more_horiz
Wiadomości

Zakończono ekshumację w lesie pod Iziumem. W sumie znaleziono 447 ciał [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:44
Zakończono ekshumację skupiska pochówków w wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Iziumie w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko. Ekshumowano łącznie 447 ciał, są wśród nich zwłoki dzieci. Prace trwały przez tydzień bez przerwy. Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podkreślił, że na większości ciał są ślady śmierci nienaturalnej, na 30 zwłokach są ślady tortur. Zapraszamy do zapoznania się z zapisem relacji z 212. dnia inwazji Rosji na Ukrainę.
O odnalezieniu w lesie pod Iziumem co najmniej 445 grobów ofiar rosyjskiej okupacji poinformowały ukraińskie władze po wyzwoleniu miasta. Niektóre groby, jak podawano, były podpisane, większość była tylko ponumerowana.
O odnalezieniu w lesie pod Iziumem co najmniej 445 grobów ofiar rosyjskiej okupacji poinformowały ukraińskie władze po wyzwoleniu miasta. Niektóre groby, jak podawano, były podpisane, większość była tylko ponumerowana.Foto: Facebook.com/iklymenko.fb

***

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:


22:48
22:39
22:27

W okupowanym Mariupolu rosyjskie władze zmuszają do udziału w "referendum" w sprawie przystąpienia do Rosji. Do domów przychodzą "komisje" składające się z dwóch osób z urną i kartami do głosowania oraz dwóch z bronią. Poinformował o tym doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Według niego, lokale wyborcze w mieście "znajdują się w sklepach i kawiarniach".

22:20

Jeśli Rosja posunie się dalej w anektowaniu Ukrainy, to USA i ich sojusznicy są przygotowani do nałożenia kolejnych ograniczeń ekonomicznych na Moskwę - ogłosiła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Rosyjscy okupanci prowadzą pseudoreferenda w sprawie przyłączenia zajmowanych przez siebie terenów Ukrainy do Rosji.

21:55

"Węgry nadal będą wydawać Rosjanom wizy Schengen. Poinformowały o tym rosyjskie media państwowe, powołując się na Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju" - przekazała Nexta.

21:33

Władze Ukrainy podjęły decyzję o pozbawieniu akredytacji ambasadora Iranu i zmniejszeniu irańskiego personelu dyplomatycznego w Kijowie w odpowiedzi na dostarczanie przez Iran broni dla Rosji - oświadczyło wieczorem ukraińskie MSZ.

"Stronę irańską poinformowano, że dostarczanie irańskiej broni Rosji w celu jej dalszego wykorzystania przez rosyjskie wojsko przeciwko ukraińskim cywilom i siłom obrony jest bezpośrednio sprzeczne z publicznie zadeklarowanym przez władze Iranu stanowiskiem neutralności, poszanowania dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy na stronie internetowej MSZ w Kijowie.

Jak dodano, dostarczanie Rosji broni, wykorzystywanej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie, jest "nieprzyjacielskim aktem, który zadaje poważny cios stosunkom Ukrainy i Iranu". 

21:25

Resort spraw wewnętrznych pracuje nad projektem ustawy przewidującej cofnięcie licencji oraz konfiskatę broni, zamieszkującym Estonię, obywatelom Rosji - poinformował publiczny nadawca ERR.

Czytaj więcej:

21:07

20:56

Zakończono ekshumację skupiska pochówków w wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Iziumie w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko. Ekshumowano łącznie 447 ciał, są wśród nich zwłoki dzieci.

20:41

W deokupowanej miejscowości Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy znaleziono masowy grób, w którym Rosjanie chowali swoje ofiary - poinformował główny komendant policji Ukrainy Ihor Kłymenko.

20:34

Rosjanie, którzy nie chcą walczyć na Ukrainie i przyjadą do Holandii na pewno nie zostaną odesłani - zapewnił sekretarz stanu ds. azylu Eric van der Burg. "Wiemy, że będą tam ścigani" - mówił minister, zacytowany przez Holenderską Agencję Prasową (ANP).

Już pod koniec czerwca Van der Burg zdecydował, że rosyjscy poborowi, którzy odmawiają walki na Ukrainie, mogą pozostać w Holandii co najmniej do końca 2022 roku. Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację, która ma rozpocząć się jeszcze tego dnia i objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie.

20:25
20:24

Ekspert partii FDP ds. polityki zagranicznej Alexander Graf Lambsdorff ostrzegł, by nie przeceniać protestów w Rosji przeciwko częściowej mobilizacji.

- Demonstracje budzą szacunek, "ale nie nadają się do tego, by wstrząsnąć systemem Putina" - powiedział polityk w wywiadzie dla gazety "Augsburger Allgemeine".

20:17

Nigdy nie uznamy wyników rosyjskich tzw. referendów na Ukrainie - zapowiedzieli przywódcy krajów grupy G7 we wspólnym oświadczeniu.

20:09

Około 20 tys. rosyjskich żołnierzy na zachodnim brzegu Dniepru w okolicach położonego na południu Ukrainy Chersonia może zostać otoczonych i zniszczonych przez siły ukraińskie, jeżeli rosyjscy dowódcy nie zarządzą odwrotu - napisano na łamach dziennika "The National", opierając się na źródłach w zachodnich rządach.

19:54

Około stu osób demonstrowało w Brukseli przed Belgijską Operą Narodową przeciwko repertuarowi obejmującemu rosyjskich kompozytorów. Władze La Monnaie uznały, że w nowym sezonie nacisk położą na rosyjskie tytuły i rosyjskich artystów. Podkreślają wprawdzie, że są przeciwko wojnie, ale mówią, że rosyjska kultura jest częścią europejskiego dziedzictwa.

