more_horiz
Wiadomości

Prezydent Ukrainy apeluje o szybsze sankcje wobec Rosji. Szefowa KE mówi o końcu lutego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 15:55
Prezydent Ukrainy zaapelował do Unii o szybsze nakładanie kolejnych sankcji wobec Rosji. Wołodymyr Zełenski wezwał do działań na konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej w Kijowie. Ursulą von der Leyen zapowiedziała, że restrykcje mają być gotowe do 24 lutego, przed pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę.
Prezydent Ukrainy apeluje o szybsze, kolejne sankcje wobec Rosji, szefowa KE mówi o 24 lutego
Prezydent Ukrainy apeluje o szybsze, kolejne sankcje wobec Rosji, szefowa KE mówi o 24 lutegoFoto: PAP/Viktor Kovalchuk

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała kilka dni temu, że takie stanowisko krytykują Polska i kraje bałtyckie, które uważają, że nie ma powodu czekać 3 tygodnie, oraz że sankcje powinny być nałożone już teraz. 

Prezydent Ukrainy podkreślał, że nowe sankcje mają ograniczyć możliwości Rosji do omijania sankcji już obowiązujących.

- Im szybciej zostaną one nałożone, tym bardziej przybliży nas to do pokonania rosyjskiego najeźdźcy. Tempo nakłania sankcji spadło, a terrorystyczny kraj przyspiesza dostosowywanie się do nich. Dobrze byłoby to poprawić. Wierzę, że można zrobić - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Szybsze wprowadzenie sankcji wobec Rosji. Ursula von der Leyen nie odpowiada na apel

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreślała, że dotychczasowe sankcje uderzyły w Rosję znacząco.

- Dzisiaj Rosja płaci wysoką cenę, ponieważ nasze sankcje niszczą jej gospodarkę, cofając ją o pokolenie - dodała. Ale nie odpowiedziała na apel o przyspieszenie restrykcji. Powtórzyła, że będą one gotowe do 24 lutego. 

Na razie jednak Komisja, choć zapowiedziała 10. pakiet sankcji na początku stycznia, nie przedstawiła jeszcze projektu restrykcji, mimo że przeprowadziła już dawno konsultacje z krajami członkowskimi.

Posłuchaj
00:54 12179510_1.mp3 Prezydent Ukrainy apeluje o szybsze, kolejne sankcje wobec Rosji, szefowa KE mówi o 24 lutego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: szef BBN Jacek Siewiera w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/Beata Płomecka

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także