more_horiz
Wiadomości

Pogrzeb Elżbiety II. Brytyjczycy pożegnali królową [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 19:50
W kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyło się nabożeństwo pogrzebowe. - Głęboka wiara chrześcijańska królowej Elżbiety II owocowała wytrwałą służbą narodowi i Wspólnocie Narodów, ale także troską o sąsiadów, tu w Windsorze - powiedział dziekan kaplicy św. Jerzego David Connor. Następnie trumnę z ciałem monarchini złożono w krypcie królewskiej. Tak relacjonowaliśmy ten ważny dzień.

Monarchini spoczęła w Kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce zostanie też przeniesiona trumna z ciałem jej męża księcia Filipa.

Królowa zmarła 8 września w zamku w Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat.


Tak relacjonowaliśmy dzień uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II:

18:09

Pod koniec nabożeństwa pogrzebowego królowej Elżbiety II w Kaplicy Św. Jerzego na zamku w Windsorze został odśpiewany Hymn Wielkiej Brytanii.

17:59

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II została złożona w krypcie królewskiej w kaplicy św. Jerzego.
Późnym wieczorem zostanie przeniesiona do grobu w kaplicy Jerzego VI. Będzie to prywatna część uroczystości z udziałem tylko najbliższej rodziny Elżbiety II.

17:53

Symbole władzy monarszej Elżbiety II - imperialna korona, berło i jabłko królewskie - zostały pod koniec nabożeństwa pogrzebowego zdjęte z trumny z jej ciałem i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze, który położył je na ołtarzu.

Ma to symbolizować, że Elżbieta II zostanie złożona do grobu nie jako monarchini, ale jako zwykła chrześcijanka. Insygnia te zostaną przekazane nowemu królowi, Karolowi III w dniu jego koronacji.

17:51
17:46

Głęboka wiara chrześcijańska królowej Elżbiety II owocowała wytrwałą służbą narodowi i Wspólnocie Narodów, ale także troską o sąsiadów tu w Windsorze - powiedział podczas nabożeństwa pogrzebowego dziekan kaplicy św. Jerzego w Windsorze David Connor.

17:34

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze

17:31

Rodzina królewska podążała za trumną królowej Elżbiety II do kaplicy św. Jerzego

17:17

Członkowie rodziny królewskiej dołączyli do konduktu pogrzebowego, który przywiózł trumnę z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na zamek w Windsorze i razem odprowadzili ją do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe.

Za karawanem z trumną szli król Karol III z królową-małżonką Camillą, księżniczka Anna i jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Andrzej, książę Edward z żoną Zofią, następca tronu książę William z żoną, księżną Kate, książę Harry z żoną księżną Meghan, syn księżniczki Anny Peter Phillips, syn młodszej siostry Elżbiety II księżniczki Małgorzaty, David Armstrong-Jones, kuzyni Elżbiety II - książę Gloucesteru Ryszard, książę Kentu Michał i książę Kentu Edward.

16:58

Na masce i dachu karawanu wiozącego trumnę z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II leżą kwiaty rzucane przez ludzi zgromadzonych wzdłuż trasy jego przejazdu.

Specjalny przystosowany do tej roli czarny Jaguar XJ, który wiezie trumnę z ciałem zmarłej monarchini, będący częścią konduktu pogrzebowego, dojeżdża właśnie do zamku w Windsorze, gdzie na kondukt czekają członkowie rodziny królewskiej. Podczas przejazdu przez Long Walk - 4,5-kilometrową drogę prowadzącą do zamku - część ze zgromadzonych wzdłuż niej osób, rzucała kwiaty przed i na karawan.

16:41

Na przykrytej królewskim sztandarem trumnie z ciałem królowej Elżbiety II oprócz insygniów władzy - imperialnej korony, berła i jabłka - oraz wieńca z kwiatów, jest odręcznie napisana kartka od jej najstarszego syna, króla Karola III.

Na wetkniętej w wieniec kartce jest napisane: "Z miłującą i oddaną pamięcią. Karol R." (R od łacińskiego Rex, czyli król - PAP).

Kwiaty i rośliny, z których upleciony jest wieniec, pochodzą z Pałacu Buckingham, Clarence House, czyli dotychczasowej rezydencji Karola jako następcy tronu oraz Highgrove House, jego prywatnej wiejskiej rezydencji w hrabstwie Gloucestershire. 

