more_horiz
Wiadomości

Powstanie specjalny trybunał ds. rosyjskich zbrodni. "Putin musi ponieść odpowiedzialność"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 19:15
- Powstanie Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie - poinformowała podczas wizyty we Lwowie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Jak dodała szefowa KE Ursula von der Leyen "Rosja musi ponieść odpowiedzialność za potworne zbrodnie".
Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Putin musi ponieść odpowiedzialność
Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. "Putin musi ponieść odpowiedzialność"Foto: PAP/UKRINFORM/Mykola Miakshykov; twitter.com/@vonderleyen

Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wskazała, że bez rozliczenia rosyjskich zbrodni nie może być mowy o pokoju.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Rosja oraz jej przywódca Władymir Putin zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie.

W swoim wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych podkreśliła, że społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, by sprawcy zbrodni na Ukrainie zostali postawieni przed trybunałem.

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. "Putin musi ponieść odpowiedzialność"

- Rosja musi ponieść odpowiedzialność za te potworne zbrodnie. I Putin musi ponieść odpowiedzialność. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by doprowadzić sprawców przed oblicze sprawiedliwości. Unia Europejska wspiera działania Międzynarodowego Trybunału Karnego i uważamy, że należy powołać specjalny trybunał do ścigania zbrodni na Ukrainie. UE będzie współpracować z partnerami, by Rosja zapłaciła za zbrodnie - powiedziała Ursula von der Leyen.

Podczas konferencji we Lwowie poświęconej rozliczeniu rosyjskich zbrodni Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wszyscy winni powinni zostać ukarani zgodnie z prawem międzynarodowym.

Zełenski: w imię pamięci wszystkich, którym odebrali życie

- Władimir Putin i wszyscy jego wspólnicy muszą otrzymać zgodne z prawem i sprawiedliwe wyroki. Za wszystko, co zrobili. W imię pamięci wszystkich, którym odebrali życie i których losy zniszczyli. Za agresję, którą rozpoczęli - apelował prezydent Ukrainy.

We Lwowie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała, że zapoznała się również z ukraińskimi propozycjami dotyczącymi procesu pokojowego. Władze w Kijowie chciałby włączyć do negocjacji pokojowych szeroką społeczność międzynarodową.

Czytaj także:


IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także