O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka:

Posłuchaj
00:42 11956977_1.mp3 Bruksela: protest przed Operą Narodową przeciwko repertuarowi obejmującemu rosyjskich kompozytorów. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
19:51

Delegacja Ukrainy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku przedstawiła charytatywną Fundację Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Żeleńskiej

Ukraińska Pierwsza Dama odbyła serię spotkań z Pierwszymi Damami krajów partnerskich i przedstawicielami biznesu w celu pozyskania pomocy dla osób dotkniętych militarną agresją Rosji. Fundacja skupi się na trzech obszarach: medycynie, edukacji i pomocy humanitarnej. Kraje partnerskie wyraziły chęć inwestowania w odbudowę kapitału ludzkiego na Ukrainie, wspierania nie tylko odbudowy ukraińskiej infrastruktury, ale także pomocy w fizycznej i psychologicznej dla ukraińskich żołnierzy i cywilów, w tym matek i dzieci dotkniętych wojną.

19:42

W Paryżu zainaugurowano wczoraj wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny", na której prezentowane są rysunki polskich dzieci z 1946 roku oraz współczesne prace ukraińskich dzieci związane z tematyką wojny.

Podczas wernisażu odbyła się konferencja z udziałem mieszkającego w Paryżu weterana Armii Krajowej i uczestnika powstania warszawskiego Jerzego Szumańskiego. W rozmowie z Polskim Radiem Jerzy Szumański powiedział, że wystawa wzbudza w nim emocje oraz wzruszenie.

Posłuchaj
00:35 11956309_2.mp3 Weteran Armii Krajowej o wystawie "Mamo ja nie chcę wojny" w Paryżu (IAR) 

19:34
19:27

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe armii ukraińskiej Natalia Humeniuk poinformowała, że rosyjska armia zaatakowała Odessę za pomocą dronów kamikadze produkcji irańskiej. Humeniuk powiedziała, że Ukraińskie Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły jeden samolot bezzałogowy Shahid-136.

19:26

Niemcy odsyłają migrantów bez przeprowadzenia procedury azylowej - pisze berlińska gazeta "Die Tageszeitung". Dziennikarze powołują się na ustalenia niemieckiej partii opozycyjnej Die Linke.

Dziennik "Die Tageszeitung" skarży się, że odsyłanie migrantów na granicy z Polską stało się "powszechnie stosowaną przez Niemcy praktyką". "Od stycznia do lipca niemieccy funkcjonariusze odesłali z powrotem do Polski 46 osób, oczywiście bez wszczęcia postępowania azylowego" - czytamy.

19:18

Białoruś odwołuje swojego ambasadora z Estonii - podało Radio Swaboda, powołując się na komunikat ministerstwa spraw zagranicznych Białorusi.
Przyczyną decyzji była postawa Estonii, która aktywnie popiera sankcje międzynarodowe przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki i oskarża Białoruś o udział w agresji rosyjskiej na Ukrainie.

19:11

Każdego dnia ginie ok. 50 ukraińskich żołnierzy, ale straty Rosjan są pięć razy większe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla francuskich mediów. Mówił w nim też m.in., że był "zszokowany" brakiem wsparcia ze strony Izraela, od którego Ukraina nic nie otrzymała.

19:01
18:44

Rosja deportowała z Ukrainy między 900 tys. a 1,6 mln ludzi - poinformowała Michele Taylor, amerykańska ambasador przy oenzetowskiej Radzie Praw Człowieka (UNHRC).

Ambasador zaapelowała o zbadanie napływających dowodów dotyczących rosyjskich działań filtracyjnych, przymusowych deportacji i zniknięć Ukraińców.

18:35

W całej federacji Rosyjskiej trwa mobilizacja.

18:28

Z powodu wojny na Ukrainie działające na terenie Hiszpanii banki blokują Hiszpanom, którzy niegdyś żyli w ZSRR, transfery pensji, napływających z Rosji, wśród których są emerytury i renty.

Według ustaleń dziennika "El Mundo" brak możliwości odbioru wypłat z Rosji to konsekwencja sankcji Unii Europejskiej, które wprowadzone zostały na ten kraj po jego agresji militarnej na Ukrainę.

18:19
18:07

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, którym mianował Ołeksija Makejewa nowym ambasadorem w Niemczech - podano w portalu Ukraińska Prawda.

Makejew jest przedstawicielem MSZ Ukrainy do spraw polityki sankcyjnej i członkiem międzynarodowej grupy eksperckiej pod kierownictwem szefa biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka i byłego ambasadora USA w Rosji Michaela McFaula. Pełni służbę w dyplomacji od 1996 roku, pracował m.in. w Berlinie i Bernie.

Dotychczasowy ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk, który zasłynął bardzo krytycznymi uwagami pod adresem rządu RFN po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, został zwolniony przez prezydenta Zełenskiego w lipcu. Melnyk był ambasadorem Ukrainy w Niemczech od 2014 roku.

18:01

Na terenach obwodu kijowskiego Ukrainy wyzwolonych od okupacji rosyjskiej wspólnoty prawosławne wychodzą spod władzy patriarchatu moskiewskiego - podano w "kanale 5." telewizji ukraińskiej.

Struktury cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego bronią budynków cerkwi, nie wpuszczają tam członków ukraińskiej cerkwi prawosławnej. Taka sytuacja zaistniała we wsi Zazymje.

17:47

80 proc. wezwań do mobilizacji na okupowanym Krymie trafiło do Tatarów krymskich. W miejscach zwartego zamieszkania Tatarów Krymskich na Krymie wezwania wręczane są bezpośrednio do rąk adresatów.