16:38

Posłuchaj
00:41 11948797_1.mp3 Windsor. Ruszyła procesja z trumną Elżbiety II. Na miejscu jest brytyjski korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski (IAR)

 

16:35

Trumna królowej Elżbiety II zmierza do kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor. Tłumy ustawiają się wzdłuż Long Walk, aby towarzyszyć królowej w jej ostatniej drodze.

16:20

W procesji bierze udział około 300 osób, a kolejnych 700 stoi na trasie.

16:09

Karawan wiozący trumnę z ciałem królowej Elżbiety II przybył do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, skąd przez drogę prowadzącą do zamku w Windsorze trumna zostanie odprowadzona do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbędzie się druga część ceremonii pogrzebowej.

16:07

Chwilę po godz. 16:00 polskiego czasu, wzdłuż alei Long Walk, ruszy procesja do windsorskiej kaplicy św. Jerzego, gdzie królowa Elżbieta II spocznie u boku swego męża, księcia Filipa.

Posłuchaj
00:51 11948697_1.mp3 Windsor. Wkrótce ruszy procesja do kaplicy św. Jerzego. Relacja brytyjskiego korespondenta Polskiego Radia Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

15:54

1200 pogrzeb królowej elżbiety II pap.jpg
Pogrzeb Elżbiety II. Arcybiskup Canterbury: wolała sama służyć, niż by to jej służono
15:46
15:43

W Windsorze królową żegnają nie tylko Brytyjczycy, ale także obywatele Wspólnoty Narodów - pozostałości po brytyjskim imperium. Wśród nich jest Australijczyk Roland. 

To kraj, gdzie - podobnie jak w niektórych innych krajach Commonwealthu - obecne są silne nastroje antymonarchistyczne. Ale Roland mówił naszemu brytyjskiemu korespondentowi Adamowi Dąbrowskiemu, że panowanie Elżbiety II sprawiło, że monarchia wciąż ma w jego kraju duży kredyt zaufania.

Posłuchaj
00:18 11948625_1.mp3 Przez wiele, wiele lat królowa i cała rodzina królewska byli w Australii szanowani. Ich podejście do naszego kraju, szczególnie jej empatia. To bardzo przysłużyło się naszemu krajowi. Sądzę więc, że rezultatem 70 lat panowania Elżbiety II jest ciepłe uczucie w stosunku do niej i do monarchii jako instytucji. (IAR)

 

15:35

Tłumy na trasie przejazdu konduktu z królową Elżbietą II

15:25

Królowa Elżbieta II minęła Royal Albert Hall - miejsce, w którym odbywa się Festiwal Pamięci. Jej Wysokość co roku chętnie w nim uczestniczyła.

15:22

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II zmierza już ku Windsorowi. W miasteczku zebrał się tłum ludzi pragnących pożegnać zmarłą monarchinię. Wśród nich jest pan Peter, który podkreśla wagę historyczną chwili. W rozmowie z brytyjskim korespondentem Polskiego Radia Adamem Dąbrowskim nie kryje nostalgii za odchodzącą epoką.

Posłuchaj
00:49 11948590_1.mp3 Atmosfera w Windsorze

 

15:07

Zamek Windsor w oczekiwaniu na przybycie trumny królowej Elżbiety II

14:53

- Cztery tysiące żołnierzy uczestniczyło bądź jeszcze będzie uczestniczyło w odprowadzaniu trumny z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II - podało brytyjskie ministerstwo obrony. 

Spośród tej liczby 3000 żołnierzy brało udział w pierwszej części uroczystości pogrzebowych - w Londynie, a tysiąc będzie w nich uczestniczyć w Windsorze. W trzech paradach zaplanowanych w ramach pogrzebu - z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego i z Opactwa Westminsterskiego do Wellington Arch w Londynie oraz w paradzie w Windsorze - przeszło lub przejdzie 2000 członków sił zbrojnych, a drugie 2000 tworzyło szpalery wzdłuż tras konduktu.

14:29
Posłuchaj
00:36 Nabożeństwo IAR.mp3 Z udziałem rodziny królewskiej i reprezentantów 145 państw w opactwie westminsterskim w Londynie odbyło się nabożeństwo pogrzebowe królowej Elżbiety II. Monarchinię wspominali dziekan opactwa westminsterskiego ksiądz David Hoyle oraz arcybiskup Canterbury Justin Welby (IAR)
14:27

Odjazdowi karawanu w kierunku Windsoru towarzyszyć będzie salut armatni oraz hymn narodowy. Karawan z trumną będzie jechał ulicami zachodniego Londynu - wzdłuż których również zgromadziły się tłumy ludzi - i powinien dotrzeć do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego o godz. 16.06 polskiego czasu.

