more_horiz
Wiadomości

Ile dzieci ucierpiało w trakcie wojny na Ukrainie? Nowe dane prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 12:03
Zgodnie z danymi biura prokuratora generalnego w Kijowie "dotychczas zginęło 361 dzieci" w pełnowymiarowej rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Jak przekazano, liczba najmłodszych, którzy ucierpieli na skutek licznych ataków najeźdźcy, przekroczyła tysiąc.
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu były tu przedszkola, w których uczyły i bawiły się dzieci - zwróciło uwagę ukraińskie ministerstwo obrony.
"Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu były tu przedszkola, w których uczyły i bawiły się dzieci" - zwróciło uwagę ukraińskie ministerstwo obrony. Foto: TT/@MFA_Ukraine

Ponadto 702 dzieci odniosło obrażenia różnego stopnia. Biuro prokuratora generalnego w Kijowie podkreśliło, że są to jedynie wstępne dane.

Trwa ustalanie dokładnej liczby ofiar

"Liczby te nie są ostateczne, ponieważ trwają prace nad ich ustaleniem w miejscach, w których toczą się aktywne działania wojenne oraz na tymczasowo okupowanych i wyzwolonych terytoriach" - czytamy.

Według komunikatu najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach: donieckim, charkowskim, kijowskim, czernihowskim, ługańskim, mikołajowskim, chersońskim i zaporoskim.

Prokuratura Generalna poinformowała także, że w wyniku bombardowań i ostrzałów, dokonanych przez wojska rosyjskie, na Ukrainie całkowicie zniszczono 230 placówek oświatowych, a ponad 2,2 tys. zostało uszkodzonych.

Sytuacja na froncie

Tymczasem Rosjanie gromadzą dużą liczbę wojsk na południu kraju. Zdaniem ekspertów Rosja przygotowuje się do ofensywy na tym odcinku frontu. Jednocześnie rosyjskie wojska zintensyfikowały szturm w Donbasie na Bachmut i w okolicach Doniecka.

Ukraińscy wojskowi donieśli o przerzucaniu sił wroga na południe - do obwodów chersońskiego oraz części mikołajowskiego i zaporoskiego. Również według informacji opublikowanych przez brytyjski wywiad wojskowy - na południu Ukrainy obserwowana jest koncentracja rosyjskiego sprzętu, w tym czołgów i artylerii.

O szczegółach z Kijowa korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko:

Posłuchaj
00:54 11878138_1.mp3 Relacja Pawła Buszki (IAR) 

Rosjanie przygotowują się w ten sposób do ofensywy bądź też odparcia kontrnatarcia Ukraińców. Zdaniem ukraińskiego eksperta wojskowego Ołeha Żdanowa również intensywne szturmy Rosjan w Donbasie są elementem planu Rosjan dotyczącego południa kraju.

Jak zaznaczył, Rosjanie próbują skierować ukraińskie siły właśnie maksymalnie na kierunek doniecki, aby Ukraińcy nie mogli na południu zatrzymać ofensywy rosyjskiego wojska. Zdaniem eksperta, jeśli Rosjanie rozpoczną natarcie, to skierować je mogą na Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim, lub w kierunku Wozniesieńska w obwodzie mikołajowskim.

Czytaj więcej:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

IAR/Paweł Buszko/nt

Zobacz także

Zobacz także