Są przypadki mobilizacji w miejscach pracy. W miejscowości Zuja wezwania otrzymało kilku mężczyzn nauczycieli, w Bachczysaraju - pracownicy służby zdrowia. Często, po doręczeniu wezwania, osoba była siłą umieszczana w autobusie, a następnie dostarczana na teren komendy wojskowej. Wiek wcielanych do służby to 18-50 lat, bez względu na stan zdrowia.

17:36

Lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy dokonało siedmiu uderzeń na sprzęt obrony przeciwlotniczej i rejony koncentracji sił rosyjskich na południu. Trwa też ostrzał w celu powstrzymania działań Rosjan na moście Kachowskim. W obwodzie chersońskim ukraińska artyleria zaatakowała rosyjskie punkty dowodzenia - poinformował rzecznik dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.

Posłuchaj
00:13 11956766_1.mp3 Nazarow: wykonano 99 zadań ogniowych, w tym zniszczono dwa punkty dowodzenia wroga w rejonie Geniczeskim i Kachowskim. Zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi rosyjskich okupantów pozostaje aktualne na całym terytorium Ukrainy (IAR) 
17:17
17:08

- Gdybym mógł zapisałbym się do ukraińskiej armii - powiedział francuski aktor Alain Delon podczas rozmowy poprzez wideołącze z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Dyskusję nagrała i wyemitowała francuska stacja TV5 Monde. Alain Delon jest jedną z postaci publicznych we Francji najbardziej zaangażowanych we wsparcie dla Ukrainy. O szczegółach nasz korespondent Stefan Foltzer:

Posłuchaj
00:57 11956728_1.mp3 Z Paryża korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer (IAR) 
16:55
16:48

"W okupowanej przez siły rosyjskie Snihuriwce w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, mieszkańcy wyszli na protest przeciwko pseudoreferendum w sprawie »przyłączenia« regionu do Rosji" - podano na łamach portalu "Ukraińska Prawda".

16:39
16:35
16:34

Mimo publicznych deklaracji estońskich i łotewskich władz o niewpuszczaniu Rosjan do kraju, prywatni przewoźnicy z tych państw organizują zbiorowe transporty dla przybywających do Finlandii podróżnych z RosjiJak podano w piątkowym wydaniu fińskiego "Iltalehti", Rosjanie przewożeni są do Finlandii również bezpośrednio z Sankt Petersburga.

"Autobusy są pełne, a ceny biletów w ciągu paru tygodni wzrosły o ponad 100 proc." - podkreślono na łamach dziennika. Obecnie na fińskich przejściach granicznych liczba przybywających Rosjan podwoiła się.

W czwartek, według danych oddziału Straży Granicznej Południowo-Wschodniej Finlandii, było ich blisko 6,5 tys. (tydzień temu niespełna 3 tys.); w środę zaś o kilkaset mniej. Największego ruchu strażnicy spodziewają się w weekend. Dziennie średnio też ok. 3 tys. Rosjan wyjeżdża z Finlandii.

16:23

Na łamach Deutsche Welle podano, że "Niemcy wyrazili gotowość przyjmować Rosjan uciekających od wcielenia do armii".

- Unikanie mobilizacji jest ważkim powodem dla stanowczego rozpatrzenia wniosku o azyl polityczny w Niemczech - powiedział rzecznik prasowy kanclerza Olafa Scholza. Dezerterzy z armii rosyjskiej także będą przyjmowani w Niemczech. Jednak Rosjanie nie mogą liczyć na otrzymanie wiz humanitarnych.

16:06

Rosjanie prowadzą na okupowanych terytoriach "referendum" w sprawie zajętych przez siebie ukraińskich ziem do Federacji Rosyjskiej. Zmuszają miejscową ludność do uczestniczenia w nielegalnym głosowaniu. Ukraińskie władze nie uznają tej inicjatywy Moskwy i zapowiadają wyzwolenie okupowanych obwodów. Tymczasem Kreml zapowiada, że anektuje te ziemie.

O szczegółach korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko:

Posłuchaj
00:50 11956497_1.mp3 Ukraina: okupacyjne władze zmuszają do udziału w pseudoreferendum. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
14:03

"Parlamentarzyści opozycyjnej Unii (CDU i CSU) próbowali przekonać koalicję rządową do dostarczenia czołgów na Ukrainę. Jednak posłowie SPD, Zielonych i FDP wspólnie odrzucili w Bundestagu tę propozycję" - podano w portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

22 września CDU i CSU przekonywały w Bundestagu koalicję SPD, Zielonych i FDP o konieczności dostarczenia Ukrainie czołgów. Po blisko godzinnej debacie posłowie koalicji wraz z Lewicą odrzucili wniosek w głosowaniu

14:02

Władze stolicy Niderlandów przekażą kilka tysięcy używanych rowerów na Ukrainę - poinformowano na łamach portalu NOS. Jednoślady mają być podarowane ukraińskiemu personelowi medycznemu i wolontariuszom.

14:02

Organy egzekucyjne w Finlandii zamroziły aktywa rosyjskiego koncernu Yandex, znanego z popularnej wyszukiwarki internetowej oraz usług taksówkarskich Yango. Zajęto także część majątku braci Rotenbergów prowadzących w Finlandii interesy na rynku nieruchomości - napisali autorzy artykułu opublikowanego w dzienniku "Helsingin Sanomat".

