more_horiz
Wiadomości

MSZ Estonii zaleca powrót z Rosji swoim obywatelom. Podobne komunikaty wydały Bułgaria i Polska

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 12:52
Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii zwróciło się z wezwaniem do obywateli tego kraju do wyjazdu z Rosji w związku z działaniami wojennymi. Komunikat został opublikowany na stronie MSZ Estonii.
MSZ Estonii zaleca powrót z Rosji do kraju swoim obywatelom. Podobne komunikaty  wydała Bułgaria i Polska
MSZ Estonii zaleca powrót z Rosji do kraju swoim obywatelom. Podobne komunikaty wydała Bułgaria i PolskaFoto: PAP/EPA/Toms Kalnins

Dyplomaci odradzają wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej i przede wszystkim odwiedzanie rejonów na granicy z Ukrainą. MSZ prosi obywateli, aby "w miarę możliwości wracali do Estonii".

Wcześniej z takim wezwaniem wystąpił do swoich obywateli MSZ Bułgarii.

Podobny komunikat polskiego MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski również odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej w związku z wojną na Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne. 

"Zwracamy uwagę na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczone możliwości podróży do i z Polski, brak lub niezwykle ograniczony dostęp do środków finansowych ulokowanych w Polsce (np. niemożność posługiwania się polskimi kartami płatniczymi), a także działania miejscowych służb, jak arbitralne zatrzymania, przeszukiwania telefonów komórkowych oraz potencjalne uniemożliwienie wyjazdu z Rosji w przypadku posiadania podwójnego obywatelstwa" - czytamy w komunikacie.

Władze MSZ przypominają także, że ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.

W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa.

Czytaj także:

MN/IAR/MSZ

Zobacz także

Zobacz także