more_horiz
Wiadomości

Ambasador USA przy OBWE alarmuje. "Rosjanie wywieźli z Ukrainy ponad 14 tys. dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 07:14
Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE podczas posiedzenia Stałej Rady tej organizacji w Wiedniu oświadczył, że "rosyjscy najeźdźcy siłą wywieźli do Rosji ponad 14 tys. dzieci z terytoriów ukraińskich, zajętych po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę".
Ambasador USA: Rosjanie wywieźli z Ukrainy ponad 14 tys. dzieci.
Ambasador USA: Rosjanie wywieźli z Ukrainy ponad 14 tys. dzieci.Foto: PAP/Leszek Szymański

- Agresywna wojna Rosji nadal przynosi ból i cierpienie najsłabszym grupom ludności Ukrainy, w tym dzieciom. Według doniesień Kreml siłą deportował lub w inny sposób przeniósł ponad 14 000 dzieci do Rosji - powiedział Carpenter.

"Ponad 400 deportowanych dzieci"

Amerykański ambasador przypomniał, jak mianowany przez Rosję gubernator Sewastopola stwierdził niedawno, że Moskwa przeznaczyła prawie 100 tys. dolarów na budowę na okupowanym Krymie obiektów, które miały pomieścić ponad 400 deportowanych dzieci.

- Władze Federacji Rosyjskiej dążą przede wszystkim do wyeliminowania wszelkich przejawów ukraińskiej tożsamości narodowej i uczynienia ze wszystkich Ukraińców lojalnych poddanych Imperium Rosyjskiego - podkreślił Carpenter.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Czytaj także:

Dodał, że Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z Ukrainą i międzynarodowymi partnerami w celu postawienia przed sądem wszystkich osób, odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na Ukrainie.

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także