more_horiz
Wiadomości

Tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Ponad 37 tys. zabitych

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 00:41
Liczba ofiar śmiertelnych podwójnego trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii przekroczyła 37 tysięcy. Spod gruzów wciąż wydobywani są żywi ludzie, ale część ekip ratowników zawiesiła już poszukiwania. Polscy strażacy mają pojutrze wrócić do kraju.
Zeszłotygodniowe trzęsienie ziemi jest jak dotąd piątym najbardziej tragicznym w historii XXI wieku
Zeszłotygodniowe trzęsienie ziemi jest jak dotąd piątym najbardziej tragicznym w historii XXI wiekuFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Liczba ofiar trzęsienia ziemi sprzed tygodnia wciąż rośnie, bo pod gruzami znajdowane są ciała ofiar. Część osób umiera też w wyniku obrażeń albo z wychłodzenia. ONZ szacuje, że ostateczna liczba zabitych może być nawet dwukrotnie większa niż dotychczas, jeśli do miejsc dotkniętych kataklizmem nie dotrze na czas niezbędna pomoc.

Najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w historii Turcji

Tymczasem po 182 godzinach w ruinach udało się uratować 13-latka w prowincji Hatay w Turcji, a młoda dziewczyna została wyciągnięta spod zgliszcz po 178 godzinach. W jednym z miast ratownicy nawiązali kontakt ze starsza kobietą, jej córką i wnuczką. Wszystkie są żywe i trwa walka o ich życie.

Liczba ofiar w samej Turcji jest już większa niż w trzęsieniu ziemi z 1939 roku. Oznacza to, że trzęsienie sprzed tygodnia było najtragiczniejszym w nowoczesnej historii Turcji.

Posłuchaj
00:50 12199416_1.mp3 37 tysięcy zabitych w trzęsieniu ziemi w Turcji i w Syrii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Zobacz również:

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także