more_horiz
Wiadomości

Rosjanie po uprzednich torturach zabili w obwodzie charkowskim ponad tysiąc osób [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 23:45
Ponad 1000 osób zostało zabitych po uprzednich torturach w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, w czasie rosyjskiej okupacji – poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Władze przekazały, że w masowych grobach pod Iziumem odkryto ciała 450 osób. Stale znajdowane są kolejne ofiary rosyjskich okupantów. Zapraszamy do lektury relacji, w której śledziliśmy przebieg rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 205. dniu wojny i reakcje międzynarodowe na nią.
.
.Foto: PAP/EPA
  • Piątek był 205. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
  • Władze Ukrainy poinformowały o odkryciu 450 grobów pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Szef administracji tego obwodu Ołeh Syniehubow oświadczył, że ciała wydobyte z grobów noszą ślady tortur.
  • Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin przekazał, że na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach obwodu charkowskiego identyfikowane są miejsca, w których Rosjanie przetrzymywali i maltretowali Ukraińców, a także cudzoziemców.
  • Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec powiedział, że w obwodzie charkowskim ponad 1000 osób zostało zabitych po uprzednich torturach

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

23:33

W przyszłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Tak zdecydowali dziś członkowie Zgromadzenia.

101 państw członkowskich głosowało za tym, aby udzielić głosu prezydentowi Zełenskiemu, 19 państw wstrzymało się od głosu, a siedem było przeciw. Przeciwko głosowały między innymi Rosja, Białoruś, Kuba i Korea Północna.

23:02

83 lata od zbrodniczego ataku sowieckiego na Polskę, 82 lata od zbrodni katyńskiej i wiemy jedno: Rosja powróciła do swojej najbardziej makabrycznej przeszłości - napisał  na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Premier zamieścił swój wpis w języku angielskim i dołączył do niego wcześniejszy wpis prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zawierający m.in. zdjęcia z prowadzonych pod Iziumem ekshumacji.

22:22

Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poparł inicjatywę wysłania misji ONZ do miejsca masowych pochówków pod Iziumem w obwodzie charkowskim, odkrytego po wyzwoleniu miasta spod rosyjskiej okupacji.Zełenski poinformował, że na terenach obwodu charkowskiego wykrywane są zbrodnie; obecnie pracują tam śledczy. Podkreślił, że znaleziono miejsca, w których więzieni i maltretowani byli podczas okupacji miejscowi mieszkańcy, jak i cudzoziemcy. Wyjaśnił, że cudzoziemcami tymi byli studenci ze Sri Lanki, którzy uczyli się w ukraińskim Kupiańsku. Zostali schwytani przez Rosjan i uwięzieni w marcu. Teraz ich uwolniono i udzielono pomocy lekarskiej.

"Świat powinien na to wszystko zareagować. Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy. Dopiero teraz zaczęliśmy poznawać całą prawdę o tym, co działo się w tej części Charkowszczyzny" - powiedział ukraiński prezydent.

"Dobrze, że w strukturach ONZ przygotowują już grupę, która pojedzie do tego miejsca koło Iziumu, która zobaczy i opowie wszystkim w organizacji, co robili terroryści rosyjscy" - powiedział Zełenski.

Zapewnił, że dziennikarze uzyskają pełny dostęp do katowni odkrytych na terenie obwodu charkowskiego.

22:22

Rosyjski satyryk Maksim Gałkin, prywatnie mąż piosenkarki Ałły Pugaczowej, został w piątek uznany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji za tzw. zagranicznego agenta. Gałkin od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę kilkakrotnie wypowiadał się przeciwko tej wojnie.

Wkrótce po inwazji Rosji, rozpoczętej 24 lutego, Gałkin wraz z rodziną wyjechał za granicę. W sierpniu Pugaczowa wróciła do Rosji, a jej mąż pozostał za granicą.

Pugaczowa jest powszechnie uważana za największą gwiazdę estrady w byłym Związku Radzieckim. Choć poza obszarem byłego ZSRR Pugaczowa nie zyskała szerokiej sławy, w swej ojczyźnie pozostaje jedną z najpopularniejszych postaci życia publicznego. Po inwazji na Ukrainę nie wypowiadała się publicznie na ten temat.

46-letni Gałkin jest piątym mężem Pugaczowej, para ma dwójkę dzieci urodzonych przez surogatkę. 

22:02

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w porcie w Konstancy, na wschodzie Rumunii, wybudowano 10 linii kolejowych przewozów towarowych. Obsługują one ładunki surowców docierających z Ukrainy, m.in. zbożem i metalami, podał w piątek bukareszteński portal Hotnews cytując władze największego rumuńskiego portu.

22:01

Hiszpania sprzedała rekordową ilość energii elektrycznej do sąsiadujących z nią krajów: Portugalii, Francji, Maroka i Andory. W sumie wyekspediowano tam prawie 3000 GWh.

Według cytowanych w piątek przez dziennik “El Periodico” danych spółki REE odpowiedzialnej za infrastrukturę do przesyłu energii elektrycznej w Hiszpanii, rekordowy wynik to głównie efekt niedoborów prądu na francuskim rynku.

