more_horiz
Wiadomości

USA przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy. To wsparcie za miliard dolarów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 22:26
Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość szanowana jest na miliard dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do HIMARS-ów oraz opancerzone wozy medyczne - podała agencja Reutera.
Biały Dom przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów
Biały Dom przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarówFoto: PAP/Newscom

Oczekuje się, że pakiet zostanie ogłoszony w poniedziałek i zwiększy wartość dotychczasowej pomocy - 8,8 mld dol. - przekazanej przez Waszyngton Ukrainie w następstwie rozpoczętej przez Rosję 24 lutego inwazji.

Co będzie zawierał nowy pakiet?

Urzędnicy, na których powołuje się Reuters, zaznaczają, że pakiet nie został jeszcze podpisany przez prezydenta Bidena i do momentu jego sygnowania może zmienić swą wartość i zawartość. Jeśli zostanie jednak podpisany w obecnej formie - zaznaczają źródła agencji - będzie zawierać pociski do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu NASAMS, a także 50 opancerzonych wozów medycznych.

Nowy pakiet zostanie ufundowany dzięki mechanizmowi Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalającemu prezydentowi na transfer nadwyżki broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie dotąd 16 systemów HIMARS, a 2 lipca zobowiązały się do wysłania dwóch systemów NASAMS.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także