainy Oleksandr Sztupun oświadczył, że na Białorusi szkolone są grupy dywersyjno-wywiadowcze.

12:13

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.

12:03

Siedem rosyjskich rakiet manewrujących, zestrzelonych we wtorek przez ukraińskie siły obrony powietrznej, było wartych ponad 90 mln dolarów - przekazało w środę ukraińskie wydanie magazynu "Forbes".

Jak dodano w opracowaniu agencji UNIAN, Kreml sięgnął po jedne ze swoich najdroższych pocisków.

11:52

Belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib udzieliła pierwszego wywiadu, odkąd pojawiły się szczegóły jej budzącej kontrowersje podróży na okupowany przez Rosję Krym w czasach, gdy była jeszcze dziennikarką.

Jej zdaniem w tym przypadku nie można porównywać pracy dziennikarskiej z pracą szefowej dyplomacji – informuje belgijska telewizja VRT.

11:50

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz oskarża Rosję o zablokowanie dostawy turbiny potrzebnej do utrzymania przesyłu gazu przez gazociąg Nord Stream 1 do Europy.

11:32

Pentagon: twierdzenia Rosjan o zniszczeniu ukraińskich HIMARSów są fałszywe.

11:13

- Sytuacja na Ukrainie i dalsze wsparcie dla tego państwa oraz postanowienia szczytu NATO ws. wzmocnienia wschodniej flanki to główne temat rozmów szefa BBN Pawła Solocha podczas jego wizyty w USA 3 i 4 sierpnia – powiedział rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron.

11:05

W okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy najeźdźcy rozgrabili skrytki bankowe, w których mieszkańcy przechowywali cenne przedmioty - powiadomił w środę na Telegramie lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

10:53

Rosyjskie wojska w środę rano zaatakowały Charków na północnym wschodzie Ukrainy z użyciem pocisków wystrzelonych z sąsiadującego z tym krajem obwodu biełgorodzkiego w Rosji – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

10:42

Papież Franciszek poprosił Polaków, by trud pielgrzymowania na Jasną Górę i do innych sanktuariów ofiarowali za Kościół i pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie. Po miesięcznej przerwie wakacyjnej papież spotkał się w środę z wiernymi na audiencji generalnej w Watykanie. Relacjonował swą niedawną podróż do Kanady.

10:37

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że rozmowy z władzami Ukrainy, które przeprowadził w Kijowie, były serdeczne. Na konferencji prasowej w Rzeszowie szef MSZ podkreślił, że ukraińskie władze okazują wdzięczność Polsce.

10:30

- Australia przekazuje Ukrainie największe wsparcie wojskowe spośród wszystkich państw nienależących do NATO; pomóc mogą jednak również studenci, np. przeciwstawiając się rosyjskiej propagandzie - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online w Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze.

10:24

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie jest "całkowicie poza kontrolą" i z każdym dniem zagrożenie rośnie – ostrzegł szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, cytowany w środę przez stację Sky News.

10:10
10:02

Nikt nie ucierpiał w wyniku wtorkowego ataku rakietowego sił rosyjskich na obiekt wojskowy w obwodzie lwowskim Ukrainy w pobliżu granicy z Polską; uszkodzony został budynek – powiedział w środę szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki telewizji Espreso.

09:57

Wojska rosyjskie w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nie są w stanie sforsować ukraińskich umocnień obronnych i dlatego coraz częściej używają lotnictwa – oświadczył w środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

09:52
09:38

Rosja nadal wykorzystuje terytorium Białorusi do przerzucania na Ukrainę grup dywersyjno-zwiadowczych – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Trwają walki na wschodzie i południu kraju.

09:30

Zachodnie sankcje dotknęły rosyjski przemysł samochodowy. Fabryka samochodów AwtoWAZ z Iżewska namawia pracowników dobrowolnych zwolnień w zamian oferując rekompensaty.

09:10

Czterech cywilów zginęło, a siedem osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę na Telegramie szef władz regionalnych Pawło Kyryłenko.

08:22

Trwające walki w Chersoniu i pogarszająca się tam sytuacja żywnościowa prawdopodobnie sprawią, że wzrośnie liczba cywili próbujących uciec z tego miasta, a to stworzy presję na szlaki transportowe - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:13
08:00

Ostatniej doby Ukraińcy odparli ataki Rosjan na kilku odcinkach frontu. Najgorętsza sytuacja panuje wciąż w obwodzie donieckim.