21:14

Unia Europejska jest głęboko zszokowana masowymi grobami odkrytymi przez władze ukraińskie w okolicy Iziumu - miasta w obwodzie charkowskim niedawno wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji. Potępiamy te okrucieństwa w najostrzejszych słowach - napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Militarna agresja Rosji pozostawia ślad krwi i zniszczenia na całej Ukrainie. Tysiące cywilów zostało już zamordowanych, o wiele więcej było torturowanych, nękanych, napastowanych seksualnie, porwanych lub przymusowo przesiedlonych. To nieludzkie zachowanie sił rosyjskich, z całkowitym lekceważeniem międzynarodowego prawa humanitarnego i konwencji genewskich, musi się natychmiast skończyć" - oświadczył.

"Rosja, jej przywódcy polityczni i wszyscy zaangażowani w trwające naruszenia prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego na Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. UE wspiera wszelkie wysiłki w tym zakresie" - zapewnił Borrell.

21:11

 - W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy pilnie potrzebne są części zamienne i olej napędowy - powiadomił w piątek koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez wojska rosyjskie.

Enerhoatom poinformował, że części zamienne są potrzebne m.in. do naprawienia linii energetycznych, uszkodzonych na skutek ostrzałów rosyjskich.

Przed niespełna tygodniem Enerhoatom powiadomił o wyłączeniu ostatniego działającego bloku elektrowni. 15 sierpnia Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła rezolucję wzywającą Rosję do zaprzestania okupacji siłowni.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora na początku marca. Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały siłownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Przy tym Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty... Kijów.

20:53

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy stwierdził, że fakt, iż ukraiński Izium wpadł w ręce Rosjan 1 kwietnia - tego dnia, w którym świat dowiedział się o masakrze w Buczy - jest wstrząsający. Paweł Szrot odniósł się w mediach społecznościowych do informacji o odkryciu masowych grobów ukraińskich cywilów i żołnierzy w lesie pod wyzwolonym Iziumiem.

"Oni wiedzieli, że już znamy ich metody, i z zimną krwią robili swoje" - dodał szef gabinetu prezydenta.

W miejscu odnalezienia masowych grobów pod Iziumiem w wyzwolonym obwodzie charkowskim pracują śledczy, prokuratorzy i eksperci. Nie wiadomo jeszcze, ile ciał się tam znajduje, dopiero rozpoczęły się ekshumacje. Ukraińskie władze szacują, że liczba zabitych i pochowanych pod Iziumiem w obwodzie charkowskim może być wyższa niż w podkijowskiej Buczy.

20:48

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował odblokowanie eksportu amoniaku rosyjskiego przez Ukrainę, jeśli Moskwa zwolni ukraińskich jeńców wojennych; Kreml jednak odrzucił tę propozycję - podała w piątek agencja Reutera.

We wznowieniu eksportu amoniaku z Rosji próbuje pośredniczyć ONZ; szef organizacji Antonio Guterres podkreślił w środę, że na światowym rynku nawozów panuje "dramatyczna sytuacja". Rurociąg transportujący amoniak z rosyjskiego Powołża do ukraińskiego portu nad Morzem Czarnym w miejscowości Piwdenne (Jużne) został zamknięty po agresji Rosji na Ukrainę.

Guterres rozmawiał o tej kwestii w środę z Władimirem Putinem. Poruszył też temat misji ONZ w sprawie lipcowego ataku w rosyjskim obozie w Ołeniwce, w którym zginęli wzięci do niewoli żołnierze ukraińscy.

Członkowie misji ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie podali w ubiegłym tygodniu, że Rosja nie pozwala na dostęp do jeńców. ONZ ma dowody, że niektórzy byli poddawani torturom, co może być równoznaczne ze zbrodniami wojennymi. 

20:47

Ta walka pomiędzy Putinem i Europą jest taką wojną nerwów i wojną o przyszłość świata - powiedział o wojnie na Ukrainie premier Mateusz Morawiecki litewskiej telewizji publicznej LRT. Dziś w Wilnie odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe.

Premier w wywiadzie dla litewskiego nadawcy publicznego mówił też o bezpieczeństwie i ocenił, że decyzje podjęte podczas szczytu NATO w Madrycie były bardzo dobre. Chodzi tu o zwiększenie sił szybkiego reagowania z 40 tysięcy do 300 tysięcy żołnierzy. Zapewnił też, że Polska utrzymuje znaczne siły obronne w rejonie tzw. przesmyku suwalskiego, aby miejsce to nie było zagrożone.

20:35

20:21

Pierwsza dama Ukrainy, żona prezydenta kraju Wołodymyra Zełenskiego Ołena weźmie udział w poniedziałkowych uroczystościach pogrzebowych brytyjskiej królowej Elżbiety II - poinformowały w piątek media.


20:20

Unia Europejska potępia rosyjskie okrucieństwo w Iziumie. "To nieludzkie zachowanie sił rosyjskich musi się natychmiast skończyć" - napisał w oświadczeniu wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Josep Borrell.

20:20

99 procent ciał ekshumowanych pod Iziumiem na Ukrainie nosi ślady gwałtownej śmierci i tortur. Szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow poinformował, że odnaleziono kilka ciał z rękami związanymi za plecami, a jedna osoba jest pochowana z liną na szyi. "Ci ludzie byli torturowani i straceni. Wśród pochowanych są też dzieci" - dodał w mediach społecznościowych.

