more_horiz
Wiadomości

Niepokojące doniesienia z Ukrainy. Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 13:13
Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową - takie informacje przekazał ukraiński państwowy koncern energii atomowej Enerhoatom. W ostatnich dniach Ukraińcy informowali o rosyjskich ostrzałach obiektów tej największej w Europie elektrowni jądrowej. Siły rosyjskie okupują elektrownię od marca. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową
Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię JądrowąFoto: RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY//PAP/EPA

O tym, że Rosjanie zaminowali obiekt wcześniej informował ukraiński wywiad wojskowy. Również, jak czytamy w komunikacie wydanym przez Enerhoatom, kierujący rosyjskim garnizonem kontrolującym Zaporoską Elektrownię Jądrową gen. Walerij Wasiljew miał poinformować żołnierzy o możliwości wysadzenia ładunków.

W okupowanej elektrowni pracuje ukraiński personel. W ciągu ostatnich dni na terytorium obiektu, m.in. w okolicach składów zużytego paliwa, ale też samego reaktora spadały rosyjskie rakiety.

Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

W reakcji na te ataki prezydent Wołodymyr Zełenski skomentował, że potrzebna jest zdecydowana odpowiedź społeczności międzynarodowej. "Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne" - przekazał prezydent Ukrainy w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Tymczasem sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres zaapelował o dostęp do elektrowni dla inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Z kolei szef MAEA Rafael Grossi powiedział w sobotę, że ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze wywołuje ogromne zaniepokojenie i unaocznia ryzyko katastrofy jądrowej. Zaapelował też do wszystkich stron konfliktu o "maksymalną powściągliwość".

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. 

Czytaj także:

Posłuchaj
00:54 11880578_1.mp3 Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową - relacja Pawła Buszko (IAR) 
Zaporoska Elektrownia Atomowa

ng

Zobacz także

Zobacz także