Członkowie rodziny królewskiej będą jechać za nim samochodami. W znajdującej się na terenie zamku w Windsorze kaplicy św. Jerzego odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego trumna z ciałem królowej zostanie opuszczona do krypty królewskiej.

W tej części uroczystości pogrzebowych nie będą uczestniczyć zagraniczni goście, którzy w tym czasie zostaną przyjęci w Londynie przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesa Cleverly'ego, ani zdecydowana większość pozostałych osób, które były na nabożeństwie w opactwie westminsterskim. Uroczystość będzie miała charakter znacznie bardziej prywatny.

14:26

Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem królowej Elżbiety II dotarł do łuku triumfalnego Wellington Arch, gdzie trumna zostanie przeniesiona z lawety działa, na której była dotychczas przewożona, do karawanu. Stąd zostanie zawieziona do zamku w Windsorze.

14:25

Armatnia salwa ku czci Elżbiety II. Armaty oddawały strzał - wraz z uderzeniem Big Bena - co minutę podczas całego przejścia konduktu żałobnego ulicami Londynu.

14:22
Następca tronu książę William, książę Walii, idący tuż za trumną królowej Elżbiety II w kondukcie pogrzebowym na ulicach Londynu. W tle jego młodszy brat, książę Harry. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN Następca tronu książę William, książę Walii, idący tuż za trumną królowej Elżbiety II w kondukcie pogrzebowym na ulicach Londynu. W tle jego młodszy brat, książę Harry. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
14:20
Król Karol III idący tuż za trumną królowej Elżbiety II w kondukcie pogrzebowym na ulicach Londynu. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN Król Karol III idący tuż za trumną królowej Elżbiety II w kondukcie pogrzebowym na ulicach Londynu. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
14:16

Trumna z ciałem Elżbiety II opuściła Buckingham Palace i zmierza w kierunku Wellington Arch.

14:04

Cześć konduktu żałobnego przemierzającego ulice Londynu dotarła już do łuku triumfalnego Wellington Arch.

13:58

Z opactwa westminsterskiego przechodzi procesja pogrzebowa Elżbiety II. 

Wzdłuż trasy przejazdu królewskiej trumny ustawili się ludzie, chcący wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu. Kiedy trumna z ciałem królowej przejeżdża ulicami, zebrani mieszkańcy biją brawo.

Posłuchaj
00:25 Mieszkańcy Londynu IAR.mp3 Zebrani wzdłuż trasy konduktu pogrzebowego i w innych publicznych miejscach Londynu Brytyjczycy żegnają swoją królową (IAR)

- Jesteśmy tu od 6 rano. Chcieliśmy podejść bliżej do rogu Hyde Parku i Wellington Arch, gdzie przeniosą trumnę do karawanu, ale nie udało nam się - mówi jeden z zebranych wzdłuż trasy.

- Była naszą monarchinią, była dla nas tym, co stałe, i chciałam się z nią po prostu pożegnać i oddać hołd - dodaje inna Brytyjka.

- Przez 10 służyłam w wojsku i poczułam, że muszę przyjść tutaj przyjść dla siebie, aby pożegnać się i podziękować jej za to, co robiła - podkreśliła kobieta, która przyszła oddać cześć królowej.

Królowa Elżbieta II spocznie w kaplicy świętego Jerzego na Zamku Windsor. Zostanie złożona u boku ojca Jerzego VI, matki Elżbiety i siostry Małgorzaty. W to samo miejsce zostanie też przeniesiona trumna z ciałem jej męża księcia Filipa.

13:49
13:47
Kondukt żałobny przewożący ciało królowej Elżbiety II ulicami Londynu. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET Kondukt żałobny przewożący ciało królowej Elżbiety II ulicami Londynu. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
13:39

W trakcie przejścia konduktu żałobnego ulicami Londynu co minutę rozbrzmiewa uderzenie Big Bena oraz wystrzał armatni z Hyde Parku.

Przed chwilą orkiestra wojskowa odkrywała fragment marsza pogrzebowego Fryderyka Chopina.