"Komornicy podjęli działania wobec Yandexu" - napisali redaktorzy "HS". Oceniono, że "ponieważ na liście unijnych sankcji jest wpisany Arkady Wołoż, czyli założyciel i właściciel koncernu technologicznego, zajmującego się również przewozami taksówkowymi Yango oraz mający w Finlandii także centrum przetwarzania danych (ok. 60 km od Helsinek) - wiosną Yandex zmienił w Finlandii nazwę na Global DC".

Z kolei bracia Borys i Arkady Rotenberg powiązani są m.in. z helsińską areną sportowo-widowiskową, (znaną dotychczas jako "Hartwall - Arena"; jej nazwa została zmieniona po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę) oraz z luksusowym centrum hotelowo-kongresowym (Langvik) pod Helsinkami. Oficjalnie akty własności są wypisane na syna Borysa Rotenberga - Romana, który nie jest objęty sankcjami UE. Ostatnie decyzje dotyczące zajęcia odpowiednich aktywów fińscy urzędnicy podjęli na przełomie sierpnia i września - podano w "HS".

14:01

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow powiedział, że część więźniów, uwolnionych w ramach wymiany 21 września,  znajduje się obecnie w szpitalu w Czernihowie, lub w placówkach medycznych w obwodzie czernihowskim.

Większość zwolnionych wymaga leczenia, a wszyscy potrzebują pomocy psychologicznej.

Jak przyznał, uwolnieni są w różnym stanie. Część z nich jest np. chronicznie niedożywionych, ale spory jest odsetek takich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zostali poddani bardzo okrutnym torturom.

13:43

Rosyjska armia masowo mobilizuje pracowników lotnictwa cywilnego. Według rosyjskiej prasy, na którą powołał się portal Meduza, pracownicy co najmniej pięciu linii lotniczych, w tym największej - Aerofłotu, oraz ponad 10 lotnisk otrzymali już powołania do wojska. Duża część pilotów ma za sobą służbę wojskową, co powoduje, że są w pierwszej grupie do mobilizacji i wysłania na front. Zgodnie z informacjami rosyjskich mediów do wojska może trafić nawet 80 procent pracowników cywilnego lotnictwa - prócz pilotów także obsługa techniczna i kontrolerzy lotów. Według źródeł w Aerofłocie powołania otrzyma ponad 50 procent jego pracowników.

13:22

Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział, że nie wie, czy Władimir Putin kontaktował się już z Wiktorem Medwedczukiem, którego przekazano Rosji w ramach wymiany jeńców 21 września.

Za Medewdczuka Ukraina otrzymała 215 ukraińskich żołnierzy, w tym część obrońcow Azowstalu i Mariupola.

Pieskow twierdził też, że nie wie, gdzie znajduje się Medwedczuk.

13:04

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w piątek, że ustaliła nazwiska ok. 1500 osób zaangażowanych w pseudoreferendum na okupowanych obszarach obwodu zaporoskiego na południu kraju. Są to głównie funkcjonariusze resortów siłowych Rosji.

Rzecznik SBU Artem Dechtiarenko powiedział, że ustalono nazwiska ponad 1000 osób, które mają ochraniać pseudoreferendum. Są to funkcjonariusze rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii), ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, a także wojskowi i pracownicy prywatnych firm ochroniarskich podlegających służbom specjalnym Rosji.

13:02

Po mobilizacji w Rosji politycy z rządzącej koalicji i opozycji opowiedzieli się za ułatwieniem przyjmowania w Niemczech Rosjan, którzy odmawiają pójścia do wojska. 

"Błędne podejście! Sorry. Młodzi Rosjanie, którzy nie chcą iść na wojnę, muszą wreszcie obalić Putina i jego rasistowski reżim, zamiast uciekać i cieszyć się z dolce vita na Zachodzie. To nie zadziała" - napisał ustępujący ambasador Ukrainy Andrij Melnyk na Twitterze. 

- Niemcy są gotowe na przyjęcie dezerterów z armii rosyjskiej "zagrożonych poważnymi represjami" - powiedziała niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jak stwierdziła, "kto odważnie sprzeciwia się Putinowi i tym samym naraża się na wielkie niebezpieczeństwo, może ubiegać się o azyl polityczny w Niemczech".

13:01

Przewodniczący komisji śledczej ONZ ds. Ukrainy potwierdził popełnienie w tym kraju zbrodni wojennych - poinformowano w agencji Reutera.

13:01

Rząd koalicyjnych partii Fidesz i KDNP (Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej) chce przeprowadzić narodowe konsultacje w sprawie unijnych sankcji nałożonych na Rosję w związku z wojną na Ukrainie.

Poinformował o tym w czwartek przewodniczący klubu parlamentarnego Fideszu Mate Kocsis podczas wyjazdowego posiedzenia tej partii i KDNP w Balatonalmadi w zachodniej części Węgier.

13:00

Na skutek ogłoszonej przez Putina mobilizacji tworzą się długie kolejki na przejściach granicznych z Gruzją; na jednym z przejść sznur aut ciągnie się na ponad 6 km - poinformowano w rosyjskiej sekcji BBC.

12:23

Bułgarzy uważają wysokie ceny za bardziej namacalne niebezpieczeństwo niż wojna na Ukrainie - wynika z badania opinii publicznej, o którym pisze portal Euroactiv, a które przytacza i interpretuje portal "Ukraińska Prawda". Chodzi o sondaż Gallup International.

Około 87,9% respondentów odpowiedziało, że istnieje realne niebezpieczeństwo zbyt dużych podwyżek cen w Bułgarii. Druga w kolejności jest obawa, że zabraknie gazu (78,3%). 77,9% uważa, iż ​​istnieje realne niebezpieczeństwo, że kraj dotknie niestabilność polityczna. Dalej na liście jest niepokój związany z potencjalną "nową falą migrantów" (72,3%) i "deficytem energii elektrycznej", tego ostatniego obawia się 69,4% respondentów.