Jak wynika z porannego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - walki trwają w okolicach Bachmutu, Awdijiwki, ale też w obwodzie charkowskim i na południu kraju.

07:45

Pojawiły się niesprawdzone informacje, że Iran wysłał do Rosji pierwszą partię dronów na testy wraz z pilotami, którzy mają się nauczyć obsługi rosyjskich myśliwców Su-35. To sugeruje, że Rosja może przekazać Iranowi te samoloty – ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:41

Siły rosyjskie prawdopodobnie przygotowują się do kontrnatarcia w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by zająć cały teren tego regionu – poinformowało we wtorek wieczorem dowództwo operacyjne Południe na Facebooku.

07:31

Chociaż z portu w Odessie na południu Ukrainy po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji udało się wywieźć zboże, zagrożenie globalną klęską głodu pozostaje na alarmująco wysokim poziomie - ostrzega Bank Światowy.

07:23

Rosjanie okłamują Ukraińców mieszkających na okupowanych terenach. Rosyjscy politycy obiecują przywrócenie dostaw wody, gazu i prądu, a wcześniej to właśnie ich armia zbombardowała tamtejszą infrastrukturę.

07:18

Donieck i Makiejewka ostrzelane przez Rosjan.

06:59

- Zabicie przywódcy Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego mogło być sygnałem dla Rosji i Chin, że USA się nie wycofają, ani nie zawahają – ocenia ekspert ds. chińskich z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz.

06:48

Rosjanie ostrzelali Mikołajów.

06:39

Rosjanie stracili więcej żołnierzy w ciągu 5 miesięcy wojny na Ukrainie niż Stany Zjednoczone straciły w ciągu 8 lat w Iraku.

06:25

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie dziś przemawiał online na forum Australijskiego Uniwersytetu Narodowego.

06:15

Hiszpania nie wyślę swoich Leopardów na Ukrainę ze względu na ich stan techniczny - podaje minister obrony Margarita Robles.

05:49

bucza free 1200 (1) (1).jpg
Kanada nakłada nowe sankcje na Rosję. Są wymierzone m.in. w odpowiedzialnych z mordy w Buczy
05:48

Rosyjska agencja Interfax cytowała we wtorek wypowiedź ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu, który poinformował o zniszczeniu HIMARS-ów na Ukrainie.

- Jesteśmy świadomi tych najnowszych twierdzeń ministra Szojgu i są one ponownie ewidentnie fałszywe - powiedział rzecznik Pentagonu J. Todd Breasseale i dodał: "to, co ma miejsce, to fakt, że Ukraińcy stosują z druzgocącą dokładnością i skutecznością, każdy z precyzyjnych systemów rakietowych, które USA, nasi sojusznicy i partnerzy zapewnili im do obrony przed brutalną, zbrodniczą inwazją Rosji".

05:48

Rzecznik Pentagonu zaprzeczył doniesieniom Kremla, jakoby armia rosyjska miała zniszczyć sześć wyprodukowanych w USA systemów rakietowych typu HIMARS - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

05:17

Mer Charkowa: w mieście słychać eksplozje. Dwa wybuchy odnotowano około godziny 4:00 (3:00 czasu polskiego). Nie stwierdzono ofiar ani zniszczeń

05:16

Ukraina nie straciła jeszcze żadnego z otrzymanych systemów HIMARS.

05:14

Senat Stanów Zjednoczonych będzie dziś głosował w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO. Zapowiedział to lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer. Początek debaty o 19.30 czasu obowiązującego w Polsce.

Wcześniej niewiążącą uchwałę popierającą wejście Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego przegłosowała Izba Reprezentantów.

05:14

Dziś Wołodymyr Zełenski wygłosi przemówienie przez łącze wideo do studentów i pracowników naukowych Australijskiego Uniwersytetu Narodowego

05:13

- Tak, rzeczywiście, nadal nie możemy całkowicie złamać przewagi armii rosyjskiej w artylerii i liczebności żołnierzy. Jest to bardzo odczuwalne w bitwach, zwłaszcza w Donbasie. Tam jest po prostu piekło. Nie da się tego nawet opisać słowami. Każdy Ukrainiec musi być zawsze wdzięczny naszym wojownikom, którzy bronią ukraińskich pozycji pomimo znacznej przewagi ogniowej terrorystów - powiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

Zobacz także

Zobacz także