W lesie pod wyzwolonym Iziumiem, gdzie znaleziono masowe groby ofiar rosyjskich okupantów, pracuje około dwustu funkcjonariuszy organów ścigania i ekspertów.

Ekshumowane ciała zostaną wysłane do badań kryminalistycznych, by ustalić dokładne przyczyny śmierci. "Zmarli zostaną pochowani z należytym szacunkiem po zidentyfikowaniu ich tożsamości" - zapowiedział Ołeh Syniehubow. Zapewnił też, że każda śmierć zostanie zbadana i stanie się dowodem zbrodni wojennych Rosji w sądach międzynarodowych.

Według informacji szefa charkowskiej obwodowej administracji wojskowej na wyzwolonych terytoriach obwodu charkowskiego torturowanych i zabitych zostało ponad tysiąc obywateli Ukrainy.

20:07

Ukraińcy kontynuują swoją kontrofensywę, konsolidując kontrolę nad terytorium pod Charkowem i nadal "rozważnie" posuwają się naprzód w obwodzie chersońskim - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Wojskowy dodał też, że pierwsze systemu obrony powietrznej NASAMS trafią na Ukrainę za około dwa miesiące.

20:07

 Ponad 1000 osób zostało zabitych po uprzednich torturach w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, w czasie rosyjskiej okupacji – poinformował w piątek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

„Jeśli mówimy o wszystkich wyzwolonych terenach w obwodzie charkowskim, to liczba ofiar – obywateli Ukrainy – przekracza tysiąc; są wśród nich także cywile” – powiedział Łubinec na konferencji prasowej w Iziumie, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodał, że prawdopodobnie za kilka dni ogłoszona zostanie dokładna liczba zamordowanych mieszkańców tego miasta, których ciała znaleziono w miejscu masowych pochówków.

20:06

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin, po rozmowach z premierem Indii Norendrą Modim i przywódcą Chin Xi Jinpingiem, jest "pod presją", aby zakończyć konflikt na Ukrainie.

"Wierzę, że to, co słyszymy ze strony Chin i Indii, odzwierciedla obawy na całym świecie o wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę nie tylko pod kątem narodu ukraińskiego" – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji, podkreślając, że "to zwiększa nacisk na Rosję, by zakończyła agresję".

Blinken nawiązał w ten sposób do spotkań Putina z Modim i Xi w Samarkandzie w Uzbekistanie na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

"To nie czas na wojnę" - powiedział Modi do Putina, podkreślając znaczenie "demokracji, dyplomacji i dialogu". W odpowiedzi prezydent Rosji zapewnił indyjskiego premiera, że chce "jak najszybciej" zakończyć konflikt na Ukrainie i przyznał jednocześnie, że rozumie "obawy" Indii.

"Znam twoje stanowisko w sprawie konfliktu na Ukrainie, twoje obawy (…) Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej wszystko się skończyło” – oświadczył Putin.

20:04

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba skrytykował rząd Niemiec za to, że nadal nie dostarcza jego krajowi czołgów i bojowych wozów piechoty. "Jest to dla nas zagadką: teraz prosimy o czołgi Leopard lub Mardery, a Niemcy dostarczają pojazdy opancerzone typu Dingo" - powiedział ukraiński minister.

"To również jest pomocne i jesteśmy za to wdzięczni. Ale to nie jest to, czego najbardziej potrzebujemy w walce. (...) Gdzie jest problem? Dlaczego nie możemy uzyskać tego, czego potrzebujemy i czym dysponują Niemcy?" - zastanawia się Kułeba w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

20:04

Nie ma planów, aby przedstawiciele Stanów Zjednoczonych spotkali się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu - powiedziała w piątek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Agencja Reuters przypomina, że do Nowego Jorku w przyszłym tygodniu wybiera się rosyjska delegacja na czele z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, będą tam także prezydent USA Joe Biden i amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

"Będziemy mieć spotkania z Ukraińcami. W tej chwili nie ma planów spotkań z Rosjanami. Nie wskazali, że są zainteresowani dyplomacją" – powiedziała Thomas-Greenfield.

19:52

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi w przyszłym tygodniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemówienie za pośrednictwem zarejestrowanego wcześniej nagrania wideo - poinformowała agencja Reutera.

Liczące 193 członków Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych poinformowało w piątek, że zezwoliło prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu na wystąpienie w przyszłym tygodniu na dorocznym zgromadzeniu światowych przywódców z nagranym wcześniej wideo.


Decyzja została przyjęta 101 głosami za, 7 głosami przeciw, przy 19 wstrzymującymi się. Przeciwko głosowały Rosja, Białoruś, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua i Syria.

Zgromadzenie Ogólne ONZ to jeden z sześciu organów głównych tej organizacji, utworzony na mocy Karty Narodów Zjednoczonych. Zbiera się ono na doroczne sesje zwyczajne, które rozpoczynają się w drugi wtorek września oraz sesje nadzwyczajne, zwoływane na żądanie sekretarza generalnego lub większości członków (dotychczas odbyły się 24 sesje nadzwyczajne). 77. sesja zwyczajna Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpoczęła się we wtorek, 13 września i ma potrwać do 27 września. Na Zgromadzeniu każde państwo ma jeden głos. Każde wystąpienie musi zostać wcześniej zgłoszone. 

