more_horiz
Wiadomości

Walki w Donbasie. Brytyjski wywiad: Rosja ma za mało wojsk, by zdobyć cały obwód doniecki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 09:41
Choć Rosja potencjalnie planuje duże natarcie na resztę obwodu donieckiego, jest mało prawdopodobne, by była w stanie skoncentrować siły wystarczające do dokonania przełomu operacyjnego - twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Brytyjski resort obrony: Rosji brakuje wojsk do zdobycia reszty obwodu donieckiego
Brytyjski resort obrony: Rosji brakuje wojsk do zdobycia reszty obwodu donieckiegoFoto: Laurel Chor / Zuma Press / Forum

Jak poinformowano, okolice miejscowości Pawliwka i Wuhłedar w południowo-centralnej części obwodu donieckiego były w ciągu ostatnich dwóch tygodni sceną intensywnych walk, choć niewiele terytorium przeszło w ręce drugiej strony.

Zarówno Rosja jak i Ukraina zaangażowały w tym sektorze znaczne siły, przy czym rosyjska piechota morska poniosła ciężkie straty.

Przełomu nie będzie?

"Rejon ten pozostaje miejscem ciężkich walk, prawdopodobnie częściowo dlatego, że Rosja ocenia ten obszar jako potencjalny punkt startowy dla przyszłego dużego natarcia na północ, mającego na celu zajęcie pozostałej części obwodu donieckiego, znajdującej się w rękach ukraińskich. Jest jednak mało prawdopodobne, by Rosja była w stanie skoncentrować wystarczające siły do dokonania przełomu operacyjnego" - napisano.

ISW: walki na Ukrainie nasilą się w najbliższych tygodniach

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przewiduje, że walki na Ukrainie nasilą się w najbliższych tygodniach, wraz ze spadkiem temperatury. Gdy grunt zacznie zamarzać, zwiększy się mobilność jednostek, które obecnie często grzęzną w błocie na wschodzie Ukrainy. Zmiana pogody przynosząca wyraźny spadek temperatury spodziewana jest w nadchodzącym tygodniu.

Eksperci Instytutu uważają, że na początku grudnia można oczekiwać zwiększonego ruchu wojsk na wschodzie i południu Ukrainy.

Czytaj również:

ms/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także