more_horiz
Wiadomości

Unijne pieniądze dla Węgier zagrożone? KE chce blokady wypłat. W tle zarzuty korupcyjne

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 13:30
Komisja Europejska chce zablokowania wypłaty Węgrom 7,5 miliarda euro z unijnego budżetu w związku z zarzutami korupcyjnymi. Ostateczną decyzję podejmą unijne kraje większością głosów. Mają na to czas do 19 grudnia.
KE chce zablokowania wypłaty Węgrom 7,5 mld euro z unijnego budżetu
KE chce zablokowania wypłaty Węgrom 7,5 mld euro z unijnego budżetuFoto: PAP/EPA/ STEPHANIE LECOCQ

Komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn ocenił, że zmiany w przepisach wprowadzane przez Węgry w ostatnim czasie są niewystarczające.

- Węgry niestety nie wdrożyły środków zaradczych, byśmy mogli powiedzieć, że nie ma już niebezpieczeństw, na które zwróciliśmy uwagę. Podsumowując więc - podtrzymujemy naszą propozycję dotyczącą mechanizmu ochrony budżetowej - powiedział unijny komisarz.

Unijne pieniądze dla Węgier zagrożone

We wrześniu Komisja Europejska po raz pierwszy w historii sięgnęła po mechanizm warunkowości uzależniający wypłatę funduszy z unijnego budżetu od kwestii praworządnościowych. Powodem były zarzuty dotyczące korupcji, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z unijnego budżetu i przy zamówieniach publicznych.

Węgry zaczęły wprowadzać zmiany w przepisach i zdecydowały na przykład o utworzeniu niezależnej instytucji, która ma prowadzić dochodzenia w sprawie konfliktów interesów, czy korupcji, ale Komisja uznała, że nie wszystkie z obiecanych zmian zostały wdrożone.

Posłuchaj
00:16 12075480_1.mp3 KE chce zablokowania wypłaty Węgrom 7,5 mld euro z unijnego budżetu (Beata Płomecka/iAR)

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/as

Zobacz także

Zobacz także