56,3% uważa, że ​​istnieje niebezpieczeństwo zaostrzenia się działań wojennych na Ukrainie.

12:19

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie domagają się między innymi objęcia restrykcjami importu LPG i współpracy w energetyce nuklearnej, a także odcięcia kolejnych rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, przede wszystkim Gazprombanku, który wymusza na unijnych firmach zapłatę w rublach za surowiec.

Według tej grupy Unia powinna także zakazać importu diamentów z Rosji i papierosów, a także objąć sankcjami oprogramowanie komputerowe i usługi informatyczne oraz w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Polska, Irlandia i kraje bałtyckie proponują również wpisanie kolejnych osób na czarną listę, co spowoduje zakaz wjazdu do Unii i zablokowanie majątków w Europie. Rozszerzenie czarnej listy jest także wśród propozycji Komisji, ale kluczowym postulatem są pułapy cenowe na ropę z Rosji.

12:18

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Ta grupa przekazała Komisji Europejskiej własne propozycje do tworzonego pakietu restrykcji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak informowała rano Beata Płomecka, Komisja rozpoczyna dziś konsultacje w sprawie kolejnych sankcji i będzie je kontynuować przez weekend. Na podstawie tych rozmów Komisja w przyszłym tygodniu opublikuje najnowszy pakiet.

11:43

W rejonie Swatowa w wyniku ostrzału ranny został dowódca 144. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych 20. Armii Ogólnowojskowej - rosyjski generał dywizji Oleg Cokow - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zaznaczono, że do ewakuowania Rosjanina doszło 20 września.

11:38

Wielu więźniów ukraińskich zwolnionych w ramach wymiany jeńców 21 września zostało poddanych bardzo okrutnym torturom.

Poinformował o tym szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

11:30

Mer Melitopola Iwan Fiodorow ostrzegł także mężczyzn z okupowanych regionów Ukrainy, że Rosjanie chcą siłą werbować ich do armii, by wykorzystać ich jako mięso armatnie. 

11:23

Mer Melitopola Iwan Fiorodow przekazał, że do okupowanego Melitopola Rosjanie przysłali specjalny autobus z Krymu, by urządzić "pokazówkę" podczas fałszowanego pseudoreferendum.

10:43

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył w programie miejscowego kanału telewizyjnego "Groznyj", że w Czeczenii mobilizacji nie będzie. Powiadomiło o tym Radio Swoboda Kaukaz Realii.

Ramzan Kadyrow powiedział, że w wojnie na Ukrainie już wzięło udział 20 tysięcy Czeczenów i republika już "przekroczyła plan o 254 procent".

Zagroził, że każdy, kto będzie protestował przeciwko wojnie, zostanie wysłany na front. Według jego słów, tak było z mężczyznami z rodziny 40 kobiet, które protestowały w Groznym.

10:42

Kreml robi wszystko, by winę za porażki na Ukrainie odsunąć od Putina i zrzucić ją na rosyjską armię - ocenił wysoki rangą urzędnik NATO, cytowany przez CNN. Amerykańska stacja, powołując się na zachodnie źródła wywiadowcze, zwróciła tymczasem uwagę, że to właśnie rosyjski prezydent osobiście odpowiada za działania podejmowane przez rosyjską armię na Ukrainie.

"Rosyjski prezydent osobiście wydaje polecenia generałom na polu walki. Wskazuje to na niezwykle niekonwencjonalne podejście do zarządzania w nowoczesnej armii i wyjaśnia przyczyny niefunkcjonowania struktury dowodzenia wojsk rosyjskich" - podała w czwartek CNN, powołując się na źródła bliskie wywiadom USA i innych państw zachodnich.

10:32

W kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i Węgier Péter Szijjártó. Szef węgierskiej dyplomacji jest jedynym przedstawicielem kraju Unii Europejskiej, który spotkał się z Ławrowem w Stanach Zjednoczonych.

Peter Szijjártó spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznym już po przemówieniu Ławrowa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rozmowy odbywały się w rosyjskim przedstawicielstwie i jak zauważyła węgierska prasa, na ścianie wisiał portret rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.

- Oczywiście możliwe jest, że teraz w kraju przedstawiciele opozycji, komentatorzy czy dziennikarze opozycyjni będą pytać, dlaczego spotkałem się z Siergiejem Ławrowem, ale myślę, że pokoju nie da się osiągnąć bez dialogu. Jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do negocjacji pokojowych, to świat poniesie jeszcze poważniejsze konsekwencje - powiedział po spotkaniu węgierski minister.

10:28

Niezależny kanał Możem Objasnit podał, że mobilizacja w Rosji przebiega chaotycznie i bez planu, jest masowa; władze wysyłają karty mobilizacyjne nieżyjącym, a zmobilizowanych siłą odcinają od świata zewnętrznego i pozbawiają kontaktu z bliskimi.

W Jakucji na rosyjskim Dalekim Wschodzie mężczyźni, którym masowo rozesłano wezwanie do stawiennictwa, już w czwartek zostali wsadzeni do wojskowych autobusów i wywiezieni w nieznanym kierunku - podał Możem Objasnit, zamieszczając film z pożegnania zmobilizowanych z bliskimi i moment wsiadania do pojazdów.