19:51

Prezydent Władimir Putin powiedział w piątek, że Rosja nie spieszy się z zakończeniem działań militarnych na Ukrainie. Na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie oświadczył, że strategia sił rosyjskich nie uległa zmianie - pisze Reuters.

18:54

Masowa mogiła odkryta w Izium pokazuje, co pozostawia po sobie Rosja na okupowanych terytoriach Ukrainy - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zapowiedział dalsze działania, by doprowadzić do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych.

"To jest przerażająca część trwającej historii. Gdziekolwiek widzimy odpływ rosyjskich sił z okupowanych terytoriów, widzimy, co one po sobie pozostawiają. I odkrycie tych 440 grobów w Izium jest tego przypomnieniem" - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim jordańskim odpowiednikiem.

Jak zaznaczył, ważne jest, by dokumentować "to, co prawdopodobnie będzie (uznane) za zbrodnie wojenne".

"Czy to przez same ukraińskie procesy, czy mechanizmy OBWE, ONZ, Międzynarodowego Trybunału Karnego, czy wszystkich razem, bardzo ważne jest, by zapewnić, że ci którzy dopuszczali się tych okrucieństw odpowiedzą za to" - dodał.

Jednocześnie Blinken ponowił swój sprzeciw wobec uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm, wskazując na niepożądane negatywne skutki, które ta decyzja mogłaby za sobą pociągnąć. Dodał, że prowadzi rozmowy z Kongresem, by nałożyć na Rosję dodatkowe sankcje, analogiczne do tych przewidzianych dla państw-sponsorów terroryzmu.

18:53

Ministrowie obrony Niemiec i Grecji podpisali w piątek umowę, zgodnie z którą 40 niemieckich wozów bojowych Marder trafi do Grecji, ta zaś przekaże Ukrainie 40 swoich BMP-1 - poinformowała agencja Reutera, powołując się na niemieckie ministerstwo obrony.

18:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił w piątek, że nadejdzie "straszna, w sposób sprawiedliwy" kara dla sprawców śmierci osób pochowanych w grobach pod Iziumem w obwodzie charkowskim. "Rosja pozostawia po sobie tylko śmierć i cierpienia" - oświadczył.Zełenski opublikował zdjęcia z wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Iziumu na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Jak poinformował, w grobach pod Iziumem odnaleziono ponad 400 ciał "ze śladami tortur, zabitych na skutek ostrzałów rakietowych, dzieci i wojskowych ukraińskich sił zbrojnych".

Zdjęcia prezydent opatrzył komentarzem: "To powinien zobaczyć cały świat".

18:53

 Ciała wydobyte z grobów w okolicy wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Iziumu, na północnym wschodzie Ukrainy, noszą ślady tortur - poinformował w piątek szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Niemal wszystkie osoby, których ciała ekshumowano, zginęły na skutek przemocy - dodał.

"Jest kilka ciał z rękoma związanymi na plecach. Jeden człowiek został pochowany ze sznurem na szyi. Jest jasne, że tych ludzi torturowano i zabito" - oświadczył Syniehubow w serwisie Telegram. Przekazał, że na większości grobów nie wskazano imion osób pochowanych; są jedynie numery.

18:03

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w ramach XXII Szczytu Szefów Państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Spotkanie trwało 40 minut.

17:41

Wysocy rangą przedstawiciele administracji USA są zawiedzeni dotychczasowymi skutkami sankcji nałożonych na rosyjską gospodarkę, choć przewidują, że najbardziej odczuwalne efekty nastąpią w przyszłym roku - podaje w piątek CNN. Według źródeł tej telewizji, Rosja prawdopodobnie manipuluje też statystykami.

"Oczekiwaliśmy, że rzeczy takie jak SWIFT i wszystkie sankcje blokujące przeciwko rosyjskim bankom totalnie zniszczą rosyjską gospodarkę i we wrześniu będziemy mieli do czynienia z dużo bardziej osłabioną gospodarczo Rosją, niż tą, z którą mamy do czynienia obecnie" - powiedział CNN wysoki rangą oficjel, komentując mniejszy od oczekiwanego spadek rosyjskiego PKB.

Inni jednak wskazywali, że reżim sankcyjny od początku był nastawiony na "średni i długi termin", a jego efekty będą najbardziej odczuwalne wraz z upływem czasu. Według cytowanych przez CNN rozmówców z USA i zachodnich służb wywiadowczych, najcięższy moment dla rosyjskiej gospodarki może nastąpić pod koniec obecnego roku lub w pierwszej połowie przyszłego roku. Wtedy Rosja nie będzie w stanie dłużej wspierać firm, które wstrzymały produkcję z powodu sankcji, co wymusi falę bankructw i bezrobocia.

17:40

W masowych grobach odkrytych pod wyzwolonym z rąk Rosjan Iziumiem w obwodzie charkowskim znaleziono ciała torturowanych ukraińskich żołnierzy. Pełnomocnik Rady Najwyższej Ukrainy do spraw praw człowieka Dmytro Łubiniec powiedział, że znalezione na miejscu dowody potwierdzają, że wojskowi byli przed śmiercią katowani przez rosyjską armię.

