more_horiz
Wiadomości

Skandal korupcyjny w PE. Media piszą o "kompromitacji rycerza moralności"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 13:40
Belgijska gazeta "De Standaard", odnosząc się do skandalu korupcyjnego i aresztowania wiceszefowej PE Evy Kaili, napisała o "blamażu rycerza moralności". O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Skandal korupcyjny w PE to hańba dla tego rycerza moralności - skomentowano w De Standaard
Skandal korupcyjny w PE to hańba dla tego "rycerza moralności" - skomentowano w "De Standaard"Foto: Vidal/EUC / Zuma Press / Forum

Oskarżenia wobec Evy Kaili dotyczą kupowania wpływów przez Katar, gospodarza piłkarskich Mistrzostw Świata, a także przekazywania dużych sum pieniędzy oraz drogich prezentów. "Dla instytucji (Parlamentu Europejskiego - red.), która przedstawia siebie jako strażnika praworządności i lubi krytykować innych, to ciężki cios" - napisała gazeta "De Standaard", cytowana przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone od sześciu miesięcy, w całkowitej dyskrecji. Policja przeprowadziła w Belgii przeszukania 16 mieszkań i domów. Podczas przeszukania zabezpieczono około 600 tysięcy euro, w tym także torby z pieniędzmi w domu wiceszefowej Parlamentu Europejskiego. Skonfiskowano też komputery i telefony.

Wcześniej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nazwał "poważnymi" oskarżenia wobec wiceprzewodniczącej PE. - Z pewnością wiadomości są bardzo, bardzo niepokojące. To mnie niepokoi jako byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Policja i organy sądowe prowadzą działania, jesteśmy zaniepokojeni tymi wiadomościami. To są bardzo poważne oskarżenia - powiedział.

Skandal korupcyjny w PE

W niedzielę wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Eva Kaili usłyszała zarzuty korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy i została oficjalnie aresztowana. W piątek została zatrzymana na przesłuchanie.

Wraz z nią w areszcie pozostają jeszcze trzy osoby, w tym były europoseł z Włoch, także z grupy socjaldemokratów a obecnie lobbysta, oraz asystent deputowanego z Belgii. Dom belgijskiego europosła został w niedzielę przeszukany w obecności przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Zabezpieczono jego komputer i telefon. On sam nie został aresztowany.

Posłuchaj
00:19 12095848_1.mp3 Szef dyplomacji UE o skandalu korupcyjnym w PE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

ng//IAR

Zobacz także

Zobacz także