Według kanału w Republice Buriacji wezwania rozsyłane są do wszystkich bez wyjątku. W szkole odwoływane są zajęcia, organizowane są łapanki, pojawiają się doniesienia, że mężczyźni "wyciągani są z własnych łóżek". Możem Objasnit przytacza wypowiedź Aleksandry Garmażałowej, dyrektorki fundacji Wolna Buriacja: "W Buriacji mobilizują wszystkich, pracowników budżetowych i tych, którzy pracują w biznesie. (…) Ludzie pytają, jak uniknąć wysłania na wojnę. Nowe zapytania napływają praktycznie w każdej sekundzie. Jest wiele zapytań, jak wyjechać do Mongolii (…) To jedna z najstraszniejszych nocy w historii naszej republiki".

Wolna Buriacja podaje również, że wezwania wysyłane są do osób od lat już nieżyjących. W miasteczku Ocha na Sachalinie 100 zmobilizowanych mężczyzn w wieku od 21 do 52 lat zamknięto w hotelu robotniczym i zabrano im telefon

10:09

W okupowanych przez Rosjan obwodach Ukrainy nie odbywa się działanie prawne określane jako referendum, lecz propagandowe show, mające uzasadnić mobilizację wojenną w Rosji - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

10:09

Sejm Litwy zakazał transmisji rosyjskich i białoruskich programów radiowych i telewizyjnych. Zakaz ma obowiązywać do 16 października 2024 roku. Decyzja została podjęta w trybie pilnym zdecydowaną większością głosów.

Za stosowną poprawką do ustawy w czwartek opowiedziało się 113 posłów w 141-osobowym parlamencie, nikt nie głosował przeciwko, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

- Dziś nie może być żadnych wątpliwości co do tego, że powinniśmy chronić naszą przestrzeń informacyjną - wskazał przewodniczący parlamentarnej komisji kultury, poseł Vytautas Juozapaitis, inicjator przyjęcia poprawek.

Konieczność uchwalenia czasowego zakazu transmisji rosyjskich i białoruskich programów wynikła z faktu, że przed tygodniem wygasła obowiązująca dotychczas uchwała o stanie wyjątkowym w kraju, która przywidywała m.in. zakaz rozpowszechniania programów zawierających dezinformację.

Obecnie stan wyjątkowy obowiązuje tylko w pasach przygranicznych na granicy z Rosją i Białorusią.

10:03

Wiceszef frakcji CDU/CSU Thorsten Frei podkreślił, że odmowa wysłania Ukrainie czołgów Leopard i wozów bojowych Marder jest "skrajnie nieodpowiedzialna".

- Putin ogłasza częściową mobilizację, a nasz rząd dalej zwleka. Każda błędna decyzja powoduje kolejne ofiary, musimy się zdobyć na zdecydowane kroki - i to teraz! - zażądał.

Koalicja rządowa sprzeciwiała się dotąd zwiększeniu dostaw ciężkiego sprzętu na Ukrainę, uzasadniając to brakiem porozumienia z zachodnimi państwami i ograniczonymi zapasami Bundeswehry. Linii Olafa Scholza sprzeciwiają się jedynie współrządzący liberałowie. Dotąd Niemcy przekazały Ukrainie 10 samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, 30 czołgów przeciwlotniczych Gepard oraz 3 wyrzutnie rakietowe typu Mars II.

10:03

Niemieccy chadecy wezwali rząd Olafa Scholza do przekazania władzom w Kijowie więcej ciężkiego uzbrojenia. Liderzy partii opozycyjnej CDU zaznaczyli, że wojna na Ukrainie weszła w nową fazę i wymaga spójnych działań na poziomie wspólnotowym.

Zdaniem polityków chadecji, obietnice kanclerza Olafa Scholza od miesięcy nie wychodzą z "fazy prac studyjnych". "Polityka rządu sprawia, że codziennie pojawiają się nowe, zagrażające całej zachodniej wspólnocie rysy. Niemcy powinny je przezwyciężać, a nie pogłębiać" - oburzył się poseł CDU Johann Wadephul.

09:49

Rosjanie nie wyjdą na ulice, to naród zastraszony i długo indoktrynowany - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Paweł Bejda (PSL).

09:06

09:05

09:05

Przez wiele tygodni w Bobrownikach utrzymywały się - sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania - kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później - wprowadzony w połowie kwietnia br. - zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych po agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Ruch przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja ruch się zwiększył, czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się długie kolejki, które utrzymywały się przez ponad dwa miesiące. Ruch ponownie zaczął maleć pod koniec lipca; zdarzały się dni, kiedy odprawy odbywały się na bieżąco. Od września kolejka zaczęła rosnąć. 

09:04

Do 17 godzin wzrósł w piątek rano czas oczekiwania na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - poinformowała podlaska KAS. To najdłuższa kolejka od początku tygodnia.

Dłuższe kolejki do przejścia w Bobrownikach utrzymują się od dwóch tygodni, a czas oczekiwania na odprawę wynosi kilkanaście godzin; w ostatni weekend przekroczył dobę.

W piątek rano kierowcy czekają na odprawę do 17 godzin, a w kolejce stoi 300 tirów - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. W trakcie ostatniej, 12-godzinnej zmiany na Białoruś wyjechało 99 ciężarówek.

Od ponad 10 miesięcy Bobrowniki to jedyne w Podlaskiem drogowe przejście graniczne obsługujące ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r. z powodu kryzysu migracyjnego zawieszono odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono.

09:03

Siedem osób zginęło w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy na skutek ostrzałów dokonanych przez wojska rosyjskie; rannych zostało 17 osób - poinformował w piątek szef szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

"22 września Rosjanie zabili siedmiu cywilów, mieszkańców Donbasu" - napisał Kyryłenko w serwisie Telegram. Poinformował, że trzy z tych osób zginęły w Bachmucie, dwie w Torecku i po jednej w miejscowościach Czasiw Jar i Kliszczywka.