Dodał, że zabici żołnierze mieli związane ręce, co oznacza, że byli torturowani i zabijani z bliskiej odległości. "To kolejny sygnał dla świata, że Rosja to państwo terrorystyczne" - stwierdził Dmytro Łubiniec.

Podkreślił, że także skala zabójstw cywilów jest zatrważająca. Pod Iziumiem zostały pochowane całe rodziny - rodzice, dzieci. "Zabili je Rosjanie w czasie, kiedy okupowali te tereny i atakowali naszą ziemię" - zaznaczył.

Ukraińskie władze szacują, że liczba zabitych i pochowanych pod Iziumiem w obwodzie charkowskim może być wyższa niż w podkijowskiej Buczy.

17:39

Pentagon podał szczegóły dotyczące najnowszego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 600 milionów dolarów. Obejmuje on amunicję artyleryjską, radary i miny przeciwpiechotne.

Posłuchaj
00:47 Relacja Marka Wałuskiego z Waszyngtonu (IAR).mp3 Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Relacja Marka Wałuskiego z Waszyngtonu (IAR).

 

Najnowszy - dwudziesty pierwszy - pakiet sprzętu wojskowego dla Ukrainy będzie pochodził z obecnych zasobów Pentagonu. Jego główny element stanowi amunicja: 36 tysięcy pocisków artyleryjskich kaliber 105 mm, tysiąc precyzyjnie naprowadzanych pocisków kaliber 155 mm oraz rakiety do systemów HIMARS.

Dodatkowo Ukraina otrzyma cztery radary przeciwartyleryjskie, cztery ciężarówki i osiem przyczep do przewożenia ciężkiego sprzętu, systemy do neutralizacji dronów, kierowane miny przeciwpiechotne Claymore, sprzęt do wykrywania i usuwania min oraz amunicję do karabinów. Pakiet obejmuje również noktowizory oraz ubrania i sprzęt do walki w niskich temperaturach.

Wraz z najnowszym pakietem o wartości 600 milionów dolarów łączna kwota amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa od początku prezydentury Joe Bidena wyniesie 15,8 miliarda dolarów.

17:31

17:30

17:19

- W sporze o dostawy czołgów na Ukrainę frakcja CDU/CSU w Bundestagu zwiększa presję na rząd Niemiec. W przyszłym tygodniu opozycyjni chadecy chcą złożyć w parlamencie wniosek o rozszerzenie pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy. Dokument został udostępniony portalowi tygodnika 'Spiegel".

CDU/CSU wzywa w nim rząd federalny do "natychmiastowego udzielenia zgody na eksport czołgów, bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych" z posiadanych zapasów na Ukrainę. Broń ciężka ma być również przekazywana z zasobów Bundeswehry.

Ponadto CDU i CSU wzywają rząd kanclerza Olafa Scholza do zapewnienia "natychmiastowego szkolenia ukraińskich żołnierzy na tym ciężkim sprzęcie przez Bundeswehrę".

Chadecka frakcja podkreśla: "Rzekomy konsensus, że na Ukrainę nie będzie dostarczana ciężka broń zachodnia, już nie istnieje". Zwraca uwagę, że "znani politycy, w tym z szeregów rządzącej koalicji" w ostatnich dniach domagali się wyposażenia Ukrainy w nowoczesny zachodni sprzęt. Za tym opowiedziała się na przykład minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni).

Kanclerz Scholz (SPD) dotychczas odrzucał bezpośrednie dostawy niemieckich czołgów i bojowych wozów piechoty na Ukrainę - przypomina w piątek "Spiegel".

17:19

 Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował, powołując się na dane Narodowego Związku Dziennikarzy, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w wyniku działań wojennych 39 przedstawicieli tego zawodu.

Tkaczenko nie sprecyzował, czy są w tej liczbie dziennikarze, którzy zgłosili się na front i polegli z bronią w ręku, czy też jedynie zabici na skutek ostrzałów i zamordowani przez rosyjskie wojsko.

„Życie 39 dziennikarzy zabrała nam Rosja od początku wojny zakrojonej na szeroką skalę. Przez 8 lat straciliśmy ich jeszcze więcej” – napisał minister na Telegramie.

17:04

Żadna włoska partia nie otrzymała funduszy z Rosji - takie zapewnienie otrzymał premier Mario Draghi podczas rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Szef włoskiego rządu poinformował o tym w piątek na konferencji prasowej.

W środę przedstawiciel administracji USA podał, powołując się na informacje wywiadu tego kraju, że od 2014 roku Rosja wydała ponad 300 milionów dolarów, by wpływać na polityków w ponad 20 państwach. Ostrzegł, że jeśli partie będą nadal przyjmować pieniądze od Kremla, zostaną publicznie zdemaskowane.

Według wywiadu nie wyklucza się, że ta kwota może być większa.

Raport wywiadu USA wywołał burzę we Włoszech tuż przed wyborami parlamentarnymi 25 września. Były ambasador USA przy NATO Kurt Volker zasugerował, że sprawa ta może dotyczyć prowadzącego w sondażach prawicowego ugrupowania Bracia Włosi i jego sojusznika - Ligi. Sugestie te zostały natychmiast odrzucone przez te formacje.

16:45

Rosja rozpoczęła ćwiczenia wojskowe we wschodniej części Oceanu Arktycznego, naprzeciwko amerykańskiej Alaski - powiadomiła agencja UNIAN.

