more_horiz
Wiadomości

"Kucharz Putina" rekrutuje więźniów na wojnę na Ukrainie. Osobiście przyjeżdża do kolonii karnych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 21:05
Jewgienij Prigożyn, określany przez media jako "kucharz Putina", osobiście rekrutuje więźniów w Rosji do walk w wojnie na Ukrainie - informuje w środę portal Mediazona, powołując się na nagranie opublikowane w mediach społecznościowych.
Media: kucharz Putina osobiście rekrutuje więźniów na wojnę na Ukrainie
Media: "kucharz Putina" osobiście rekrutuje więźniów na wojnę na UkrainieFoto: Telegram/ZhdanovIoann

Na nagraniu, udostępnionym przez współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, widać mężczyznę przypominającego wyglądem Prigożyna, który przedstawia więźniom jednej z kolonii karnych warunki "współpracy". Biznesmen mówi m.in., że zabroniona jest dezercja, szabrownictwo, narkotyki i alkohol oraz oddanie się do niewoli.

Za zobowiązanie się do walki przez pół roku Prigożyn - szef prywatnej wojskowej firmy najemniczej, tzw. grupy Wagnera - obiecuje ułaskawienie. Ostrzega jednak, że jeśli ktoś zrezygnuje z walki, zostanie uznany za dezertera i rozstrzelany.

Do kolonii karnych Prigożyn przyjeżdża osobiście

Współpracownicy Nawalnego twierdzą, że nagranie z kolonii w republice Mari El przesłał im jeden z więźniów.

Mediazona zaznacza, że już wcześniej więźniowie, z którymi rozmawiał serwis, przyznawali, że do niektórych kolonii karnych Prigożyn przyjeżdża osobiście, by przeprowadzać werbunek. Portal podkreśla, że dotychczas w przestrzeni publicznej wiadomo o kilku więźniach, którzy zginęli na wojnie na Ukrainie.

Czytaj także:

Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie gościem Programu 3 Polskiego Radia - zobacz nagranie

dn

Zobacz także

Zobacz także