more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ: rodziny poszkodowanych mogą przyjechać do Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 19:22
- Jeśli są rodziny poszkodowanych, które chciałyby przyjechać do Chorwacji, jest prośba o kontakt z naszą ambasadą, która następnie skontaktuje się z chorwackimi gospodarzami zapewniającymi wsparcie w zakresie akomodacji - powiedział w Zagrzebiu wiceszef MSZ Marcin Przydacz. 
Wiceszef MSZ: rodziny poszkodowanych mogą przyjechać do Chorwacji
Wiceszef MSZ: rodziny poszkodowanych mogą przyjechać do ChorwacjiFoto: MSZ/Twitter

Przyłączam się do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - wyrazy głębokiego współczucia i żalu w związku ze śmiercią obywateli polskich - powiedział wiceszef MSZ. - Jednocześnie chciałem podkreślić, że od samego początku polskie służby konsularne obecne na miejscu aktywnie działały wspólnie z chorwackimi partnerami, aby udzielić niezbędnego wsparcia Polakom, którzy zostali poszkodowani w tej katastrofie - zaznaczył Marcin Przydacz. Wskazał również, że "polski konsul udał się bezpośrednio na miejsce wypadku, był także w szpitalach, udzielając wsparcia".

Infolinia dla rodzin ofiar wypadku 

Wiceszef resortu dyplomacji przypomniał, że "została otwarta infolinia dla osób, które są zainteresowane informacją dotyczącą tego wypadku". - Chciałem podkreślić, że w pierwszej kolejności oczywiście dotyczy to rodzin czy przyjaciół, ale najpewniej rodzin osób poszkodowanych – powiedział. Podkreślił: "ta infolinia oczywiście działa, chcemy jak najszybciej i jak najbardziej precyzyjne informacje Polakom przekazywać". - Musimy mieć świadomość, że w Chorwacji znajdują się dziś tysiące polskich turystów. Jeśli mamy możliwość sprawdzenia czy skontaktowania się z nimi, prośba, aby tę infolinię pozostawić przede wszystkim rodzinom poszkodowanych – zaapelował.

Podziękowania 

Marcin Przydacz podziękował chorwackim partnerom "za bardzo dobrą współpracę". - Od samego początku pan premier Andrej Plenković, jak i ministerstwo spraw zagranicznych oraz ministerstwo zdrowia było w bieżącym kontakcie z naszym rządem, tak aby jak najszybciej móc z naszymi dyplomatami przekazywać konkretne informacje, ale także udzielać wsparcia - powiedział.

- Chciałbym też podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych Chorwacji za ofertę przyjęcia rodzin osób poszkodowanych, które chciałyby tutaj przyjechać. Jeśli są rodziny poszkodowanych leżących w szpitalach, które chciałyby przyjechać do Chorwacji, jest prośba o kontakt z naszą ambasadą, która następnie skontaktuje się z chorwackimi gospodarzami, którzy zapewniają tutaj wsparcie w zakresie akomodacji, zakwaterowania - poinformował. - Oczywiście chcielibyśmy, aby bliscy poszkodowanych mogli mieć z nimi kontakt - dodał.

Wypadek polskiego autokaru

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne, 19 z nich jest w ciężkim stanie, w wyniku wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Posłuchaj
00:20 11878645_1.mp3 Wiceszef MSZ: infolinia skierowana jest przede wszystkim do rodzin ofiar wypadku (IAR)

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja. 

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia. Autokarem jechała zorganizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa pielgrzymka do Medjugorie. (PAP) Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia. Autokarem jechała zorganizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa pielgrzymka do Medjugorje. (PAP)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także