more_horiz
Wiadomości

W Mołdawii problemy z dostawami prądu. "Zakłócenia spowodowane są rosyjskimi atakami na Ukrainę"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 19:13
Mołdawski operator energetyczny Moldelectrica informuje o zakłóceniach w dostawach prądu, wywołanych poniedziałkowymi rosyjskimi atakami rakietowymi na Ukrainę. W strefie przygranicznej znaleziono rakietę - poinformował mołdawski portal noi.md. "Możliwe są przerwy w dostawie prądu" - podała spółka.
W strefie przygranicznej Mołdawii znaleziono rakietę
W strefie przygranicznej Mołdawii znaleziono rakietę Foto: Nexta/Twitter

Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu oświadczył, że w przypadku takiej sytuacji wszystkie służby publiczne są gotowe do interwencji i przywrócenia zasilania w jak najszybszym czasie.

- Apeluję o ostrożność i gotowość - powiedział.

Przerwy w dostawie prądu dotknęły stolicę kraju - Kiszyniów. Z kolei mieszkańcy lewego brzegu Dniestru spodziewają się, że wkrótce mogą całkowicie stracić zasilanie. Władze nie poinformowały jeszcze o tym, gdzie prąd będzie wyłączany.

Mołdawia bez prądu

Portal noi.md przypominał, że 23 listopada, po rosyjskich uderzeniach rakietowych na Ukrainę, w Mołdawii doszło do masowych przerw w dostawie energii elektrycznej. Tysiące odbiorców zostały bez prądu, który przywrócono dopiero następnego dnia. Wcześniej podobne przerwy wywołane atakiem rakietowym Rosji na Ukrainę miały miejsce 15 listopada. Wówczas nie działały sieci kilku operatorów telefonii komórkowej.

Wojna na Ukrainie stale pogarsza sytuację energetyczną Mołdawii, której postsowiecka infrastruktura jest połączona z Ukrainą.

Mołdawskie służby poinformowały też, że po ostrzale Ukrainy patrol policji granicznej w pobliżu miasta Bryczany w strefie nadgranicznej znalazł rakietę. Okoliczny teren jest otoczony. Pocisk badają odpowiednie służby. 

ZOBACZ: Czy Polskę czeka druga fala uchodźców z Ukrainy? Minister Szwed wyjaśnia

PAP,pkur,kor

Zobacz także

Zobacz także