more_horiz
Wiadomości

Trwają polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Tematami pomoc Ukrainie oraz kwestie energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:20
Powitaniem przez premier Litwy Ingridę Šimonit na dziedzińcu Pałacu Wielkich Książąt Litewskich rozpoczęła się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na Litwie. Przewodniczy on delegacji podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych.
W Wilnie odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe
W Wilnie odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządoweFoto: Leszek Szymański/PAP

Litewska premier Ingrida Šimonyte, cytowana przez portal LRT, przekazała, że podczas piątkowego spotkania zostanie poruszonych wiele tematów. "Od pomocy Ukrainie do kwestii bilateralnych, takich jak projekty energetyczne" - zaznaczyła. Tego typu konsultacje odbędą się już po raz trzeci i w ocenie szefowej litewskiego rządu jest to "świetny roboczy format negocjacji" oraz "miła tradycja".

W Wilnie zostaną poruszone również tematy związane z bezpieczeństwem i obroną oraz kwestie cen energii i dostaw w regionie.

Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

We wspólnym posiedzeniu, które odbędzie się w Litewskim Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, wezmą udział również ministrowie spraw zagranicznych, obrony, aktywów państwowych, infrastruktury, rozwoju i technologii, finansów, edukacji i nauki, zdrowia, rodziny i polityki społecznej, kultury i dziedzictwa narodowego.

Posłuchaj
00:43 W Wilnie odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe.mp3 W Wilnie odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe - Kamil Zalewski (IAR)

 

Następnie zaplanowano spotkanie Mateusza Morawieckiego z prezydentem Gitanasem Nausedąa o 12:15 czasu polskiego rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem premierów. Głównym tematem rozmów są kwestie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz sytuacja na Ukrainie.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller w wydanym kilka dni temu komunikacie przypomniał, że Polska i Litwa opowiadają się za dalszym wzmocnieniem międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, w tym unijnego wsparcia finansowego. Oba państwa popierają też starania, które mają na celu przyjęcie tego państwa do Unii Europejskiej.

- Przedmiotem rozmów premierów będą także wybrane kwestie dwustronne, m.in. dotyczące współpracy gospodarczej oraz z agendy UE" - wymieniał Müller.

Od 2020 roku Polska, Litwa i Ukraina zacieśniły współpracę poprzez utworzenie nowego formatu trójstronnego, tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Czytaj także:

ng,pg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także