more_horiz
Wiadomości

Wołodymyr Zełenski w RE: dziękuję za wsparcie naszego kraju, nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:40
- Dziękuję za wspieranie naszego kraju i naszych aspiracji - powiedział w czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który był gościem unijnych przywódców zgromadzonych na szczycie Rady Europejskiej.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Naszą aspiracją jest życie w zjednoczonej, wolnej Europie - podkreślił Zełenski.

- Wszyscy bronimy Europy przez reżimem, który chce zniszczyć jej wolność. (...) Nie traktujemy Europy jako terytorium z zasobami, tak jak czyni to Rosja. Dla nas to europejski dom. Rosja próbuje przejmować kontrolę nad terytorium, by eksploatować zasoby i narody - dodał.

Posłuchaj
00:55 Prezydent Ukrainy na szczycie UE.mp3 Nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy na unijnym szczycie z udziałem przywódców 27 krajów członkowskich. Wołodymyr Zełenski podziękował Unii za oferowane wsparcie i europejskich aspiracji oraz przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Wspólnoty - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Przekonywał, że Rosja ma szeroki wachlarz środków, za pomocą których próbuje wywierać wpływ na inne państwa - od brudnych pieniędzy po cyberataki.

- Nie ogranicza się tylko do krajów bałtyckich i Polski. Widzieliśmy to na Bałkanach i będziemy widzieć w innych regionach, jeśli tylko Rosja tego zechce. Dlatego potrzebujemy szybkich decyzji - ostrzegł ukraiński przywódca.

"Wdzięczny za wszystko co zrobiliście w ciągu tego strasznego roku"

- Ta agresja powinna ponieść klęskę tak szybko jak to możliwe. (...) Dziękuję, że nas rozumiecie i nas wspieracie. Że rozumiecie, jak bardzo potrzebujemy artylerii, amunicji, czołgów, rakiet dalekiego zasięgu i nowoczesnych myśliwców. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie wojskowe. Musimy zwiększyć dynamikę naszej współpracy. Musimy to robić szybciej, niż agresor, który stara się mobilizować swój potencjał - apelował Zełenski.

- Jestem wam wszystkim wdzięczny za wszystko co zrobiliście w ciągu tego strasznego roku. W ciągu mijającego roku, od początku agresji, Europa stała się silniejsza. Dzięki waszym osobistym decyzjom. Dziękuję wam, że rozumiecie, że Europa nie powinna mieć szarych stref. Że nasz cały kontynent powinien być otwarty dla europejskiego przeznaczenia. Nie powinien być destabilizowany. Jedność Europy to fundamentalna droga do bezpieczeństwa. Wolna Europa jest niemożliwa bez wolnej Ukrainy. Dziękuję za przyznanie mojemu krajowi statusu państwa kandydującego - zadeklarował prezydent Ukrainy.

Energia jako broń Rosji

Jak mówił, jest wdzięczny "wszystkim europejskim narodom, które rozumieją, że nasi dzielni żołnierze walczą z waszą pomocą z rosyjskim terrorem". - Mówimy o agresji nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko Europie" - podkreślił.

- Europa w końcu zrozumiała, że Rosja używa energii jako broni - ocenił prezydent Ukrainy.

Czytaj także:

pg,iar,pap

Zobacz także

Zobacz także