Celem ćwiczeń pod kryptonimem "Umka-2022" jest przygotowanie marynarki i armii do potencjalnych działań bojowych w regionie arktycznym. Atomowe okręty podwodne "Omsk" i "Nowosibirsk" wystrzeliły rakiety z Morza Czukockiego i trafiły do celów w odległości 400 kilometrów. Rakiety zostały także wystrzelone z kompleksu rakietowego "Bastion" rozlokowanego na brzegu Czukotki.

16:44

16:44

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska wraz z państwami bałtyckimi namawia pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej, by opowiedziały się za ograniczeniem możliwości wjazdu do strefy Schengen dla Rosjan.

19 września Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zamkną swoje granice dla rosyjskich turystów. ''Co jest więcej warte? Prawo do podróżowania dla rosyjskich turystów czy konieczność wywarcia skuteczniejszego nacisku na Kreml? Widzimy, że w Rosji coś się łamie, coś kruszeje. Wywrzyjmy razem tę presję" - zaapelował szef rządu.

Możliwość przekroczenia granicy pozostawiono dla osób prześladowanych politycznie na podstawie tak zwanych wiz humanitarnych.

Mateusz Morawiecki podkreślił również, że to właśnie Polska i Litwa stoją na straży tego, by Europa nie poddała się w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Prezes rady ministrów zaznaczył, że - pomimo braku surowców opałowych sprzedawanych przez Kreml - Europa przetrwa jesień i zimę.

16:43

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową litewskiego rządu Ingridą Šimonyte o nowej architekturze bezpieczeństwa militarnego i energetycznego w Europie. Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe w Wilnie poświęcone były głównie skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Szef rządu przypomniał, że Polska i Litwa od wielu lat ostrzegały przed agresywną i imperialistyczną polityką Rosji. Dodał, że dopiero wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że Zachód zdał sobie sprawę z zagrożenia płynącego ze wschodu. ''Bardzo ważne, żeby ta fatalna niemiecko-rosyjska polityka gazowa na stałe odeszła do przeszłości. Cena rosyjskiego gazu to szantaż, z którym mamy do czynienia w całej Europie. To również cena ukraińskiej krwi, która jest przelewana na froncie'' - mówił szef rządu.

16:40

W okupowanym Berdiańsku w obwodzie zaporoskim na Ukrainie w zamachu zginęli szef rosyjskiej okupacyjnej administracji Oleg Bojko i jego żona - poinformował Zarząd komunikacji strategicznych sił zbrojnych Ukrainy.

Małżeństwo kolaborantów zajmowało się przygotowaniem nielegalnego referendum w sprawie dołączenia obwodu zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej. Ludmiła Bojko była przewodniczącą miejskiej komisji do spraw głosowania.

16:39

Na wyzwolonych terenach obwodu charkowskiego na Ukrainie odnaleziono 10 rosyjskich miejsc tortur, sześć z nich - w mieście Izium - poinformował szef Narodowej policji Ukrainy Ihor Kłymenko w ukraińskiej telewizji. "Sale tortur znajdują się w miejscach, w których były rozlokowane jednostki sił zbrojnych Rosji i gwardii rosyjskiej, a także znajdowali się funkcjonariusze FSB i rosyjskiej policji. Mamy informację o ludziach, którzy ponieśli tam śmierć" - powiedział.

W specjalnych pomieszczeniach w Bałaklii rosyjscy okupanci utrzymywali kobiety i znęcali się nad nimi. Mężczyzn bito i rażono prądem.

16:33

Do informacji o wybuchu w Ługańsku odniósł się na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, według którego wydarzenie to należy postrzegać jako "rozgrywkę lokalnych gangów przestępczych lub pozbywanie się świadków zbrodni wojennych".

"Likwidację tzw. prokuratora generalnego ŁRL i jego zastępcy w jego własnym biurze należy uznać za nic innego jak rozgrywkę lokalnych zorganizowanych grup przestępczych, które nie podzieliły się zrabowanym mieniem w przededniu masowej ucieczki. Druga wersja to oczyszczenie Federacji Rosyjskiej ze świadków zbrodni wojennych. Śledztwo wykaże..." - napisał Podolak na Twitterze.

Lokalni urzędnicy i służby ratunkowe poinformowali wcześniej rosyjskie agencje prasowe, że w biurze prokuratora generalnego doszło do eksplozji "improwizowanego urządzenia wybuchowego".

Po zamachu Pasecznik wezwał mieszkańców ŁRL do zachowania spokoju i stwierdził, że władze mają sytuację "pod kontrolą". Przyznał jednak, że siły ukraińskie odnoszą "pewne sukcesy" w swojej ofensywie i kontynuują ataki na siły rosyjskie na całej linii frontu. 

16:11

W wyniku wybuchu w budynku prokuratury w Ługańsku na wschodzie Ukrainy zginęli prokurator generalny samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Siergiej Gorenko i jego zastępca Jekaterina Steglenko - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na prorosyjskiego szefa administracji ŁRL Leonida Pasecznika.

16:11

- Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało w piątek, że chce wysłać misję, która zbadałaby doniesienia władz ukraińskich o odnalezieniu pod Iziumem masowych grobów po wycofaniu się wojsk rosyjskich z tego miasta.