13:38

Zabrzmiał hejnał kawalerii "Last Post". Następnie "naród zamilkł ku czci i pamięci jej wysokości królowej".

13:27

Trasa konduktu wiedzie wzdłuż pałacu westminsterskiego, czyli siedziby parlamentu, przez rządową aleję Whitehall, plac defiladowy Horse Guards Parade, reprezentacyjną aleję The Mall do Pałacu Buckingham. Kondukt minie go z prawej strony, udając się w kierunku łuku triumfalnego Wellington Arch, znajdującego się pomiędzy terenami zielonymi przylegającymi do Pałacu Buckingham a Hyde Parkiem.

Na trasie konduktu zebrały się setki i tysiące ludzi, chcących pożegnać królową Elżbietę II i oddać jej cześć.

Tam trumna zostanie przeniesiona do karawanu, którym będzie przetransportowana do zamku w Windsorze.

13:23

Bezpośrednio za lawetą z trumną idzie dziesięcioro członków rodziny królewskiej, w takiej samej kolejności jak do opactwa westminsterskiego: czworo dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.

Za nimi trzema samochodami jadą kolejno: królowa-małżonka Camilla i żona księcia Williama Kate; żona księcia Harry'ego Meghan i żona księcia Edwarda Zofia oraz córki księcia Andrzeja, Beatrycze i Eugenia z mężami. Kondukt zamykają przedstawiciele różnych służb, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, straż przybrzeżna czy więziennictwo.

13:22

Podobnie jak to było w drodze do opactwa westminsterskiego, trumna jest przewożona na 2,5-tonowej, czterokołowej lawecie działa z 1896 r., którą ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, a kolejnych 40 idzie za nią, aby ją hamować. Trumna jest przykryta królewskim sztandarem, a na niej leżą imperialna korona, berło i jabłko królewskie.

Tym razem na czele konduktu idzie konny oddział londyńskiej policji metropolitalnej, następnie oddział Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej, Gurkhowie, przedstawiciele sił zbrojnych Australii, Nowej Zelandii i Kanady, a także oddziały brytyjskich sił zbrojnych, zarówno regularnych oddziałów armii, marynarki i sił powietrznych, jak i oddziały reprezentacyjne.

13:20

Kondukt pogrzebowy z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszył sprzed opactwa westminsterskiego w kierunku Wellington Arch.

Podczas 45-minutowej drogi ulicami Londynu co minutę rozlegać się będzie uderzenie Big Bena oraz salut armatni z Hyde Parku.

13:20

Podczas nabożeństwa żałobnego ku czci królowej Elżbiety II homilię wygłosił arcybiskup Canterbury Justin Welby. Zwierzchnik kościoła Anglii stwierdził, że smutek, który odczuwany jest po śmierci królowej Elżbiety II, wynika z jej służby pełnej miłości. Podczas kazania przypomniał moment jej koronacji.

Posłuchaj
00:28 Canterbery IAR.mp3 Welby: w roku 1953 królowa rozpoczęła uroczystość koronacyjną od cichej modlitwy przy tym ołtarzu. Jej wierność Bogu była dla niej rzeczą najważniejszą. Służyła tak wielu ludziom, temu narodowi, Wspólnocie i światu. Jednak ta służba miała fundament w jej podążaniu za Chrystusem (IAR)

Arcybiskup Canterbury powiedział, że królowa dla wielu była poruszająca i kochająca. Przypomniał też przemówienie Elżbiety II podczas pandemii COVID-19, które zakończyła zdaniem "na pewno spotkamy się ponownie".

13:12

Niebawem trumna ponownie zostanie umieszczona na lawecie działa, na którym wcześniej przetransportowano ją z pałacu westminsterskiego i zostanie odprowadzona w uroczystym kondukcie ulicami Londynu do znajdującego się na tyłach Pałacu Buckingham Wellington Arch.

13:11

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II jest wyprowadzana z opactwa westminsterskiego.

13:10

Uroczystości żałobne po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II, w tym nabożeństwo, które w południe czasu polskiego rozpoczęło się w opactwie westminsterskim, można śledzić w telewizji.

Jednak nie wszyscy w Zjednoczonym Królestwie chcą w ten sposób żegnać monarchinię. Wiele osób w całym kraju zbiera się w miejscach publicznych, gdzie można na żywo śledzić transmisję. Tak jest w jednym z londyńskich parków królewskich niedaleko Pałacu Buckingham - Hyde Parku.

