Trwają polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Tematami pomoc Ukrainie oraz kwestie energetyczne

Powitaniem przez premier Litwy Ingridę Šimonit na dziedzińcu Pałacu Wielkich Książąt Litewskich rozpoczęła się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na Litwie. Przewodniczy on delegacji podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych.

2022-09-16, 09:20

Trwają polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Tematami pomoc Ukrainie oraz kwestie energetyczne

Litewska premier Ingrida Šimonyte, cytowana przez portal LRT, przekazała, że podczas piątkowego spotkania zostanie poruszonych wiele tematów. "Od pomocy Ukrainie do kwestii bilateralnych, takich jak projekty energetyczne" - zaznaczyła. Tego typu konsultacje odbędą się już po raz trzeci i w ocenie szefowej litewskiego rządu jest to "świetny roboczy format negocjacji" oraz "miła tradycja".

W Wilnie zostaną poruszone również tematy związane z bezpieczeństwem i obroną oraz kwestie cen energii i dostaw w regionie.

Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

We wspólnym posiedzeniu, które odbędzie się w Litewskim Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, wezmą udział również ministrowie spraw zagranicznych, obrony, aktywów państwowych, infrastruktury, rozwoju i technologii, finansów, edukacji i nauki, zdrowia, rodziny i polityki społecznej, kultury i dziedzictwa narodowego.

REKLAMA

Posłuchaj

W Wilnie odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe - Kamil Zalewski (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

 

Następnie zaplanowano spotkanie Mateusza Morawieckiego z prezydentem Gitanasem Nausedąa o 12:15 czasu polskiego rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem premierów. Głównym tematem rozmów są kwestie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz sytuacja na Ukrainie.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller w wydanym kilka dni temu komunikacie przypomniał, że Polska i Litwa opowiadają się za dalszym wzmocnieniem międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, w tym unijnego wsparcia finansowego. Oba państwa popierają też starania, które mają na celu przyjęcie tego państwa do Unii Europejskiej.

- Przedmiotem rozmów premierów będą także wybrane kwestie dwustronne, m.in. dotyczące współpracy gospodarczej oraz z agendy UE" - wymieniał Müller.

REKLAMA

Od 2020 roku Polska, Litwa i Ukraina zacieśniły współpracę poprzez utworzenie nowego formatu trójstronnego, tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Czytaj także:

ng,pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej