more_horiz
Wiadomości

Opóźnienie w transporcie zboża z Ukrainy? Według mediów masowiec Razoni zmienił trasę

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 06:00
Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media. Cytują one doniesienia państwowej rosyjskiej agencji Tass, która powołując się na źródła w administracji libańskiego portu, podała, że masowiec zmienił trasę i zadokuje w libańskim porcie we wtorek.
Statek Razoni, wiozący ukraińskie zboże, nie dostrze do Trypolisu w niedzielę - informują niemieckie media
Statek Razoni, wiozący ukraińskie zboże, nie dostrze do Trypolisu w niedzielę - informują niemieckie mediaFoto: OZAN KOSE/AFP/East News

Niemiecka agencja DPA poinformowała w niedzielę, że opóźni się planowane przybycie do Libanu masowca Razoni, na pokładzie którego znajdują się ukraińskie produkty rolne. Z kolei niemiecka telewizja publiczna ARD podała wieczorem, że odwołane zostało planowane na niedzielę przybycie tego statku do Trypolisu.

Niemieckie media przytoczyły informację państwowej rosyjskiej agencji Tass, która powołując się na źródła w administracji portu w Trypolisie, podała, że frachtowiec zmienił swoją trasę i zadokuje w libańskim porcie we wtorek.

Utrzymany korytarz czarnomorski

Razoni pomyślnie przepłynął przez korytarz czarnomorski uzgodniony między walczącymi stronami i po przejściu w minionym tygodniu w Bosforze inspekcji przeprowadzonej przez ekspertów tureckich i rosyjskich udał się w dalszą podróż.

W poniedziałek jednostka pływająca pod banderą Sierra Leone opuściła port w Odessie na podstawie umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż. Na jej pokładzie znajduje się 26 tys. ton kukurydzy. To pierwszy statek przewożący taki ładunek od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. 

Zapowiadane kolejne transporty

W niedzielę z ukraińskich portów mają wypłynąć kolejne cztery statki ze zbożem - informuje tureckie Ministerstwo Obrony. Jeden statek wypłynie z Odessy, a trzy z portu w Czarnomorsku.

Resort obrony poinformował także, że zakończyła się inspekcja na statku NAVISTAR. Masowiec, który płynie pod banderą Panamy, przewiezie teraz 33 tysiące ton kukurydzy do Irlandii. To jeden z trzech statków, które w piątek wypłynęły z portów Wielkiej Odessy. Dostarczą one ukraińską kukurydzę do Irlandii, Wielkiej Brytanii i Turcji.


Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. (PAP) Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. (PAP)

Porozumienie mające przeciwdziałać kryzysowi

Z powodu rosyjskiej inwazji dostawy zboża z Ukrainy zostały zaburzone, co wpłynęło na globalny kryzys żywnościowy. Umowa między Ukrainą i Rosją wynegocjowana przy udziale Turcji i ONZ w zeszłym miesiącu zniosła rosyjską blokadę ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Według porozumienia ukraińskie statki będą wypływać z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego, a po drodze w Stambule będą przechodzić kontrolę. Otwarto tam centrum koordynacyjne z udziałem Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

Posłuchaj
00:39 zboze onz zadowolne spec cegielski .mp3 Szef ONZ jest zadowolony ze wznowienia eksportu ukraińskiej żywności. Z portu w Odessie wyruszył 1 sierpnia pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek. Było to możliwe dzięki porozumieniu Ukrainy z Rosją, osiągniętemu przy współudziale ONZ i Turcji - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Czytaj także:

mbl


Zobacz także

Zobacz także