13:05

W opactwie westminsterskim w Londynie kończy się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. 

Na zakończenie nabożeństwa odegrany został wojskowy hejnał "Last Post", który wykonywany jest m.in. podczas wszystkich wojskowych pogrzebów, a następnie rozpoczęły się w całym kraju dwie minuty ciszy. Po nich odśpiewany został hymn narodowy Wielkiej Brytanii, który ponownie zaczyna się od słów "God Save The King" (Boże, chroń króla) zamiast "God Save The Queen" (Boże, chroń królową).

Na sam koniec major Paul Burns z Królewskiego Regimentu Szkocji, pełniący funkcję dudziarza królowej, odgrywa tradycyjną pieśń żałobną "Sleep, Dearie, Sleep".

Po jej wybrzmieniu trumna z ciałem królowej zostanie wyniesiona z opactwa westminsterskiego i ponownie umieszczona na lawecie działa, na którym wcześniej przetransportowano ją z pałacu westminsterskiego.

13:03

Uczestnicy nabożeństwa żałobnego ku czci Elżbiety II śpiewają brytyjski hymn "God Save the King".

13:00

Dwie minuty ciszy ku czci królowej Elżbiety II.

13:00
Posłuchaj
00:56 Szymczakowska IAR (2).mp3 W południe w opactwie westminsterskim w Londynie rozpoczęło się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Królowa zmarła 8 września w wieku 96 lat. Dla Polskiego Radia Martyna Szymczakowska (IAR)
12:55

Uroczyste nabożeństwo żałobne Elżbiety II zbliża się do końca.

Po zakończeniu nabożeństwa, ok. 13.15, kondukt z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszy z opactwa westminsterskiego ulicami Londynu w kierunku Wellington Arch.

12:50

Dziekan opactwa westminsterskiego ksiądz David Hoyle mówił, że królowa poświęciła swoje długie życie bezinteresownej służbie.

- Dziękujemy i chwalimy Boga za to, że była przykładem chrześcijańskiej wiary i pobożności. Z oddanie wspominamy miłość, którą darzyła swoją rodzinę i jej poświęcenie dla spraw, które głęboko ceniła - mówił.

Posłuchaj
00:30 Hoyle IAR.mp3 Hoyle: Teraz w ciszy, w naszych sercach i umysłach wspomnijmy nasze powody do dziękczynienia, módlmy się za wszystkich członków jej rodziny i polećmy królową Elżbietę opiece wszechmogącego Boga (IAR)
12:46
Cały świat żegna królową Elżbietę II. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN Cały świat żegna królową Elżbietę II. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
12:46
12:43

W Londynie trwa nabożeństwo żałobne po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II. Niemcy są reprezentowane przez prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. - Śmierć królowej dotknęła także nas w Niemczech - powiedział prezydent w telewizji ZDF w niedzielę, w przeddzień uroczystości.

12:42

Trwają modlitwy za duszę królowej, za króla i brytyjski naród.


Homilia arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego.

12:37
Posłuchaj
00:30 Dąbrowski IAR (2).mp3 W londyńskim Westminster Abbey trwa ceremonia pożegnalna Elżbiety II. Państwowemu pogrzebowi przewodzi dziekan opactwa, David Hoyle. Relacja Adama Dąbowskiego (IAR)
12:33
Kondukt pogrzebowy przewożący trumnę z ciałem Elżbiety II między Westminster Hall a opactwem westminsterskim. Fot. PAP/EPA/Wo1 Rupert Frere/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE/HANDOUT/CROWN COPYRIGHT Kondukt pogrzebowy przewożący trumnę z ciałem Elżbiety II między Westminster Hall a opactwem westminsterskim. Fot. PAP/EPA/Wo1 Rupert Frere/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE/HANDOUT/CROWN COPYRIGHT
12:30

Homilię wygłasza zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Między czytaniami i przemówieniami wykonywane są uroczyste pieśni żałobne.

12:19
12:16

Podczas nabożeństwa żałobnego po śmierci królowej Elżbiety II pierwsze czytanie - fragment 1 Listu do Koryntian, zaczynający się od słów "Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka (przyszła) śmierć, przez człowieka też (dokona się) zmartwychwstanie" - wygłosi sekretarz generalna Wspólnoty Narodów Patricia Scotland.

