Mur na granicy Litwy z Białorusią ukończony. Ma ponad 500 km długości

2022-08-29, 18:30

Mur na granicy Litwy z Białorusią ukończony. Ma ponad 500 km długości
Kryzys migracyjny dotyczy także granic Litwy i Łotwy z Białorusią. Foto: shutterstock/Karolis Kavolelis

Litwa zakończyła budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią. Zostało ono wzniesione na odcinku o długości około 502 km. Prace trwały ponad rok. O zakończeniu budowy poinformowała premier Ingrida Szimonyte.

Na wszystkich odcinkach prace zostały wykonane w 100 proc. i teraz pozostały tylko pewne działania związane z usuwaniem usterek i pracami papierkowymi - powiedziała Szimonyte dziennikarzom.

Szefowa rządu podkreśliła, że wzniesione ogrodzenie "nie jest czymś, co może absolutnie ochronić kraj przed nielegalną migracją". - Na ochronę granicy państwowej składa się kilka czynników, zarówno bariera fizyczna, jak i inne środki, wśród których podkreśliłbym znaczenie środków nadzoru i innych systemów informatycznych - powiedziała.

Według premier Szimonyte jeszcze w tym roku wzdłuż całej granicy z Białorusią ma się zakończyć instalacja systemu monitorującego. Granica litewsko-białoruska liczy 679 km. Ponad 100 km granicy przebiega wzdłuż brzegów rzek i jezior.

Kryzys migracyjny na granicy

Decyzję o budowie ogrodzenia podjęto w ubiegłym roku po fali nielegalnych migrantów z Białorusi. Na Litwę z tego kraju nielegalnie przedostało się prawie 4,2 tys. migrantów. Ponad 13 tys. osób zostało zawróconych. Ostatnio ponownie zwiększyła się liczba osób próbujących nielegalnie trafić na Litwę z Białorusi. W sobotę zawrócono rekordową liczbę w tym roku - 125 migrantów.

Bezpieczeństwo Litwy chroni m.in. wojsko oddziałów NATO.

Dla krajów bałtyckich przesmyk suwalski jest jedynym połączeniem lądowym z resztą sojuszników; jest on uznawany za newralgiczny punkt na geopolitycznej mapie świata, źródło: PAP Infografika Dla krajów bałtyckich przesmyk suwalski jest jedynym połączeniem lądowym z resztą sojuszników; jest on uznawany za newralgiczny punkt na geopolitycznej mapie świata, źródło: PAP Infografika

Zobacz też: Bogusław Liberadzki w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

łk

Polecane

Wróć do strony głównej