Kyryłenko poinformował też o zbombardowaniu przez siły rosyjskie 9-kondygnacyjnego domu mieszkalnego w Torecku. Ostrzał nastąpił w czwartek wieczorem. Zrujnowane są górne piętra. Nie ma ofiar śmiertelnych, bo z budynku ewakuowała się wcześniej większość mieszkańców i z 53 mieszkań ponad 40 było pustych.

09:03

Ukraina wywiera presję na terytoria, które Rosja uważa za kluczowe dla swoich celów wojennych, jednak sytuacja na polu walki pozostaje złożona - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

09:02

Europosłanka Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości zauważyła, że Unia powinna objąć Rosję kolejnymi sankcjami. Była minister edukacji narodowej powiedziała w Polskim Radiu 24, że reakcja Brukseli na ogłoszenie w Rosji częściowej mobilizacji powinna być zdecydowana. Dodał, że Polska i kraje bałtyckie chcą zaproponować kolejne sankcje wobec Rosjan i rosyjskich firm.

07:58

- Niemcy blokują wypłatę ostatnich 3 mld euro z liczącego 9 mld euro unijnego pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy przekazało unijne źródło dyplomatyczne. W Brukseli trwają próby znalezienia kompromisu w tej kwestii.

Pierwszy miliard euro został wypłacony Ukrainie na początku sierpnia. We wrześniu kraje UE doszły do porozumienia w sprawie wypłaty kolejnych 5 mld euro.

Stało się to po wielu tygodniach trudnych negocjacji. Propozycję wypłaty 5 mld euro wcześniej również blokowały Niemcy, które obawiały się, że Ukraina nie będzie w stanie spłacić pożyczek.

07:51

W 4 okupowanych przez Rosję ukraińskich obwodach rozpoczęły się (od 7:00 naszego czasu) pseudoreferenda w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji. 

Plebiscyty odbywają się w obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim z inicjatywy okupacyjnych władz tych regionów.

Głosowania mają potrwać do wtorku zarówno na okupowanych terytoriach, jak i w Rosji.

Ani społeczność międzynarodowa, ani tym bardziej Kijów, nie uznają legalności działań Moskwy.

07:51

Równocześnie trwa natarcie ukraińskich sił na Łyman w obwodzie donieckim, który rosyjscy okupanci zajęli w maju. W brytyjskim raporcie czytamy, że sytuacja na polu bitwy pozostaje skomplikowana, ale Ukraina konsekwentnie "wywiera presję" na okupowane przez Rosję terytoria ważne dla rosyjskich celów wojennych.

07:50

W ostatnich trzech dniach Ukraińcy zabezpieczyli przyczółki mostów na wschodnich brzegach rzeki Oskił w obwodzie charkowskim - napisano w raporcie brytyjskiego wywiadu wojskowego. Rosja właśnie o tę rzekę próbowała oprzeć linię obrony po tym jak jej wojska były zmuszone do wycofania się z większości terenów tego obwodu.

07:50

Aby uzupełnić straty, armia rosyjska kontynuuje przymusową mobilizację na okupowanych terytoriach. W poniedziałek w Gorłówce w obwodzie donieckim zatrzymano i wcielono do wojska 10 mężczyzn.

Władze okupowanego Krymu planują rekrutować żołnierzy spośród pracowników prywatnych firm ochroniarskich posiadających doświadczenie w służbie wojskowej. W Sewastopolu niektóre firmy zostały poinstruowane, aby przygotować listy wszystkich pracowników spełniających te wymogi. Ukraińcy poinformowali także, że podchorążowie kursów dyplomowych Akademii Wojskowej imienia Marszałka Wasylewskiego w Smoleńsku mają wcześniej ukończyć szkolenie.

07:50

Ukraińskie lotnictwo w ciągu minionej doby przeprowadziło 25 ataków na pozycje wroga. Obrona przeciwlotnicza zniszczyła rosyjski śmigłowiec Mi-8 i 9 dronów. Ponadto artyleria ostrzelała między innymi 6 rosyjskich punktów kontrolnych, 3 stanowiska obrony przeciwlotniczej i 3 składy amunicji. Jak podaje strona ukraińska, Rosjanie nadal ponoszą straty, zwłaszcza wśród oficerów. W ostatnich dniach ranny został między innymi dowódca 144. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych.

07:12

Rosjanie próbują utrzymać okupowane pozycje i odzyskać te, które utracili w wyniku kontrofensywy ukraińskiej. Sztab Generalny Ukrainy podsumował sytuację na froncie w 212 dniu wojny.

W raporcie opublikowanym w mediach społecznościowych czytamy, że wojska rosyjska koncentrują się głównie na tym, aby przejąć pełną kontrolę nad obwodem donieckim. Ponadto ostrzeliwują pozycje ukraińskie na całej linii kontaktowej i prowadzą zwiad lotniczy. Wciąż też uderzają w infrastrukturę cywilną. Według sztabu zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi utrzymuje się na całym terytorium Ukrainy.

W ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili 4 ataki rakietowe i 27 nalotów. Wystrzelili też 75 pocisków przeciwlotniczych w ukraińskie obiekty wojskowe i cywilne. W wyniku tych ataków uszkodzonych zostało około 45 ukraińskich osiedli mieszkalnych.

07:12

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. O rozmowach polityków poinformował na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Szef polskiej dyplomacji towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ a w trakcie wizyty w Nowym Jorku odbył szereg spotkań. Rozmawiał między innymi z szefami MSZ Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverly'm i Ukrainy, Dmytrem Kułebą.

