more_horiz
Wiadomości

Wojna zagraża przyszłości całego pokolenia ukraińskich dzieci. Zatrważające dane UNICEF-u

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 07:00
11 miesięcy wojny na Ukrainie zakłóciło edukację ponad pięciu milionów chłopców i dziewcząt - ocenił we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Podczas Międzynarodowego Dnia Edukacji, 24 stycznia, podkreślono, że konflikt wydłuża okres edukacji przerwanej z powodu COVID-19 i zwiększa go tym samym do ponad ośmiu lat dla dzieci na wschodzie kraju.
Wedłyg danych UNICEF, wojna zagraża edukacji milionów ukraińskich dzieci
Wedłyg danych UNICEF, wojna zagraża edukacji milionów ukraińskich dzieciFoto: Abaca Press/ FORUM

Dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową Afshan Khan ostrzegła, że przerwanie nauki może rzutować na całe życie. - Nie ma opcji, aby po prostu odłożyć edukację dzieci i wrócić do niej po zajęciu się innymi priorytetami, bez ryzykowania przyszłości całego pokolenia - argumentowała Khan.

Jak przypominają źródła ONZ, tysiące szkół, przedszkoli i innych obiektów edukacyjnych na Ukrainie zostało uszkodzonych lub zniszczonych w czasie wojny. Wielu rodziców i opiekunów niechętnie posyła też dzieci do szkoły w obawie o ich bezpieczeństwo.

Utrudniona edukacja, nawet zdalna

UNICEF zapewnia, że współpracuje z rządem, aby pomóc dzieciom w powrocie do nauki w klasach i poprzez alternatywne rozwiązania. Sytuację pogorszyły ostatnie ataki na infrastrukturę energetyczną, powodując rozległe przerwy w dostawie prądu. - W rezultacie prawie każde dziecko na Ukrainie zostało pozbawione stałego dostępu do elektryczności, co oznacza, że nawet uczęszczanie na wirtualne zajęcia jest ciągłym wyzwaniem - zwraca uwagę UNICEF.

Według ocen agencji ONZ, dwoje na troje dzieci ukraińskich uchodźców nie jest zintegrowanych z systemami edukacji w krajach przyjmujących. Przypisuje to m.in. wybraniu przez wiele rodzin nauki online w nadziei na szybki powrót do domu.

Apel o pomoc dzieciom

UNICEF wzywa do zaprzestania ataków na placówki edukacyjne i inną infrastrukturę cywilną na Ukrainie, a także do zwiększenia pomocy dla zapewnienia dzieciom dostępu do materiałów i przyborów do nauki w trybie offline. Apeluje o wsparcie ukraińskiego planu odbudowy szkół i przedszkoli.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Agencja ONZ nawołuje też, by państwa przyjmujące uchodźców priorytetowo traktowały integrację dzieci z Ukrainy z ich systemami edukacji. Zwłaszcza w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i podstawowej.

Posłuchaj
00:46 ukraina spec duda 12164269_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Ukraina potrzebuje nowoczesnego sprzętu, aby była w stanie odeprzeć zbliżającą się rosyjską ofensywę. Polski prezydent mówił o tym w Náchodzie w Czechach, gdzie spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem Milošem Zemanem - relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także