Drugie czytanie - fragment Ewangelii według św. Jana zaczynający się od słów "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce" - przypadnie w udziale premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

12:15

Nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II odprawia dziekan tej świątyni David Hoyle, kazanie wygłosi zaś zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby.

- W smutku, ale także w głębokim dziękczynieniu, przybywamy do tego Domu Bożego, do miejsca modlitwy, do kościoła, w którym pamięć i nadzieja są świętymi obowiązkami. Tutaj, gdzie królowa Elżbieta została poślubiona i ukoronowana, gromadzimy się z całego kraju, ze Wspólnoty Narodów i z narodów świata, aby opłakiwać naszą stratę, wspominać długie życie (królowej) w bezinteresownej służbie i z ufnością powierzyć ją miłosierdziu Boga, naszego Stwórcy i Odkupiciela - powiedział na początku nabożeństwa Hoyle.

12:09
12:06
Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II mieszkańcy Londynu oglądają z wielu miejsc miasta. Fot. PAP/EPA/JON ROWLEY Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II mieszkańcy Londynu oglądają z wielu miejsc miasta. Fot. PAP/EPA/JON ROWLEY
12:04

We mszy udział bierze 2 tysiące gości, w tym prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Konhauser-Dudą. Wśród zaproszonych są również europejscy monarchowie i politycy oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Elżbieta II jest pierwszą od XVIII wieku brytyjską monarchinią, której nabożeństwo pogrzebowe odprawiono w opactwie westminsterskim. Królowa spocznie w kaplicy świętego Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce zostanie też przeniesiona trumna z ciałem jej męża księcia Filipa.

12:02

W opactwie westminsterskim w Londynie rozpoczęło się nabożeństwo pogrzebowe królowej Elżbiety II

11:58

Kondukt z ciałem Elżbiety II dotarł do opactwa westminsterskiego, gdzie odbędzie się główne nabożeństwo żałobne.

11:58
11:57
Posłuchaj
00:38 Dąbrowski IAR.mp3 Trumna z ciałem Elżbiety II wyruszyła w krótkiej procesji do opactwa westminsterskiego. Tam o 12 czasu polskiego rozpocznie się państwowy pogrzeb monarchini. Czas do jego rozpoczęcia odliczały dzwony kościołów w całym kraju. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
11:56
Król Karol III przybył do Westminster Hall, by stamtąd procesyjnie odprowadzić trumnę z ciałem Elżbiety II do Opactwa Westminsterskiego. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN Król Karol III przybył do Westminster Hall, by stamtąd procesyjnie odprowadzić trumnę z ciałem Elżbiety II do Opactwa Westminsterskiego. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
11:52

Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszył z pałacu westminsterskiego do opactwa westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne.

Na czele konduktu idzie orkiestra wojskowa szkockich i irlandzkich regimentów, następnie członkowie Brygady Gurkhów i członkowie Royal Air Force. Lawetę działa, na której znajduje się trumna, ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, za lawetą idzie zaś kolejnych 40, mających za zadanie hamować.

Bezpośrednio za nimi idzie czwórka dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.

11:50
Posłuchaj
00:53 Szymczakowska IAR.mp3 W opactwie westminsterskim rozpoczyna się pogrzeb królowej Elżbiety II. Królowa zmarła 8 września w wieku 96 lat. Była najdłużej panującą brytyjską monarchinią. W maju obchodziła 70-lecie panowania na tronie. Dla Polskiego Radia Martyna Szymczakowska (IAR)
11:47

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II ruszyła z Westminster Hall, gdzie była przez ostatnie dni wystawiona dla oddających królowej cześć mieszkańców Londynu.

Trumna zostanie procesyjnie odprowadzona do opactwa westminsterskiego. W procesji, za trumną, będzie szedł król Karol III wraz z członkami rodziny królewskiej, w tym rodzeństwem i synami: następcą tronu księciem Williamem i jego bratem, księciem Harrym.

W Londynie biją dzwony.

11:37

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II jest przenoszona z katafalku w Westminster Hall, gdzie znajdowała się od środowego popołudnia, na lawetę działa, na której zostanie przewieziona do opactwa westminsterskiego.

Ważąca 2,5 tony czterokołowa laweta została wykonana w 1896 r. na zlecenie królowej Wiktorii do użycia podczas jej własnego pogrzebu. Oprócz pogrzebu królowej Wiktorii w 1901 r. była później używana w czasie pogrzebów kolejnych monarchów - Edwarda VII w 1910 r., Jerzego V w 1936 r., Jerzego VI w 1952 r. - oraz byłego premiera Winstona Churchilla w 1965 r. i admirała Royal Navy, hrabiego Mountbattena w 1979 r.

