more_horiz
Wiadomości

"Nie są obecnie możliwe". Jednoznaczne stanowisko prezydenta Ukrainy ws. rozmów z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 10:15
W wywiadzie dla telewizji CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, powiedział, że nie jest obecnie gotów rozmawiać z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i nie widzi ze strony rosyjskiej chęci do zajęcia konstruktywnej postawy.
Wołodymyr Zełenski: obecnie rozmowy z Putinem są niemożliwe
Wołodymyr Zełenski: obecnie rozmowy z Putinem są niemożliweFoto: president.gov.ua

- Nie jest dla mnie ważne, kto stawia ultimatum - on (Putin - przypis red.), czy jeszcze ktoś inny. Mam taką zasadę, że nie rozmawiam z tymi, którzy stawiają ultimatum - powiedział Wołodymyr Zełenski. Wypowiedzi prezydenta przekazały media ukraińskie: telewizja Espreso i portal ZN.UA.

"Nie chcę grać w taką grę"

Szef państwa ocenił, że możliwe jest zawarcie traktatu z Rosją po wyzwoleniu zagarniętych przez nią terytoriów ukraińskich. - I tak będziemy mieli wspólną granicę z Rosją, i tak będzie ona naszym sąsiadem, krajem o wielkiej liczbie ludności. Tak więc, po deokupacji naszego kraju będziemy musieli żyć, mając ich obok jako sąsiadów - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Tłumaczył, że Ukraina nie może pozwolić Rosji na prowadzenie takiej samej strategii, jaką Moskwa rozpoczęła w 2014 roku. - Zagarniają stopniowo (terytorium - przypis red.), potem robią przerwę i zamrażają konflikt, prowadzą rozmowy i podpisują jakieś umowy. Mija czas, oni wzmacniają siły, a potem idą dalej naprzód, wysuwając ultimatum - tłumaczył.

- To jest zjadanie po kawałku (...) Ja w taką grę nie chcę grać - oświadczył.

Wywiad opublikowano w niedzielę (czasu lokalnego) na tle sukcesów kontrofensywy ukraińskiej w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marcin Przydacz w audycji "Sygnały dnia"

nj

Zobacz także

Zobacz także