"Nasi koledzy na Ukrainie badają te doniesienia i mają zamiar zorganizować wizytę monitoringową do Iziumu w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci tych osób" - powiedziała rzeczniczka UNHCR Elizabeth Throssell. Wyraziła nadzieję, że misja będzie mogła odwiedzić Izium w najbliższym czasie.

Władze Ukrainy poinformowały o odkryciu 450 grobów w zbiorowym miejscu pochówku pod Iziumem. Miasto to, leżące w obwodzie charkowskim, liczące przed wojną około 50 tys. mieszkańców, było pod okupacją rosyjską od kwietnia br. W ostatnich dniach Izium został odbity przez siły ukraińskie.

Przypuszcza się, że większość wśród zabitych stanowią cywile, ale wśród ofiar są też wojskowi.

Agencja Reutera, powołując się na świadków, opisuje w piątek miejsce pochówku na północny zachód od Iziumu z ustawionymi około 200 drewnianymi krzyżami. Rozpoczęła się ekshumacja, kilka z wydobytych ciał ma związane ręce i sznur na szyi - podaje Reuters w piątek. Ekshumację prowadzi policja ukraińska i eksperci medycyny sądowej.

16:09

Rosjanie znów ostrzelali infrastrukturę wodną w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie. Szef dniepropietrowskiej obwodowej administracji wojskowej Wałentyn Rezniczenko powiedział, że w kierunku kluczowej infrastruktury hydrotechnicznej okupanci wystrzelili kilka rakiet.

"Są poważne uszkodzenia. Ratownicy i służby likwidują skutki ataku. Robią wszystko, aby zapobiec katastrofie" - zaznaczył szef obwodowej administracji.

Wczoraj rosyjscy okupanci uderzyli rakietami w krzyworoskie przedsiębiorstwo górnicze, a także ponownie uszkodzili obiekty hydrotechniczne, co spowodowało podtopienia w mieście.

16:09

Na wyzwolonych terenach ukraińscy żołnierze pozyskali trofea wojskowe o wartości pół miliarda dolarów.

13:55
13:46

Unijni ministrowie rolnictwa spotkali się w Pradze, aby rozmawiać o bezpieczeństwie żywnościowym i wsparciu Ukrainy w eksporcie zboża. Reprezentujący Polskę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk prowadził też rozmowy na temat proponowanych przez Komisję Europejską ograniczeń w wykorzystywaniu pestycydów.

Szef resortu rolnictwa powiedział, że w trakcie nieformalnego posiedzenia wiele uwagi poświęcono pomocy dla Ukrainy.

- Mieliśmy połączenie z ukraińskim ministrem rolnictwa Mykolą Solskim, który przedstawiał propozycje między innymi budowy terminali zbożowych przy granicy. Będę apelował o to, aby ta pomoc była praktyczna i realna - podkreślił Henryk Kowalczyk.

13:38

Nexta donosi o likwidacji kolaborujących z Rosjanami urzędników w Berdiańsku. 

13:36

Dzisiaj Polska i Litwa są w centrum przebudowy architektury bezpieczeństwa przynajmniej tej części Europy, jeśli nie całej Europy - mówił po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wspólnej konferencji premierów obu krajów Morawiecki mówił, że w Rosji postępuje coraz większy kryzys związany z sankcjami, o które walczyły Polska i Litwa.

13:24

W okupowanym Ługańsku w Donbasie w zamachu bombowym na siedzibę prokuratury generalnej nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej zginął główny prokurator tego "kraju".

Do wybuchu doszło w gabinecie Serhija Horenko, prokuratora generalnego. Według mediów społecznościowych, w wybuchu ranny został również zastępca Horenki.

12:20

Komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko przekazał, że w masowych grobach w okolicach Izium pochowani są cywile.

Władze Ukrainy poinformowały wcześniej, że może w nich być 450 ciał. Dziennikarze agencji AFP znajdujący się na miejscu przekazali, że groby zwieńczone białymi krzyżami i oznaczone numerami są rozsiane między drzewami na wschód od miasta.

12:07

Niemcy dostarczą Ukrainie kolejne dwie wyrzutnie rakietowe Mars, 50 pojazdów opancerzonych Dingo i 200 pocisków do wyrzutni rakietowych - poinformowała w czwartek minister obrony Christine Lambrecht.

12:01

Artyleria ukraińska ostrzelała budynek w centrum Chersońu, gdzie okupanci rosyjscy rozmieścili swoją wojskowo-cywilną administrację - powiadomił za pośrednictwem mediów społecznościowych Serhij Hłań, radny ukraińskiej rady miasta.

11:51
11:37

- Wojna w Ukrainie zmienia układ sił w Europie; europejscy przywódcy powinni wiedzieć, że po ukraińskich poświęceniach i wspierających je wysiłkach państw wschodniej flanki NATO nie będzie powrotu do sytuacji, w której to głównie Bruksela, Berlin i Paryż ustalają hierarchię europejskich problemów - ocenia amerykański politolog Andrew Michta.

11:29

Rząd Szwajcarii zdecydował o pełnym zawieszeniu uproszczonych procedur przyznawania wiz obywatelom Rosji. W wydanym oświadczeniu czytamy, że decyzja ma dostosować zasady wizowe do tych obowiązujących już w krajach Unii Europejskiej.

