more_horiz
Wiadomości

Niemcy: trwa medialna burza po słowach szefa CDU na temat ukraińskich uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 12:25
W niemieckich mediach zawrzało po tym, gdy szef CDU Friedrich Merz wypowiedział się lekceważąco o ukraińskich uchodźcach. W rozmowie z dziennikiem "Bild" lider niemieckiej opozycji stwierdził, że uciekający przez rosyjską agresją Ukraińcy uprawiają w Niemczech "turystykę socjalną". O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Osiński.
Szef CDU Friedrich Merz
Szef CDU Friedrich MerzFoto: TT/@cducsubt

Wicenaczelny dziennika "Bild" Paul Ronzheimer napisał, że Friedrich Merz - do niedawna występujący w roli "orędownika parytetów w zarządach" - teraz "bije pokłony" przed radykalną częścią swojego elektoratu. "Insynuowanie, że Ukraińcy wyłudzają u nas zasiłki, jest nieodpowiedzialne i budzi niesmak" - napisał wicenaczelny "Bilda".

Zdaniem Ronzheimera większość przebywających w Niemczech Ukraińców uciekła przed rosyjskim agresorem, przy czym wielu z nich postanowiło już powrócić do ojczyzny. "W odróżnieniu od osób z Afganistanu czy Syrii, te osoby zachowują się inaczej. Merz jako pierwszy niemiecki polityk pojechał do Kijowa. A jednak przed wyborami w Dolnej Saksonii uległ pokusie populizmu" - napisał wicenaczelny "Bilda".

Szef CDU Friedrich Merz przyznał, że niektórzy Ukraińcy powrócili wprawdzie już do swojego kraju, ale dalej regularnie przyjeżdżają do Niemiec, aby czerpać jeszcze korzyści z udzielonej im wcześniej pomocy socjalnej.


Posłuchaj
00:55 11961786_1.mp3 Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Czytaj więcej:

Zobacz także: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Osiński/Berlin/nt

Zobacz także

Zobacz także