more_horiz
Wiadomości

Atak Rosjan na cywilów pod Zaporożem. "Użyto specjalnej, bardziej śmiercionośnej broni"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 14:40
MSW Ukrainy poinformowało, że w ataku na kolumnę humanitarną w Zaporożu rosyjskie wojska po raz pierwszy użyły zmodernizowanych rakiet S-300, które wybuchają w chwili uderzenia w ziemię i powodują ogromne straty ludzkie. W wyniku ostrzału zginęło 30 osób, 88 zostało rannych.
W ataku na cywilów pod Zaporożem Rosjanie użyli zmodernizowanej, bardziej śmiercionośnej rakiety S-300
W ataku na cywilów pod Zaporożem Rosjanie użyli zmodernizowanej, bardziej śmiercionośnej rakiety S-300Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Szef MSW Denys Monastyrski poinformował, że w rosyjskim ataku, który nazwał zamachem terrorystycznym, wykorzystano zmodernizowane rakiety do systemów S-300. Jest to broń przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, jednak Rosjanie używają jej od pewnego czasu do ataków na cele naziemne na Ukrainie.

Atak Rosjan na cywilów

Wcześniej rosyjskie wojska wykorzystywały rakiety, które najpierw wbijają się w ziemię na głębokość kilku metrów, a następnie wybuchają - wyjaśnił Monastyrski. Tym razem użyto rakiet eksplodujących od razu po kontakcie z ziemią.

- Nasi pirotechnicy na miejscu powiedzieli, że wybuch pocisku nastąpił w chwili uderzenia w ziemię. To ma na celu spowodowanie jak największej liczby ofiar śmiertelnych - powiedział minister na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź została opublikowana na stronie internetowej MSW.

Monastyrski podkreślił, że w pobliżu nie było żadnych obiektów wojskowych ani sprzętu militarnego. Do ataku doszło na wyjeździe z kontrolowanego przez Ukrainę Zaporoża, gdzie codziennie tworzy się kolumna cywilnych samochodów. Jak powiadomił szef MSW, ludzie przyjeżdżają tam, by zobaczyć swoich bliskich. Wcześniej ukraińskie media informowały, że cywile gromadzą się na wyjeździe z miasta, by zabrać swoich bliskich z terenów znajdujących się pod rosyjską okupacją lub przekazać im pomoc.

- Atak został przeprowadzony w kilku seriach - powiedział urzędnik. Zginęło w nim - jak wynika z ostatnich doniesień - 30 osób, wśród nich dwoje dzieci. 88 osób odniosło obrażenia. Śmierć poniósł jeden policjant, 27 funkcjonariuszy jest rannych.

Czytaj także:

Zobacz również: Antoni Macierewicz w "Sygnałach dnia"

dz/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także