11:29

Europejska agencja ratingowa Scope Ratings oceniła, że jest mało prawdopodobne, iż gospodarka Rosji wróci w obecnej dekadzie do poziomu sprzed wojny. Według przytoczonych w raporcie danych, do końca 2023 roku PKB Rosji wyniesie około 8 procent mniej niż w 2021. Dodatkowo według prognoz, po 2023 roku potencjalny wzrost PKB spadnie do 1-1,5 procent rocznie, a przed wojną wynosił on 1,5-2 procent rocznie.

11:12

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy omówili w Wilnie kwestie bezpieczeństwa regionalnego oraz wsparcia dla Ukrainy i sankcji wobec Rosji i Białorusi - napisał w komunikacie litewski MSZ. W wileńskim Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbywają się dziś polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

10:37

Rosja użyła już na wojnie przeciwko Ukrainie pocisków hipersonicznych, ale nie miało to "prawie żadnego skutku" – powiedziała wiceszefowa amerykańskiego ministerstwa obrony Kathleen Hicks, cytowana przez stację CNN.

10:36

450 grobów znajduje się w miejscu masowego pochówku, odkrytym przez ukraińskie władze pod wyzwolonym Iziumem w obwodzie charkowskim – powiadomił na Twitterze doradca prezydenta Mychajło Podolak.

10:14
10:06

W wyzwolonym Iziumie odkryto rosyjską katownię, piwnicę, w której torturowano Ukraińców – poinformował rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, publikując nagranie z pomieszczenia, które, według świadków, miało być miejscem przesłuchań i tortur.

09:41

Według analityków, niechęć do przeprowadzenia mobilizacji w Rosji wynika z obawy o niepokoje społeczne - dziś większości rosyjskiego społeczeństwa wojna na Ukrainie nie dotyczy, a życie toczy się normalnie. Jednocześnie część analityków wskazuje, że Rosja nie ma wystarczających zasobów, by przeszkolić i wyposażyć w krótkim czasie masową, pochodzącą z mobilizacji armię.

09:25
09:09
08:55

Pięć osób zginęło, a sześć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim – powiadomiły w piątek władze obwodu. Pod ostrzałem były również m.in. obwody charkowski i dniepropietrowski.

08:04

Werbowanie więźniów na wojnę na Ukrainie przez tzw. Grupę Wagnera oraz skrócenie kursów w rosyjskich akademiach wojskowych sugerują, że rosyjska armia mierzy się z krytycznym niedoborem piechoty bojowej i niskiej rangi dowódców – ocenił w piątek brytyjski resort obrony.

07:33

Think tank przytacza informacje ze źródeł rosyjskich, że Ukraińcy kontynuują lądowe operacje na południowy zachód od Iziumu, w pobliżu Łymanu i na wschodnim brzegu rzeki Oskoł, zmuszając rosyjskie wojska do wycofania się z niektórych obszarów wschodniej Ukrainy i wzmocnienia innych pozycji.

07:23

Siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę na wschodzie kraju, zwiększając presję na rosyjskie pozycje i szlaki logistyczne w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:10

Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 11 ataków rakietowych oraz 15 lotniczych na cele w Ukrainie, a także 96 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w piątek.

07:03

Ukraińska ofensywa na wschodzie kraju była operacją wojskową wspierającą polityczny cel utrzymania wsparcia USA i Zachodu przez nadchodzącą zimę - mówi ekspert think-tanku Hudson Institute, Peter Rough. O politycznej wadze sukcesu Kijowa przekonują też źródła PAP w Kongresie.

06:43
06:35
06:26

Papież Franciszek potwierdził, że moralnie dopuszczalne jest dostarczanie broni na Ukrainę: samoobrona jest nie tylko dozwoloną, ale także wyrazem miłości do ojczyzny. Kto się nie broni, kto czegoś nie broni, robi to nie kocham tego.

05:46

"Co najmniej 440 pochówków odkryto w masowym grobie w mimeście Izium" - poinformowała na Twitterze agencja Nexta. 

05:33

Mapa przedstawiająca aktualną sytuację na froncie.

05:32

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla "Bilda" sprzeciwiła się stanowisku Niemiec, które z różnych powodów odmawiają dostaw czołgów bojowych na Ukrainę, i stwierdziła, że jeśli Ukraina prosi o czołgi to trzeba jej je dać - informuje "Europejska Prawda".

05:32

Prawie 120 400 uchodźców z Ukrainy z wizami humanitarnymi i pozwoleniem na pracę znalazło pracę w Czechach - poinformował szef czeskiego Biura Pracy Wiktor Naimon.

05:31

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 600 milionów dolarów. Poinformował o tym w komunikacie amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Uzbrojenie będzie pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.

Czytaj także: USA przekażą kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jego wartość wyniesie kilkaset milionów dolarów

05:27

- Mogę powiedzieć, że w Iziumie znajduje się jeden z największych cmentarzy w jednym wyzwolonym mieście, jest tu pochowanych ponad 440 ciał - przekazał Siergij Bolwinow, szef wydziału śledczego policji obwodowej w Czarkowie.

Czytaj także: W Iziumie odkryto masowe groby. Zełenski: Rosja zostawia po sobie śmierć i powinna za to odpowiedzieć

Zobacz także

Zobacz także