more_horiz
Wiadomości

Polska walczy o KPO. Piotr Müller: z KE dyskusja jest bardzo ogólnikowa, a my chcielibyśmy konkretów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 10:31
Oczekujemy od Komisji Europejskiej konkretów, co powinno być poprawione, jeśli chodzi o realizacje przez Polskę kamieni milowych ws. KPO - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że te konkrety będą analizowane i "wtedy się zastanowimy, czy można to zmodyfikować".
Piotr Muller powiedział, że po to jedzie minister Szynkowski do Brukseli, by wydusić z Komisji Europejskiej, czego właściwie tak na dobrą sprawę oczekuje.
Piotr Müller powiedział, że po to jedzie minister Szynkowski do Brukseli, "by wydusić z Komisji Europejskiej, czego właściwie tak na dobrą sprawę oczekuje".Foto: gov.pl

Polski KPO został zatwierdzony w połowie czerwca, ale wypłaty środków jeszcze się nie rozpoczęły, bo przedłużają się rozmowy w sprawie ich warunków.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że minister będzie na ten temat rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą, komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem, a także z szefem gabinetu przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.

Rzecznik rządu w środę w TVN24 pytany był m.in. o to, co rząd jest w stanie zrobić, by uzyskać potrzebne Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy.

- Przede wszystkim musimy widzieć różne scenariusze. W tej chwili sytuacja jest stabilna, w związku z tym tu nie ma obaw, ale jeżeliby były jakieś ruchy ze strony Rosji, jakieś inne działania o charakterze wstrząsów geopolitycznych, to faktycznie ryzyka istnieją i dlatego odpowiedzialny polityk musi szukać rozwiązań, chociażby rozwiązania tego sporu z Komisją Europejską, również legislacyjnego - odpowiedział Müller.

Misja w Brukseli

Rzecznik przypomniał, że minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk jedzie w środę do Brukseli i będzie rozmawiał o KPO, "najpierw co Komisja Europejska widzi rzekomo niespełnionego" przez Polskę, jeśli chodzi o tę kwestię. - W zależności, co Komisja Europejska wskaże, jeśli chodzi o rzeczy do poprawienia, będziemy to analizować - dodał.

Müller dodał, że po to jedzie minister Szynkowski, "by wydusić z Komisji Europejskiej, czego właściwie tak na dobrą sprawę oczekuje".

Rzecznik rządu pytany był także o wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z mieszkańcami Radomia mówił o byciu elastycznym w rozmowach z Brukselą i w jakich obszarach ma być ta elastyczność. - W obszarze praworządności? - dopytywał dziennikarz. - Na przykład - odpowiedział Müller.

Ogólnikowa dyskusja

- Z Komisją Europejską dyskusja w tym obszarze jest bardzo ogólnikowa, a my chcielibyśmy konkretów. Konkretów i powiedzenia: "to jest nie tak" i wtedy my się zastanowimy, czy można to zmodyfikować, a nie, że ogólnie: "nie ma praworządności" - wskazał rzecznik rządu. - Dopiero, jak takie konkrety będą wskazane, możemy o tym dyskutować - dodał.

Powtórzył, że rząd oczekuje przedstawienia konkretnych zastrzeżeń, "które zdaniem Komisji Europejskiej nie pozwalają na wypłacenie KPO, pomimo tego, że my jesteśmy głęboko przekonani, że te ustalenia zostały zrealizowane przez likwidację Izby (Dyscyplinarnej SN), zmianę procesu dyscyplinarnego (sędziów) itd.".


Posłuchaj
00:45 12036365_1.mp3 Minister ds europejskich Sz.Szynkowski vel Sęk z wizytą w Brukseli ws KPO (IAR)

Czytaj także:


ZOBACZ TAKŻE: Kiedy wniosek ws. KPO?

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także