more_horiz
Wiadomości

Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Dziesiątki tysięcy budynków nie nadaje się do użytku

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 22:23
W Turcji liczba ofiar śmiertelnych potężnego trzęsienia ziemi na pograniczu turecko-syryjskim wzrosła do 39 672 - poinformował w piątek wieczorem minister spraw wewnętrznych Turcji Sulejman Sojlu.
MSW: liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 39 672
MSW: liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 39 672Foto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Poprzedni bilans mówił o 38 044 zmarłych.

Według ostatnich raportów w Syrii na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 1414 osób, a na obszarach pod kontrolą rebeliantów stwierdzono 4400 ofiar.

Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu z 6 lutego wynosi prawie 45,5 tys.

W wypowiedzi dla stacji CNN Turk Sojlu powiedział, że w wyniku trzęsienie ziemi około 82 tys. budynków zostało zawalonych lub poważnie uszkodzonych.

Ogromne straty materialne

Straty materialne są ogromne. W rezultacie wstrząsów sejsmicznych określanych przez media "klęską stulecia" tylko w Turcji jest przynajmniej 50 576 domów nadających się już tylko do rozbiórki - podaje portal Al-Dżazira powołując się na statystyki rządowe.

Pomoc dla dotkniętych katastrofą ludzi napłynęła z każdego kraju o większości muzułmańskiej - informuje Głos Ameryki. Nawet Afganistan, który pod represyjnymi rządami talibów boryka się z niemal powszechną biedą, przekazał około 200 tys. dolarów w gotówce.

Kataklizm, który miał miejsce w poniedziałek nad ranem 6 lutego, spowodował ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Potem nastąpiło jeszcze kilkadziesiąt słabszych wstrząsów. Magnituda głównego trzęsienia ziemi wyniosła 7,8. 

Czytaj także:

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także