more_horiz
Wiadomości

Testy na COVID-19 dla przylatujących z Chin? Zdecydowania większość UE jest za

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 02:31
Zdecydowana większość unijnych krajów jest za obowiązkowymi testami covidowymi dla osób przylatujących do Wspólnoty z Chin w reakcji na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w Państwie Środka - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Większość krajów UE za obowiązkowymi testami covidowymi dla osób przylatujących z Chin
Większość krajów UE za obowiązkowymi testami covidowymi dla osób przylatujących z ChinFoto: Robert Way / Shutterstock.com

Takie są rezultaty wczorajszego spotkania europejskich ekspertów w Brukseli. Dziś rozmowy przedstawicieli unijnych państw będą kontynuowane podczas narady organizowanej w ramach reagowania kryzysowego.

- Koordynacja, solidarność i współpraca są kluczowe - mówił wczoraj rzecznik Komisji Europejskiej Tim McPhie. Na razie nie ma jednomyślności co do testowania podróżnych z Chin, ale zdecydowana większość krajów uważa, że ten wymóg powinien być wprowadzony na unijnym poziomie.

Obowiązkowe testy w trzech krajach

Do tej pory obowiązkowe testy wprowadziły trzy kraje członkowskie z 27 - Włochy, Hiszpania i Francja. Dziś ta sprawa zostanie ponownie omówiona. Wśród proponowanych działań jest też wymóg noszenia maseczek przez pasażerów w samolotach lecących z Chin do Europy. - Te działania obejmują również kontrolę ścieków w samolotach - poinformował rzecznik Komisji wymieniając też zwiększenie sekwencjonowania genomów koronawirusa, by wykryć nowe warianty. Na podstawie dzisiejszej dyskusji zostaną spisane zalecenia do decyzji dla krajów członkowskich.

Posłuchaj
00:55 12129624_1.mp3 Większość krajów UE za obowiązkowymi testami covidowymi dla osób przylatujących z Chin. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

ms, IAR

Zobacz także

Zobacz także