Minister Zbigniew Rau wystąpił również na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie wezwał do osądzenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

06:42

06:42

06:41

06:39

Ludność cywilna Ukrainy na terenach wyzwolonych potrzebuje wsparcia. W jednym z konwojów humanitarnych do Izjumu brali udział także Polacy. Adam Zawadzki prezes Fundacji "Dziękujemy za wolność" dotarł do wyzwolonego miasta wraz z ukraińską fundacją "Prawdziwi Ukraińcy".

Adam Zawadzki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że sytuacja ludności cywilnej w mieście jest bardzo zła, dlatego wsparcie organizacji charytatywnych jest bardzo potrzebne. Dodał, że zbliża się zima, a ludzie w mieście nie mają podstawowych rzeczy.

- Oni dziękowali za to, że mogli otrzymać choćby kilogram mąki czy ryżu - powiedział Zawadzki.

Prezes Fundacji "Dziękujemy za wolność" zaznaczył, że większość budynków w mieście jest zniszczonych, a straty infrastruktury miejskiej mogą sięgać nawet 80 procent.

- To jest przerażające: budynki, sklepy, szpitale, dziury w murach, spalone dachy. Każda forma pomocy jest na wagę złota - podkreślił Adam Zawadzki. Przypomniał, że listę organizacji pomagających Ukrainie można znaleźć na polskich stronach rządowych.

06:38

Od dziś do 27 września w okupowanych przez Rosję ukraińskich obwodach mają się odbywać pseudoreferenda dotyczące przyłączenia tych terenów do Rosji.

Obwód doniecki, ługański, chersoński i zaporoski - tam Rosjanie, ustami wyznaczonych przez siebie marionetkowych miejscowych władz, zapowiedzieli przeprowadzenie tzw. referendów. Następnie inicjatywę potwierdził Władimir Putin.

Rzekome głosowania mają się odbywać zarówno na okupowanych terytoriach, jak i w Rosji. Ani społeczność międzynarodowa, ani tym bardziej Kijów nie uznają legalności działań Rosji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił zapowiedź referendów, jako eskalację sytuacji. Jak mówił, Rosja zna jednoznaczną pozycję Ukrainy co do niemożliwości dyplomatycznego procesu w wypadku jakichkolwiek pseudoreferendów.

06:37

Prezydent Andrzej Duda wyraził przekonanie, że ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej na Ukrainie spotkałoby się ze stanowcza odpowiedzią Stanów Zjednoczonych. Polski prezydent pochwalił również stanowisko Białego Domu w tej sprawie.
Podczas konferencji prasowej kończącej jego wizytę na szczycie ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda został poproszony o skomentowanie stanowiska Białego Domu, że poważnie traktuje rosyjskie groźby.

06:24

- Zatrzymanie tendencji imperialistycznych Rosji to jest fundament pokoju - mówił w Nowym Jorku Andrzej Duda. Prezydent zakończył właśnie trzydniową wizytę w ONZ. Jej głównym punktem było wystąpienie podczas dorocznej debaty przywódców organizacji, a najważniejszym tematem rozmów sytuacja na Ukrainie.

Zarówno polski prezydent jak i inni zachodni przywódcy, którzy przyjechali na debatę w ONZ intensywnie zabiegali o większe poparcie świata dla Ukrainy. Dyplomatyczna ofensywa Zachodu miała dać odpór rosyjskiej propagandzie, która nasiliła się w ostatnich miesiącach zarówno w Afryce, Azji jak i w Ameryce Południowej.

06:23

Ponadto w UE rozszerzona ma być lista towarów luksusowych objętych sankcjami.

Kolejne osoby mają być wpisane na czarną listę, co spowoduje zablokowanie ich majątków w Europie. Dyskusje dotyczą też rodzin osób objętych już sankcjami, aby nie dochodziło do omijania restrykcji. Obecnie czarna lista obejmuje ponad 1200 osób, a otwiera ją Władimir Putin.

06:23

Pułapy cenowe na ropę z Rosji - to będzie jeden z elementów najnowszego pakietu sankcyjnego UE. Ta propozycja została wstępnie uzgodniona na poziomie grupy G7. W Unii Europejskiej 5 grudnia wchodzi w życie embargo na rosyjską ropę dostarczaną drogą morską, wtedy ceny poszybują i stąd ustalenia Zachodu dotyczące limitu cenowego, aby znacznie ograniczyć dochody Rosji. 

06:22

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Dziś ma dojść do spotkania szefa gabinetu przewodniczącej Komisji z przedstawicielami państw G7, a także części unijnych krajów w tym Polski. Nasz kraj z kolei, wraz z państwami bałtyckimi i skandynawskimi, dziś przekaże własne propozycje.

Dzisiejsze spotkanie zapoczątkuje serię konsultacji, które Komisja będzie prowadziła przez weekend ze wszystkimi krajami członkowskimi. Na podstawie tych rozmów powstanie najnowszy pakiet sankcyjny. Ma on być zaakceptowany w przyszłym tygodniu, ale jeśli to się nie uda, to najpóźniej za dwa tygodnie, jeszcze przed 7 października, kiedy jest unijny szczyt w Pradze, bo nie chcemy tam pokazywać podziałów - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów.

04:50

Mieszkający w Hiszpanii Ukraińcy, w tym uciekinierzy wojenni, który opuścili swoją ojczyznę po rosyjskiej inwazji z 24 lutego, rozpoczęli masową zbiórkę pieniędzy na zakup tureckich dronów Bayraktar.

Zobacz także

Zobacz także