more_horiz
Wiadomości

Większość Koreańczyków chce zjednoczenia z Północą. Zaskakujący sondaż

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 17:30
Według badań przeprowadzonych przez koreańsko-południową telewizję KBS, 87 proc. mieszkańców kraju chce zjednoczenia z Koreą Północną. Jednocześnie, według tego samego badania, 78 proc. ankietowanych ma negatywny stosunek do władz w Pjongjang. 
Flagi Zjednoczenia Korei zniszczone przez silny wiatr
Flagi Zjednoczenia Korei zniszczone przez silny wiatrFoto: KIM HONG-JI / Reuters / Forum

Sondaż, opublikowany w niedzielę przed Dniem Wyzwolenia Korei spod okupacji japońskiej w 1945 r. pokazał, że 78,1 proc. respondentów ma negatywną opinię na temat reżimu Korei Północnej. Przeciwnego zdania jest 2,3 proc. osób. "Negatywna opinia na temat reżimu na północy urosła zwłaszcza w ciągu dwóch ostatnich lat" - czytamy w corocznym badaniu.

W analizie sprawdzano również jaki procent osób jest za ideą zjednoczenia obu państw. 51,7 proc. poparło ponowne zjednoczenie z Północą, jeśli nie będzie to wiązało się z dużymi obciążeniami dla kraju. 16,6 proc. osób stwierdziło, że zjednoczenie powinno nastąpić "bezwarunkowo". Kolejne 18,4 proc. osób popiera dłuższy okres współistnienia, a jedynie 13,4 proc. Koreańczyków z południa jest przeciwko jakiejkolwiek formule zjednoczenia.

Zdaniem Lee Joo-cheol, badacza KBS Inter-Korean Exchange and Cooperation Foundation "w tym momencie wzmożonego napięcia pomiędzy dwiema Koreami, rośnie niechęć do północnokoreańskiego reżimu, ale wydaje się, że przekonanie o potrzebie dialogu jest konieczne z obawy o bezpieczeństwo kraju".

W tej samej analizie 85,5 proc. Koreańczyków z północy uznało, że sprawy związane z programem nuklearnym Pjongjangu, zmierzają w złym kierunku, a 70,2 proc. stwierdziło, że czuje się zagrożona z powodu sytuacji międzynarodowej, co oznacza wzrost o 14,1 proc. w ciągu roku.

Rośnie napięcie na 38 równoleżniku

W ostatnich kilku tygodniach rośnie napięcie pomiędzy obydwoma państwami. Reżim z północy zapowiada kolejne próby rakietowe. Oskarża on również Seul, o sprowadzenie pandemii COVID-19 do kraju, poprzez "zrzucanie z samolotów na Koreę Północną ulotek propagandowych, na których może znajdować się koronawirus". Korea Północna dokonała w tym roku rekordowo licznych prób rakietowych. Zdaniem Seulu i Waszyngtonu może przygotowywać się do próbnej eksplozji nuklearnej, pierwszej od 2017 r. W ostatnich dniach wycofała się ona również, z umowy o nieproliferacji broni jądrowej. 

Korea Północna dąży do posiadania broni jądrowej, źródło: PAP Infografika Korea Północna dąży do posiadania broni jądrowej, źródło: PAP Infografika

Czytaj także:

(Łukasz Kozłowski/KBS)

Zobacz także

Zobacz także