more_horiz
Wiadomości

Grupa Wagnera na liście organizacji terrorystycznych? USA biorą na cel najemników Putina

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 07:46
Administracja Bidena prowadzi konsultacje, czy uznać prywatną firmę wojskową grupa Wagnera, kontrolowaną przez bliskiego sojusznika Władimira Putina Jewgienija Prigożyna, za zagraniczną organizację terrorystyczną - donosi Bloomberg.
Najemnicy grupy Wagnera walczą na Ukrainie
Najemnicy grupy Wagnera walczą na UkrainieFoto: IGOR RUSSAK / Reuters / Forum

Taka decyzja pozwoliłaby USA na wszczęcie postępowania karnego przeciwko grupie Wagnera i jej członkom, a także na przejęcie jej aktywów na całym świecie, twierdzi Bloomberg.

Wagnerowcy na froncie

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, odpowiedzialnym m.in. za rekrutację więźniów na wojnę z Ukrainą.

Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta".

Podczas inwazji na Ukrainę grupa Wagnera stanowi jeden z najważniejszych komponentów rosyjskich sił na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim.

Polityczne ambicje

Według doniesień medialnych, ambicje Prigożyna sięgają wyżej i cały czas umacnia on swoją pozycję polityczną, także poprzez krytykę w kontekście działań na Ukrainie wysokich wojskowych. Amerykański ośrodek analityczny Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że szef grupy Wagnera chce zostać liderem środowisk prowojennych i ultranacjonalistycznych.

Jak pisze think tank, powołując się na anonimowych rozmówców, niezależne media rosyjskie (portal Meduza) podawały, że Prigożyn myśli o utworzeniu "ruchu konserwatywnego", który mógłby zostać przekształcony w partię polityczną.

Kreml go potrzebuje

Ukraiński wywiad wojskowy oceniał, że początkowo Prigożyn tworzył swoje formacje jako siłę do ewentualnego tłumienia powstań w Rosji, jednak wykorzystał sytuację, gdy Kreml potrzebował lepiej wyszkolonych sił w czasie inwazji na Ukrainę.

Rosyjscy niezależni analitycy podkreślają, że grupa Wagnera to w świetle rosyjskiego prawa nielegalna formacja zbrojna. Mimo to bez problemu funkcjonuje ona w Rosji i operuje poza jej granicami.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także