more_horiz
Wiadomości

Artur Żak o Cmentarzu Łyczakowskim: to miejsce, w którym można się uczyć historii

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 15:11
- Takich ran jak zakryte lwy na cmentarzu Orląt było tutaj wiele. Mer Lwowa podjął jednak decyzję o ich odsłonięciu, mimo że to nie było do końca w jego kompetencjach - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Żak, dziennikarz "Kuriera Galicyjskiego".
Artur Żak: Cmentarz Łyczakowski to miejsce, w którym można uczyć się historii
Artur Żak: Cmentarz Łyczakowski to miejsce, w którym można uczyć się historiiFoto: Shutterstock/IreneSol

Najważniejszą lwowską nekropolia jest istniejący od XVI wieku Cmentarz Łyczakowski. Spoczywa na nim kilkanaście pokoleń lwowskich Polaków. Ściśle do Cmentarza Łyczakowskiego przylega Cmentarz Obrońców Lwowa nazywany powszechnie Cmentarzem Orląt Lwowskich, na którym pochowano bohaterów walk o Lwów w latach 1918-1919 i wojny polsko-bolszewickiej.

Polski cmentarz

Artur Żak powiedział w Polskim Radiu 24, że polska nekropolia jest w coraz lepszym stanie, choć w przeszłości padała ofiarą m.in. celowych dewastacji przez komunistów. - Sytuacja Cmentarza Łyczakowskiego wygląda coraz lepiej. Jeśli porównać jego stan z lat 90., gdzie cmentarz był poważnie nadgryziony czasem i działaniami z czasów komunistycznych, to dzięki działaniom zwykłych ludzi robił się coraz ładniejszy - powiedział.

- Na początku było to zwykłe sprzątanie czy karczowanie, ale później włączyło się do tego państwo polskie i coraz więcej obiektów jest przywracanych do świetności. Cały cmentarz to ponad 40 hektarów. To miejsce, w którym można się uczyć historii - zaznaczył.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do symbolicznego odsłonięcia lwów na cmentarzu Orląt, które przez wiele lat były zakryte. Podkreślił, że szczególny czas wojny i solidarność okazana przez Polaków sprawiły, że nawet przeciwnicy tego czynu nie mogli zaprotestować. 

- Takich ran jak zakryte lwy na cmentarzu Orląt było tutaj wiele. Mer Lwowa podjął jednak decyzję o ich odsłonięciu, mimo że to nie było do końca w jego kompetencjach. Działo się to w symbolicznym czasie, kiedy Polacy otworzyli serca. Nawet przeciwnicy tych lwów nie mogli pozwolić sobie w tym czasie na protesty - zdradził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
18:17 PR24_mp3 2022_11_01-14-08-04.mp3 Artur Żak m.in. o cmentarzach we Lwowie (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Artur Żak, dziennikarz "Kuriera Galicyjskiego"

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 14.08

dz/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także