more_horiz
Wiadomości

Rosja państwem sponsorującym terroryzm. Parlament Łotwy przyjął uchwałę

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 12:10
Parlament Łotwy przyjął uchwałę, która uznaje, że Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
Rosja państwem sponsorującym terroryzm. Parlament Łotwy zdecydował
Rosja państwem sponsorującym terroryzm. Parlament Łotwy zdecydowałFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Parlament Łotwy przyjął uchwałę, w której ocenił, że wojska rosyjskie w celowy i świadomy sposób atakują na Ukrainie ludność cywilną, a Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za służbami prasowymi łotewskiego parlamentu.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny jak najszybciej zaprzestać wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych - zaapelowano w rezolucji.

"Moskwa przez wiele lat wspierała oraz finansowała reżimy i organizacje terrorystyczne w bezpośredni i pośredni sposób. Była największym dostawcą uzbrojenia dla (przywódcy) Syrii Baszara el-Asada, a także sprawcą m.in. otrucia Siergieja Skripala (w Wielkiej Brytanii) czy zestrzelenia (samolotu) MH17 (w Donbasie w 2014 r.)" - czytamy w uchwale parlamentu, której tekst przytoczyła Ukrainska Prawda.

Wojna na Ukrainie. Rosjanie "atakują w nieproporcjonalnie brutalny sposób"

Jak podkreślił przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Rihards Kols, Kreml dopuszcza się podobnych działań również podczas inwazji na Ukrainę. - Wojska agresora korzystają z nieprecyzyjnego uzbrojenia, w tym zabronionego na podstawie międzynarodowych konwencji, a także atakują "w nieproporcjonalnie brutalny sposób" cele cywilne - oznajmił deputowany.

W tekście uchwały wspomniano również, że od 24 lutego, czyli początku najazdu Rosji na sąsiedni kraj, 12 mln Ukraińców musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania, a ponad 5 mln wyjechało za granicę.

Pod koniec lipca Senat USA jednomyślnie przyjął rezolucję wzywającą sekretarza stanu Antony'ego Blinkena do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano na zbrodnicze działania Kremla podczas wojen w Czeczenii, Gruzji, Syrii i Ukrainie.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jak powiadomił dziennik "New York Times", podobne działania na rzecz napiętnowania Rosji podjęto też w Izbie Reprezentantów, a przewodnicząca tego gremium Nancy Pelosi powinna jednoznacznie poprzeć rezolucję. Uprawnienia do wpisania danego państwa na listę sponsorów terroryzmu posiada jednak wyłącznie amerykański Departament Stanu.

- Federacja Rosyjska musi zostać uznana za państwo-sponsora terroryzmu, a jej siły zbrojne za organizację terrorystyczną - oświadczył 20 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj także:

Zobacz: Łukasz Jasina w Programie 1 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także