11:36

W dniu pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II na ulicach Londynu, w pobliżu alei The Mall i Pałacu Buckingham, wiele tysięcy ludzi idzie w kierunku Hyde Parku, choć wielu z nich nie ma pojęcia, czy uda im się tam dotrzeć i uczestniczyć w ceremonii żałobnej.

Przy stacji metra Picadilly Circus widać wielki czarny telebim w hołdzie królowej – podobnie jak na dziesiątkach elektronicznych ekranów w metrze, gdzie na co dzień wyświetlane są reklamy. Dalej przy ulicy Pall Mall w pobliżu pomnika upamiętniającego zwycięstwo koalicji z udziałem Wielkiej Brytanii nad Rosją w wojnie krymskiej w połowie XIX wieku wchodzi się w rzekę ludzi.

11:33

W opactwie westminsterskim w Londynie gromadzą się goście, którzy wezmą udział w nabożeństwie pogrzebowym królowej Elżbiety II. W świątyni są już niektórzy członkowie rodziny królewskiej, a także prezydenci Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz Francji Emmanuel Macron.

W uroczystościach udział wezmą również prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i europejscy monarchowie. W pogrzebie królowej Elżbiety II weźmie udział około 2 tysięcy zagranicznych gości. Zaproszenia zostały wysłane do głów państw, z którymi Wielka Brytania utrzymuje stosunki dyplomatyczne.

11:32

Pogrzeb królowej Elżbiety II to także ogromne wyzwanie pod względem bezpieczeństwa. Służby zabezpieczają każde miejsce, w którym gromadzą się ludzie, chcący oddać hołd zmarłej władczyni.

Służby zabezpieczające miejsca, w których gromadzą się ludzie chcący oddać hołd królowej. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN Służby zabezpieczające miejsca, w których gromadzą się ludzie chcący oddać hołd królowej. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
11:24
Posłuchaj
00:41 Fedusio IAR 3.mp3 To ostatnie chwile przed rozpoczęciem nabożeństwa pogrzebowego królowej Elżbiety II w Londynie. Uroczystości zaplanowano w opactwie westminsterskim w centrum miasta. Obserwować będą je osoby z całego świata, które przybyły do miasta specjalnie, by ostatni raz pożegnać monarchinię. Relacja Michała Fedusio (IAR)
11:24
Posłuchaj
00:49 Dąbrowski IAR 2.mp3 Uroczystości pożegnania królowej Elżbiety II zaczynają się w Londynie, ale kończą - w podlondyńskim Windsorze. Przygotowania trwają od kilku dni. W miasteczku jest nasz wysłannik - Adam Dąbrowski (IAR)
11:17

Do opactwa westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe, dotarł prezydent USA Joe Biden.

11:16

Rada miejska Londynu poinformowała na Twitterze, że wszystkie miejsca w mieście, w których można obserwować uroczystości pogrzebowe, są już przepełnione.

11:15

W londyńskim Green Parku, gdzie ludzie dotychczas składali kwiaty w hołdzie zmarłej królowej Elżbiecie II, w ostatnich dniach było bardzo tłoczno. W poniedziałek przed uroczystościami pogrzebowymi brytyjskiej monarchini park jest przepełniony i policja nikogo już nie wpuszcza.

11:15

Aktywiści z grupy "Republika", którzy prowadzą kampanię na rzecz zniesienia monarchii, zapowiedzieli, że nie planują akcji protestu w czasie poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Szef "Republiki" Graham Smith zapowiedział, że organizacja skupi się na przygotowaniu protestów wokół koronacji nowego króla Karola III, której data nie jest jeszcze znana.

11:13

Transmisję z poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych brytyjskiej królowej Elżbiety II można będzie obejrzeć w wielu miejscach publicznych w całym Zjednoczonym Królestwie.

Pogrzeb pokaże sieć kin Vue, Curzon oraz Arc. "To bezpłatne wydarzenie, ale wstępna rezerwacja miejsca jest niezbędna. Podczas transmisji pogrzebu nie będą odbywały się żadne inne pokazy" – napisała sieć kin Arc na Twitterze.

Wielkie ekrany będą ustawione też na placach, w parkach i świątyniach.

Zobacz także

Zobacz także